Maria Skłodowska-Curie kobietą wszech czasów w rankingu BBC History

Matka Teres, Księżna Diana, Maria Cure-Skłodowska fot. ONS.pl
Mamy powód do dumy! Polka znalazła się na szczycie zestawienia kobiet, które zmieniły świat. Maria Skłodowska-Curie została doceniona za wkład w rozwój nauki.
Marta Kosakowska / 13.08.2018 14:37
Matka Teres, Księżna Diana, Maria Cure-Skłodowska fot. ONS.pl

Maria Skłodowska-Curie uznana najbardziej wpływową kobietą wszech czasów w rankingu czytelników magazynu „BBC History”. W zestawieniu znalazło się 100 kobiet, które miały istotny wpływ na kształt współczesnego świata.

Maria Skłodowska-Curie na 1. miejscu

Polska chemiczka, fizyczna i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla została doceniona za stworzenie nowej dziedziny: radiochemii. Podkreślono również jej zasługi w wypracowywaniu skutecznych metod walki z nowotworami.

Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nobla w dziedzinie fizyki, pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie i pierwszym naukowcem w historii, który otrzymał dwie nagrody Nobla w dwóch dziedzinach
- podkreśliła Patricia Fara, prezes British Society for the History of Science.

Zaznaczono również, że Maria Skłodowska-Curie przecierała szlaki innym kobietom nauki. Walczyła z uprzedzeniami w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Okoliczności były przeciwko niej. W Polsce jej rodzina żyła w rosyjskim zaborze. We Francji traktowano ją podejrzliwie, bo była cudzoziemką oraz kobietą
- dodała Fara.

Kobiety, które zmieniły świat - ranking BBC History

Do zestawienia trafiło 100 kobiet. Zostały one wybrane przez 10 ekspertów z różnych dziedzin (7 kobiet i 3 mężczyzn). Następnie czytelnicy magazynu wskazywali swoje typy. Oto pierwsza dziesiątka kobiet wszech czasów „BBC History”:

  1. Maria Skłodowska-Curie
  2. Rosa Parks
  3. Emmeline Pankhurst
  4. Ada Lovelace
  5. Rosalind Franklin
  6. Margaret Thatcher
  7. Angela Burdett-Coutts
  8. Mary Wollstonecraft
  9. Florence Nightingale
  10. Marie Stopes

Na dalszych miejscach znalazły się m.in. Maria z Nazaretu, Diana, księżna Walii, Matka Teresa, królowa Wiktoria i Jane Austen. Pełna lista wszystkich wyróżnionych kobiet została opublikowana we wrześniowym wydaniu magazynu „BBC History”, a także na stronie internetowej tytułu.

Źródło: tvn24, onet.pl

Przeczytaj:
„Jesteś boginią” - wzruszające słowa bliskich na pogrzebie Kory
"Dopiero kiedy zaczęłam życie w pojedynkę, poczułam i zrozumiałam siebie." Jak dziś wygląda życie Małgorzaty Foremniak?

Redakcja poleca

REKLAMA