POLECAMY

Zaćma – objawy i leczenie, które pozwala odzyskać wzrok!

Jest podstępna, gdyż kiedy się rozwija – nie boli. Często lekceważymy jej objawy, a do lekarza specjalisty trafiamy dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Zaćma. Jak z nią walczyć i czy warto się jej bać?
Zaćma – objawy i leczenie, które pozwala odzyskać wzrok!

Czym jest zaćma i jakie są jej objawy?

Zaćma, popularnie nazywana kataraktą, to choroba oczu polegająca na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki. To znaczy, że soczewka traci podstawową cechę – przejrzystość. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest pierwszą przyczyną ślepoty we współczesnym świecie. Faktem jest, że ma związek ze starzeniem, bo w większości przypadków dotyczy pacjentów w wieku 60-70 lat. Jednak wpływ czynników środowiskowych sprawia, że dotyka ona znacznie młodsze osoby.

Schorzenie rozwija się latami i jest bezbolesne. Jednym z pierwszych objawów jest nieostre widzenie. Później już w zaawansowanym stadium pojawiają się problemy z widzeniem „jakby przez mgłę” lub „przez brudną szybę”. Chory postrzega kolory z mniejszą intensywnością i wyrazistością, następuje problem z oceną odległości, a nawet w poruszaniu się.

Dieta dla oczu

Nie ma naukowych dowodów, które potwierdziły, że dieta zmniejsza zachorowanie na zaćmę, ale zgodnie z zasadą „jesteś tym co jesz”, możemy „nakarmić“ nasz wzrok. Zasada jest prosta: im bardziej kolorowo na talerzu, tym lepiej dla oczu.

Unikaj wszystkiego co białe, szczególnie: ryżu, mąki, soli oraz cukru. Warzywa liściaste, słodkie ziemianki, marchew to główne źródła witaminy A, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki. Szpinak, brokuł, czerwona papryka są bogate w luteinę, która działa jak filtr, zabezpieczając oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB.  Odpowiednia dawka luteiny może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy nawet o 30%. Szczególnie ważne dla oczu są produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników. Wielkim sprzymierzeńcem w diecie oka są czarne jagody oraz produkty bogate w kwasy omega 3 – ryby (halibut, makrela, łosoś) chronią warstwy zewnętrze oka i poprawiają krążenie. Co jeszcze robić by zmniejszyć pole do popisu zaćmie? Na pewno rzucić papierosy, a podczas słonecznych dni – również w zimie – nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

Jak zapobiegać zaćmie? [video]

Usuwanie zaćmy

Mitem jest, że zaćmę można usunąć chirurgicznie tylko gdy będzie w zaawansowanym stadium. Jedynym i skutecznym sposobem na usunięcie zaćmy jest operacja. Polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i wczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. 

Operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem na świecie. W Polsce każdego roku na 1000 mieszkańców wykonuje się 4 operacje. Dzisiaj są one o wiele bardziej bezpieczne i dają znakomite rezultaty. Kilkadziesiąt lat temu pacjent po zabiegu musiał nosić grube okulary – plus 10 dioptrii do patrzenia i plus 13 do czytania. Dziś pacjent po czterech godzinach od zabiegu wychodzi do domu, w prawdzie jeszcze z opatrunkiem, ale następnego dnia można już normalnie funkcjonować, prowadzić samochód czy podróżować samolotem – mówi prof. dr hab. med. Józef Kałużny  z Prywatnej Kliniki Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy.

Sam zabieg trwa około 20 minut i jest bezbolesny, bo wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Co ważne, po wszczepieniu sztucznej soczewki oko nigdy ponownie nie zajdzie zaćmą. Obecnie podczas zabiegu usunięcia zaćmy można dokonać korekcji wzroku, na przykład astygmatyzmu lub starczowzroczności. Wszczepianie odpowiedniej soczewki sprawi, że już nigdy więcej nie będziemy potrzebować okularów korekcyjnych. Coraz bardziej popularną metodą jest użycie lasera femtosekundowego. Brzmi kosmicznie, ale daje również takie same efekty. Specjaliści pracujący z laserem porównują go do chirurgii robotycznej, ponieważ znaczna część zabiegu wykonywana jest automatycznie. Oczywiście nawet w tym przypadku sprawne ręce chirurga są po prostu niezbędne.

Po 40. roku życia powinniśmy raz do roku kontrolować wzrok. Jeśli mamy rodzinne predyspozycje do chorób oczu, wtedy okulistę powinniśmy odwiedzić dwa razy do roku. Zawansowana zaćma to niepełnosprawność. Nie warto ryzykować utraty wzroku jedynie z powodu obawy przed dyskomfortem zabiegu.

Operacja usunięcia zaćmy - poradnik dla pacjenta [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: oko, oczy, zaćma, wzrok
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/miesiąc temu
Wiem też że do Czech są wyjazdy na operacje zaćmy. Znajoma jechała z Warszawy do PROVISUS i mówiła że wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane, opieka polskojęzyczna, w cenie wizyty kontrolne i obsługa wniosku o refundację do NFZ. Jak ktoś nie chce czekać to warto, bo NFZ zwraca za operacje u naszych południowych sąsiadów.
/2 miesiące temu
Leczenie zaćmy w Polsce to przede wszystkim oczekiwanie i jeszcze raz oczekiwanie. W takich klinikach prywatnych jak OneDayClinic na zabieg czeka się maksymalnie miesiąc - i to jest wzorowe podejście do pacjenta!
/2 miesiące temu
Czechy to chyba najlepsza alternatywa na operację zaćmy. Moja sąsiadka miała długo czekać na operację w Polsce i ostatecznie, po długich namowach rodziny zdecydowała się na PROVISUS w Czechach. Wszystko poszło tam bardzo sprawnie. To chyba najlepsze rozwiązanie. Nie trzeba czekać latami na operację - wszystko można załatwić niemalże od ręki.
POKAŻ KOMENTARZE (4)