Antykoncepcja "po"

Seks bez zabezpieczenia? Prezerwatywa, która pękła podczas stosunku? Zapomniana pigułka? Podbramkową sytuację może uratować antykoncepcja awaryjna.<img src="http://ad2.pl.mediainter.net/please/showit/601/1/1/33/?typkodu=img&_idplan=20095" border='0' alt='' />
/ 07.11.2008 12:44

Seks bez zabezpieczenia? Prezerwatywa, która pękła podczas stosunku? Zapomniana pigułka? – to sytuacje, jakie mogą przydarzyć się każdemu. Należy pamiętać, że w każdym z tych przypadków ryzyko niechcianej ciąży znacznie wzrasta. Podbramkową sytuację może uratować antykoncepcja awaryjna. W aptekach dostępny jest już innowacyjny preparat w postaci tylko jednej tabletki zawierającej 1500 mikrogramów lewonorgestrelu (substancja czynna). Skuteczność nowej pigułki szacuje się na ponad 99% po zażyciu w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku.

Sytuacje awaryjne, czyli …

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta, gdy:

- pękła lub zsunęła się prezerwatywa,
- współżyłaś bez zabezpieczenia,
- zapomniałaś o pigułce antykoncepcyjnej,
- pomyliłaś się w obliczeniach w kalendarzyku,
- antykoncepcyjny środek chemiczny został zastosowany za późno lub zbyt wcześnie,
- stosujesz metodę termiczną, a na skutek choroby temperatura twojego ciała odbiegała od normy,
- jedynym stosowanym przez ciebie i partnera sposobem antykoncepcji był stosunek przerywany,
- do 3 godzin po przyjęciu regularnej tabletki antykoncepcyjnej wystąpiła biegunka lub wymioty, a Ty nie przyjęłaś następnej.

Jak działa pigułka po?

Mechanizm działania nowego preparatu jest identyczny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Tabletka „po” przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast zażycie preparatu w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz.

Masz 72 godziny!

Pigułkę „po” musisz zażyć jak najszybciej - najlepiej w ciągu 12 godzin i przed upływem 72 godzin od stosunku bez skutecznego zabezpieczenia, ponieważ skuteczność jej działania zmniejsza się wraz z upływem czasu od zbliżenia.
Nowy preparat dostaniesz w aptece. Aby go kupić potrzebujesz recepty – wypisze ci ją lekarz każdej specjalizacji, nie tylko ginekolog.

Czy są skutki uboczne?

Antykoncepcja awaryjna może powodować następujące działania niepożądane: nudności, tkliwość piersi, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie lub plamienie. Mogą wystąpić również przemijające zaburzenia cyklu miesiączkowego, jednak u większości kobiet krwawienie miesiączkowe pojawia się w ciągu 7 dni od przewidywanego terminu. Jeśli więc kolejna menstruacja opóźnia ci się o ponad 5 dni, skontaktuj się z lekarzem w celu wykluczenia ciąży.

Fakty i mity

Antykoncepcję awaryjną często traktuje się jako metodę wczesnoporonną. To nieprawda! Mechanizm jej działania polega na zapobieganiu owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, a także powodowaniu zmian w błonie śluzowej macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Gdy jednak pigułkę przyjmiesz zbyt późno, kiedy dojdzie już do zagnieżdżenia, nie wpłynie ona negatywnie na zarodek, ale podtrzyma rozpoczętą ciążę i stanie się jej sprzymierzeńcem. Dotychczas nie odnotowano na świecie żadnych doniesień o niekorzystnym wpływie antykoncepcji doraźnej na rozwój płodu i narodziny dziecka.

W wielu krajach pigułkę „po” można kupić bezpośrednio w aptece, w sklepie lub na stacjach benzynowych. Tabletki „po” są dostępne bez recepty w Bułgarii, Łotwie, Słowacji, Estonii, Portugalii, Nowej Zelandii, Danii, Kanadzie, Australii, Chinach, Izraelu i Jamajce. W Wielkiej Brytanii można je kupić w aptece po konsultacji farmaceuty.

Z rozsądkiem

Nie traktuj antykoncepcji awaryjnej jako regularnej formy zabezpieczania się przed ciążą! Ta metoda jest zalecana w przypadkach sporadycznych, kiedy odbył się niezabezpieczony stosunek lub dotychczasowa metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułka „po” nie zwalnia cię z odpowiedzialności stosowania zwykłej antykoncepcji!

Więcej informacji o antykoncepcji awaryjnej szukaj w serwisie www.escejp.pl lub pod numerem infolinii 0 801 1000 72

www.gedeonrichter.pl