para, łóżko, sypialnia

Antykoncepcja awaryjna

Często pod wpływem emocji łatwo jest się zapomnieć. W takich sytuacjach pomocna może okazać się antykoncepcja awaryjna.
/ 01.09.2010 07:41
para, łóżko, sypialnia
Na wyjeździe trudniej skontaktować się z ginekologiem, dlatego już dzisiaj warto pomyśleć o przyszłości i „mieć pod ręką” pigułkę „po”. Zastosowana w ciągu 72 godzin „po stosunku” skutecznie uchroni przed zajściem w ciążę.

Obecnie antykoncepcja awaryjna inaczej zwana antykoncepcją postkoitalną , doraźną lub „po”, dostępna jest w postaci jednej tabletki. Stanowi szczególną formę antykoncepcji do stosowania wyłącznie w przypadku, kiedy pojawi się ryzyko, że zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej zawiodło. Zalecane jest zastosowanie jednej tabletki najlepiej w ciągu 12 godzin, a przed upłynięciem 72 godzin od współżycia seksualnego.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Mechanizm działania nowego preparatu jest identyczny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Tabletka „po” przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast zażycie preparatu w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz.

Antykoncepcja „po” to „wyjście awaryjne” dla kobiet, które zapomniały o zabezpieczeniu przed ciążą, bądź zastosowana przez nie metoda antykoncepcja zawiodła. W przypadku ryzyka zapłodnienia należy udać się do lekarza ginekologa, który po uprzednim badaniu może przepisać tabletkę „po”.

Skuteczność leku ocenia się na ponad 99% w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku – informuje dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny – O takim zabezpieczeniu mogą pomyśleć również pary, które z jakiś powodów nie korzystają z regularnej antykoncepcji hormonalnej a stosują prezerwatywy. Zdarza się bowiem, że kondomy pękają niezależnie od wieku i doświadczenia partnerów, więc jeśli partnerzy nie są gotowi na dziecko, to powinni się zabezpieczyć na wszelki wypadek. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nerwów i wydatków na prywatną wizytę u lekarza, szczególnie jeśli sytuacja awaryjna zdarzy się w weekend lub na wczasach zagranicą – dodaje.

Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z metodą wczesnoporonną. Mechanizm działania antykoncepcji „po” polega na zapobieganiu owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, a także powodowaniu zmian w błonie śluzowej macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia komórki jajowej.

Kilka dodatkowych słów o antykoncepcji awaryjnej
Należy pamiętać, że tabletka „po” nie jest formą antykoncepcji do codziennego zastosowania. Ta metoda jest zalecana w przypadkach sporadycznych, kiedy odbył się niezabezpieczony stosunek lub dotychczasowa metoda antykoncepcji zawiodła. Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.