Jak chronić oko po operacji zaćmy?

Oko po operacji zaćmy jest narażone na wiele niekorzystnych czynników ze strony świata zewnętrznego. Zobacz, co trzeba robić, a co jest bezwzględnie zakazane w okresie gojenia się rany pooperacyjnej oka.

Maść antybiotykowa

Maść z antybiotykiem, którą lekarz przepisuje po operacji zaćmy, stosowana jest jako profilaktyka zakażeń, do których może dojść w przypadku niepowołanych „gości” w pobliżu wrażliwych błon oka. „Gośćmi” tymi mogą być bakterie, które poprzez lekarską ingerencję w oko w formie operacji mają ułatwiony dostęp do dobrze ukrwionych, a przez to atrakcyjnych dla niech miejsc. Antybiotyk w tym przypadku nie leczy, a jedynie zapobiega zakażeniom. Pamiętaj, aby aplikować maść zawsze czystymi rękami (umytymi letnią wodą z mydłem i osuszonymi czystym ręcznikiem – najlepiej jednorazowym), gdyż to właśnie ręce są pierwszą drogą wejścia bakterii w pobliże gałki ocznej.

Obecność wody – niewskazana

Dlatego właśnie oko powinno być przez pierwszych kilka tygodni zaklejone szczelnym opatrunkiem, szczególnie podczas takich czynności jak mycie twarzy czy włosów. W wodzie mogą znajdować się bakterie groźne dla rany pooperacyjnej i nawet czysta woda może podrażnić oko, wywołując jego swędzenie lub szczypanie.

Krople zmniejszające ciśnienie

W wyniku operacji, została zaburzona naturalna równowaga panująca wewnątrz oka. Odnosi się to także do ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego kształtu gałki ocznej i rozmieszczenia jego wszystkich struktur. Krople, które zmniejszają ciśnienie, potrzebne są oku do zachowania prawidłowego funkcjonowania i „przyzwyczajenia” go do nowych warunków po operacji. Przeciwdziałają także ewentualnym skokom ciśnienia, które mogłyby uszkodzić ranę pooperacyjną lub spowodować przesunięcie nowowszczepionej soczewki.

Zobacz też: Jak przebiega leczenie operacyjne zaćmy?

Okulary przeciwsłoneczne

Jeśli aura sprzyja dużemu nasłonecznieniu, pamiętaj o ochronnych okularach z odpowiednimi filtrami! Promieniowanie słoneczne UVA i UVB może dodatkowo podrażnić oko, które po operacji potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Najlepsze są okulary kupione w salonach optycznych. Są one niestety droższe, ale w ich przypadku otrzymujesz gwarancję dobrej jakości filtrów, które blokują napływ szkodliwego promieniowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których oczy są wrażliwe na światło słoneczne.

Drobne ograniczenie aktywności fizycznej

Ta reguła ma zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku naprawdę dużego wysiłku. Obowiązuje pacjenta przez pierwszych kilka tygodni od zabiegu operacyjnego. Ruch wymagający drobnego wysiłku po operacji zaćmy jest jak najbardziej wskazany – na przykład w postaci spacerów lub lekkich ćwiczeń gimnastycznych. Obowiązuje także zakaz schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Zobacz też: Wątpliwości odnośnie operacji zaćmy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (40)
/miesiąc temu
Ja operację przeszłam w Ostrawie w Czechach. Cały koszt jaki poniosłam łącznie z transportem to 540 zł . Resztę zapłacił NFZ . Operacja trwała z 5 minut. Wszystkie badania miałam na miejscu. Pełny profesjonalizm. Wyjazd i całą papierologią zajęła się polska klinika okulistyczna z Katowic.
/6 miesięcy temu
Moja babcia miała po prostu opatrunek przez cały następny dzień i tyle. A operację miała robioną prywatnie w Optegrze w Krakowie. 2 tysiące i bez czekania, bez kolejek. Wszystko się udało i babcia nie ma problemu ze wzrokiem ;)
/7 miesięcy temu
Dzień dobry, przedwczoraj miałam operację zaćmy , którą przeprowadzono mi w szpitalu w Zgorzelcu, oko zoperowała mi dr Piotrowska. Operacja trwała ok 10 minut , przy znieczuleniu miejscowym/ krople/, W pierwszy dzień czułam lekkie ukłucia, dzisiaj czytam bez okularów, przeglądam internet i widzę ekstra. Uważam, że dr Piotrowska jest najlepszym chirurgiem na Dolnym Śląsku, a jednym z najlepszych w Polsce. Bardzo jestem zadowolona i bardzo dziękuję . Polecam, szybko, sprawnie, sympatycznie, a przede wszystkim z bardzo dobrym efektem. Maria G. Karpacz
POKAŻ KOMENTARZE (37)