Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, to obok daleko- i krótkowzroczności, jedna z najczęstszych wad wzroku. Astygmatyzm może mieć różne stopnie nasilenia, niektóre osoby z astygmatyzmem widzą w miarę dobrze bez okularów, podczas gdy inne, z astygmatyzmem nieregularnym, uzyskują poprawne widzenie dopiero przy użyciu specjalnych, twardych soczewek kontaktowych.
Czym jest astygmatyzm?

Nazwa "astygmatyzm" pochodzi z greckiego i oznacza „bez punktu” (gr. stigma – punkt). Główną przyczyną zaburzeń widzenia u osób z astygmatyzmem jest bowiem brak skupiania promieni świetlnych w jednym punkcie. Inną, polską nazwą na to schorzenie jest niezborność.

Astygmatyzm jest to...?

Astygmatyzm to zaburzenie układu optycznego oka. Nasze oko, mimo że to skomplikowany mechanizm biologiczny, podlega prostym prawom fizyki, a dokładniej optyki. Wszystkie elementy muszą być odpowiednio dopasowane, żeby obraz ogniskował prawidłowo na siatkówce oka.

U osób daleko- bądź krótkowzrocznych za wadę wzroku odpowiada długość gałki ocznej.

W astygmatyzmie problem najczęściej leży w kształcie rogówki. Nie jest ona idealnie kulista, przez co obraz „rozprasza się” na siatkówce. Skutkuje to objawami astygmatyzmu: nieostrym widzeniem, tym, że kontury obiektów stają się rozmazane, linie proste skrzywiają się, a punkty rozmazują i są widziane jako plamki.

Do pewnego stopnia astygmatyzm może być korygowany bez żadnych przyrządów – poprzez zmianę akomodacji oka, zwężanie bądź rozszerzanie źrenicy, a także przy pomocy ruchów głowy lub powiek. Męczy to jednak oczy i może powodować bóle głowy.

Gdy wzrok szwankuje...

Przyczyny astygmatyzmu

Konkretna przyczyna tej wady wzroku nie jest znana. Niekiedy astygmatyzm może rozwinąć się w wyniku urazu rogówki i powstania blizn na jej powierzchni. Jednak w znakomitej większości przypadków astygmatyzm rozwija się jako cecha indywidualna i może się ujawniać w różnych etapach życia.

Astygmatyzm u dzieci

Zwykle astygmatyzm u dzieci jest wrodzoną wadą soczewki lub rogówki. Jeżeli u małego dziecka – do 3. roku życia – duży astygmatyzm nie jest rozpoznany i korygowany, może dojść do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.

Inny rodzaj, inne leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm jest niestety najtrudniejszą do korekcji wadą wzroku, a w dodatku często łączy się także z inną wadą – krótko- lub dalekowzrocznością.

Astygmatyzm można podzielić na dwa rodzaje: regularny i nieregularny. W tym pierwszym, rogówka jest spłaszczona, ale zachowuje pewną symetrię. Tę wadę da się więc skorygować za pomocą szkieł cylindrycznych. W drugim typie astygmatyzmu, nieregularnym, powierzchnia rogówki jest nierówna. Wówczas do korekcji konieczne jest noszenie specjalnie dopasowanych soczewek kontaktowych.

Istnieje jeszcze astygmatyzm mieszany, gdy w zależności od płaszczyzny oko jest nad- lub krótkowzroczne.

Astygmatyzm: operacja, leczenie laserem

Jeśli niezborność jest rogówkowa (i do 6 dioptrii), można ją leczyć za pomocą laserowej korekcji. Laserowa operacja astygmatyzmu polega na tym, że promieniem lasera nadaje się odpowiedni kształt rogówce (niejako przy okazji likwiduje się też wady mieszane, gdy astygmatyzm towarzyszy krótko- lub dalekowzroczności). Modelowanie trwa kilkanaście sekund i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Korekcji laserowych nie refunduje NFZ. Cena operacji astygmatyzmu to ponad 2 tys. zł za oko.

Podczas badań kwalifikacyjnych sprawdza się stan wzroku i poszczególnych warstw gałki ocznej oraz tzw. topografię rogówki, czyli jej kształt, ewentualne załamania lub nierówności.

Te wszystkie dane są analizowane przez komputer, który programuje laser. Procedura jest więc wysoce skomputeryzowana, co obniża do minimum błędy ludzkie.

Zobacz też:
Usunięcie zaćmy – na czym polega zabieg?
Wszystko o półpaścu ocznym

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/miesiąc temu
Wiele moich znajomych ma astygmatyzm, do tego roku nie wiedziałam, że aż tak wiele osób ma z tym problem. Ja też mam wadę wzroku ale tylko -0.5 ale mimo tego chodzę na regularne badanie wzroku do Pszczyny do Rozmusa. Nie ma co lekceważyć, trzeba regularnie się badać.
/5 lat temu
Ja też miałam nieregularny astygmatyzm. Koleżanka poleciła mi klinikę w której zrobili mi zabieg korekcji łączony z topografią rogówki. Nie każda klinika to robi, ja byłam w CMO Laser, warto się przejść na konsulatację do nich to powiedzą Ci co i jak z twoją wadą. Każdy jest indywidualnym przypadkiem więc nie wiem jak będzie z tobą ale mi pomogli.
/5 lat temu
Mam astygmatyzm nieregularny lewego oka(0,25)i dotad nosilam szkla zroznicowane -do dali i blizy o te 0,25.Teraz inna okulistka zrownala mi oboje oczu i mam po 2,25 do blizy i 1,75 do dali.Do dali moze sie jakos przyzwyczaje ale do komputera-musialabym siedziec 10 cm od monitora,inaczej widze zle.Co mam robic? Dziekuje za rade!
POKAŻ KOMENTARZE (1)