okulary, kobieta/ fot. Fotolia

Na czym polega nadwzroczność (dalekowzroczność)?

Nadwzroczność - potocznie zwana dalekowzrocznością - jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. W uproszczeniu sprowadza się do utraty ostrości obrazu przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się blisko.
/ 29.11.2011 17:02
okulary, kobieta/ fot. Fotolia

W przeciwieństwie do krótkowzroczności, częściej dotyka osoby starsze - przy czym nie należy mylić nadwzroczności z tzw. starczowzrocznością.

Jakie są objawy nadwzroczności?

Sprowadzają się one do rozmycia się obrazu przy spoglądaniu z bliska. Choroba rozwija się stopniowo, jako że wada ta do pewnego stopnia może być skorygowana przez zdolności akomodacyjne oka. Polegają one uwypuklaniu się soczewki przy patrzeniu na przedmioty z bliższej odległości.

Zobacz też: Na czym polega krótkowzroczność?

Skąd się bierze utrata ostrości wzroku?

W zdrowym oku promienie świetlne przechodzą przez tzw. aparat optyczny, gdzie są załamywane. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa rogówka i soczewka. Następnie promienie skupiają się na siatkówce, gdzie powstaje obraz.

U osób z nadwzrocznością z różnych powodów obraz powstaje za siatkówką. Powoduje to, że powstały obraz jest nieostry.

Stan taki może być spowodowany albo zbyt krótką gałką oczną albo zbyt słabą zdolnością skupiającą aparatu optycznego. Ta druga sytuacja ma miejsce zwłaszcza u osób starszych, u których zdolność skupiająca rogówki obniża się.

Jakie są możliwości leczenia?

Najpopularniejszą formą leczenia jest noszenie okularów. U większości pacjentów nie muszą być one noszone cały czas, ale podczas czynności wymagających patrzenia z bliska np. czytania. Soczewki u takich osób mają własności skupiające, dzięki czemu wyrównują zbyt małą zdolność załamującą soczewki i rogówki. Dzięki takim szkłom promienie są załamywane mocniej i padają bliżej - na siatkówkę.

Polecamy: Jakie są metody korekcji i leczenia wad wzroku?

Warto wiedzieć, że istnieją także możliwości chirurgicznej korekcji dalekowzroczności, ale postępowanie takie obarczone jest pewnym ryzykiem i dlatego nie jest rutynowo stosowane. W większości przypadków rezerwuje się dla osób ze znaczną, trudną do korekcji szkłami wadą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.11.2016 07:23
Moim zdaniem, jeśli się pojawiają jakiekolwiek problemy ze wzrokiem warto się zgłosić do specjalisty, żeby pombóg je rozwiązać, jednak wzrok to jeden z ważniejszych zmysłów. Ja też zaczęłam gorzej widzieć, dlatego byłam w Centre De La Vision u pani Sylwii Caban na doborze okularów, przyznam, że jest naprawdę super w tym, co robi dzięki niej mam bardzo dobrze dobrane okulary i wszystko widzę.