sapioseksualizm, podniecający mózg, sexy umysł, piękny umysł, pociąg do intelektualistów fot. Adobe Stock

Sapioseksualizm – co to takiego? Test czy masz do niego skłonność!

Sapioseksualizm, czyli pociąg do osób o wysokim IQ, stał się na tyle popularny, że zyskał miano osobnej orientacji seksualnej. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś sapioseksualistką, bo u mężczyzny cenisz wyżej umiejętność rozmowy od zaradności, rozwiąż nasz test i zobacz, czy kręcą cię intelektualiści.
/ 20.08.2018 12:32
sapioseksualizm, podniecający mózg, sexy umysł, piękny umysł, pociąg do intelektualistów fot. Adobe Stock

Pojęcie sapioseksualizmu pochodzi od łacińskiego słowa „sapio”, co znaczy rozumieć i jest blisko spokrewnione ze przymiotnikiem z „sapiens”, czyli rozumny, ten, który posiada wiedzę. Sapioseksualizm oznacza, więc pociąg seksualny do osób o wysokim ilorazie inteligencji.
Obiektem adoracji sapioseksualistów są przedstawiciele obu płci, choć, jak wynika z badań, kobiety częściej podnieca męski umysł niż odwrotnie.  Panowie z reguły boją się mądrych, pewnych siebie i wyedukowanych kobiet, jeśli więc trafiłaś na takiego, którego kręci twoje wysokie IQ, możesz uznać się za szczęściarę.

Serce czy rozum, czyli jak podejmować dobre decyzje

O co chodzi z tym mózgiem?

Sapioseksualiści bardziej cenią sobie wiedzę rozmówcy, obycie i umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji niż seks jako taki.
Owszem, zadbane ciało i umiejętność prowadzenia gry miłosnej zawsze będą mile widzianym dodatkiem, ale nic tak nie podnieca osoby sapioseksualnej, jak flirt z kimś obdarzonym dociekliwym, odkrywczym umysłem, potrafiącym umiejętnie przechodzić z tematu na temat.
W relacji sapioseksualnej nie chodzi jedynie o przerzucanie się efektownymi bon motami, ale o rzeczywistą wiedzę, zaciekawienie światem i podążanie za nowinkami. Dlatego zdaniem niektórych specjalistów sapioseksualiści uważani są za snobów, a ich preferencje seksualne za modę, która mija z zderzeniu z codziennością. Kiedy trzeba zadbać o siebie nawzajem, lepiej sprawdzają się relacje oparte na przyjaźni i inteligencji emocjonalnej.

Sprawdź, czy jesteś sapioseksualna?

Możesz łatwo sprawdzić czy jest ci po drodze z tą orientacją seksualną, odpowiadając na kilka poniższych pytań.
Poznając nowego mężczyznę, skupiasz się na tym:

 1. Jak wygląda?
 2. Co mówi?
 3. Jak się zachowuje?

Ile czasu potrzebujesz, żeby tracić dla kogoś głowę?

 1. Wystarczy to coś - dotyk jego ręki, spojrzenie i już jestem jego.
 2. Muszę najpierw kogoś dobrze poznać, czasami potrzebuję wielu miesięcy.
 3. Ulegam szybkim porywom serca, ale też szybko się nudzę.

Dokąd wybrałabyś się na pierwszą randkę?

 1. Do kina.
 2. Na spacer.
 3. Do restauracji.

Lubisz, jeśli:

 1. Cała uwaga jest skierowana na innych, bo ty nie masz nic ciekawego do powiedzenia.
 2. Chcesz być traktowana na równi z mężczyznami, bo w niczym im nie ustępujesz.
 3. Lubisz błyszczeć i dobrze czujesz się, gdy jesteś w centrum uwagi.

Poszłabyś do łóżka z...

 1. Liamem Hemsworthem.
 2. Woodym Allenem.
 3. Hugh Jackmanem.

Czego oczekujesz od związku?

 1. Poczucia bezpieczeństwa.
 2. Wyzwania.
 3. Rozwoju.

Od efektownego tła do supergwiazdy

Jeśli masz więcej JEDYNEK
Nie dla ciebie szermierki słowne. Wolisz działać, doświadczać niż słuchać i tracić czas. Imponują ci konkretni mężczyźni, więc  chętnie przystaniesz na życie w cieniu czułego przystojniaka lub kogoś operatywnego i odpowiedzialnego, dla którego będziesz atrakcyjną i wierną partnerką.

Jeśli masz więcej DWÓJEK
Jesteś stuprocentową sapioseksualistką, uwielbiasz intelektualne gierki, a flirt to twoje drugie imię. Lubisz zarówno zaskakiwać, jak i być zaskakiwana. Nigdy się nie nudzisz i nie masz dość, dla tego jednego jedynego jesteś w stanie przenosić góry i znieść każdą niewygodę pod warunkiem, że będzie mądry i nigdy nie spocznie na laurach.

Jeśli masz więcej TRÓJEK
Jeśli ktoś miałby być obiektem westchnień sapioseksualisty, to tylko ty! Niełatwo ci zaimponować, dlatego bacznie obserwujesz adoratorów nim pozwolisz się uwieść. Nie gardzisz pięknym ciałem, ale porzucisz je bez żalu dla równego tobie umysłu, bo doceniasz, gdy ktoś potrafi dorównać ci kroku. Może kiedyś weźmiesz pod uwagę oddanego safandułę, ale nie pozostaniesz mu wierna.

Przeczytaj jeszcze:
Miłość grecka - od czego zacząć, by nie zaszkodzić sobie i partnerowi?
Seks hiszpański doda pikanterii waszym zbliżeniom
5 błędów w miłości francuskiej, czyli co sprawia, że nie jest fajnie