ZAPALENIE ZATOK szczękowych, czołowych, sitowych, klinowej, przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok - kobieta z katarem fot. Fotolia
Zlekceważone zapalenie zatok może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Sprawdź, jak rozpoznać objawy różnych typów zapalenia zatok!
Marta Wilczkowska / 27.09.2017 12:58
Zapalenie zatok - kobieta z katarem fot. Fotolia

Zapalenie zatok (po angielsku sinusitis, sinus infection) może dotyczyć zatok czołowych, sitowych, szczękowych lub zatoki klinowej. Charakterystyczne objawy to zatokowy ból głowy, nasilający się przy pochyleniu głowy lub kaszlu. Zapalenie zatok może być wynikiem infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Infekcja może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Sprawdź, co warto wiedzieć o zapaleniu zatok!

Objawy zapalenia zatok

Charakterystycznym objawem, towarzyszącym prawie wszystkim rodzajom infekcji zatok, jest zatokowy ból głowy. Ból nasila się przy pochylaniu głowy, kaszlu czy podczas wysiłku fizycznego. Pozostałe objawy zapalenia zatok to:

  • stan podgorączkowy lub gorączka
  • uczucie zatkanego nosa
  • przeźroczysty, białawy lub żółtawy katar (warto pamiętać, że nie jest to reguła, zapalenie zatok może rozwijać się bez kataru)
  • wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła
  • kaszel
  • odchrząkiwanie spływającej wydzieliny

3 proste, domowe sposoby na zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok

O przewlekłym zapaleniu zatok mówimy, gdy objawy infekcji nie ustępują przez dłuższy czas lub gdy w ciągu roku wystąpiło kilka epizodów choroby. Czynnikiem ryzyka rozwoju przewlekłego zapalenia zatok są zaniedbane ostre infekcje, obecność polipów zatok, nowotwory, skrzywienie przegrody nosa, powiększenie małżowin nosowych, alergie wziewne i inne czynniki, wpływające na drożność i prawidłowe funkcjonowanie tej części dróg oddechowych.

Przewlekłe zapalenie zatok diagnozuje się na podstawie wywiadu z chorym oraz wykonaniu szeregu badań (np. tomografii, endoskopii). Leczenie uzależnione jest od przyczyny przewlekłej infekcji zatok. Może polegać na operacyjnym usunięciu polipa, korekcie przegrody nosowej lub antybiotykoterapii.

Zapalenie zatok szczękowych

Zatoki szczękowe to największe parzyste zatoki, jakie posiada człowiek. Znajdują się w trzonach kości szczękowej po obu jej stronach. Zapalenie zatok szczękowych to jedna z najczęstszych infekcji w tej "grupie" chorób. Zapalenie dotyczy zwykle jednej zatoki i oprócz objawów typowych dla zatokowego bólu głowy, chorobie towarzyszą:

  • silny, rozpychający ból głowy po stronie chorej zatoki (np. pod policzkiem)
  • nadwrażliwość na dotyk skóry twarzy
  • bóle zębów
  • może również pojawić się ból w okolicach oczu i skroni.

Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Zapalenie zatoki klinowej

Zatoka klinowa znajduje się w kości klinowej, tworzącej środkową część podstawy czaszki. Ze względu na takie położenie, zapalenie zatoki klinowej jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zapalenia opon mózgowych. Na szczęście jednocześnie jest wyjątkowo rzadkie (zwykle pojawia się przy uogólnionym zapaleniu zatok.

Objawy zapalenia zatoki klinowej nie są charakterystyczne. Może pojawić się intensywny ból głowy za i między oczami, w okolicy skroni, czoła lub ciemienia. Objawy charakterystycznego dla zapalenia zatok zatokowego bólu głowy są zwykle najbardziej nasilone rano ale mogą też nie wystąpić wcale.

Zapalenie zatok sitowych

Zatoki sitowe znajdują się w obrębie kości sitowej, będącej częścią mózgoczaszki. W związku z tym, podobnie jak w przypadku infekcji zatoki klinowej, zaniedbanie zapalenia zatok sitowych może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.

Charakterystycznym objawem jest ból, ucisk i/lub uczucie zatykania umiejscowione między kącikami oczu a podstawą nosa. Dolegliwości mogą promieniować w okolice skroni. Może pojawić się też niedrożność nosa, zaburzenia węchu czy obrzęk małżowin nosowych. Zapalaniu zatok sitowych towarzyszą również objawy charakterystyczne dla wszystkich typów tych infekcji.

Zapalenie zatok sitowych rozwija się częściej u dzieci. Zwykle przebiega w powiązaniu z infekcjami innych zatok.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA