POLECAMY

Czym grozi zapalenie zatoki klinowej?

Ze względu na lokalizację zatoki klinowej proces zapalny w jej obrębie jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić m. in. do zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ból głowy pojawiający się przy tym zapaleniu jest jednak niecharakterystyczny. Jak więc rozpoznać, że mamy zapalenie zatoki klinowej?
Czym grozi zapalenie zatoki klinowej?

Coś więcej o zatoce klinowej

Kość klinowa jest to nieparzysta kość, która współtworzy środkowy dół czaszki. Można powiedzieć, że jest wklinowana między innymi kośćmi czaszki (stąd jej nazwa) – od przodu graniczy z kością czołową i kośćmi twarzy. W jej trzonie znajduje się parzysta powietrzna przestrzeń, przedzielona przegrodą – jest to właśnie zatoka klinowa.

Może ona osiągać zróżnicowane rozmiary. Jest to najmniej poznana zatoka.

Zobacz też: Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Zapalenie zatoki klinowej – czy jest niebezpieczne?

Zapalenie zatoki klinowej jest na szczęście stosunkowo rzadkie, najczęściej występuje przy uogólnionym zapaleniu zatok.

Ze względu na lokalizację tej zatoki proces zapalny w jej obrębie jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych i innych powikłań wewnątrzczaszkowych.

Niecharakterystyczny ból głowy

W przeciwieństwie do zapalenia innych zatok, tutaj objawy nie są już tak charakterystyczne. Dotyczy to również ból głowy.

Ból głowy, zazwyczaj o dość dużym nasileniu, występuje poza i między oczami, może być rzutowany na wierzchołek głowy i promieniuje do okolicy potylicznej. Może się również pojawiać w innych okolicach głowy – czołowej, skroniowej, ciemieniowej. Pozostałe cechy bólu typowe dla zatokowego bólu głowy takie jak: nasilanie się dolegliwości przy pochylaniu głowy, przy wysiłku fizycznym i występowanie głównie rano, mogą być obecne, choć w tym przypadku równie dobrze może ich nie być…

Zobacz też: Jaki rodzaj bólu głowy występuje u Ciebie?

Po czym jeszcze poznać zapalenie zatoki klinowej?

Oddychanie przez nos w zapaleniu zatoki klinowej zwykle jest prawidłowe, ponieważ wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła. Objawy ogólne w ostrym zapaleniu zatok to przede wszystkim podwyższona temperatura, ogólne osłabienie i brak łaknienia.

Powikłania procesu zapalnego zatoki klinowej są wyjątkowo niebezpieczne ze względu na możliwość powikłań wewnątrzczaszkowych, np. zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, które jest najpoważniejszym wśród powikłań zapalenia zatok przynosowej (śmiertelność około 20%!). Pacjenci z tym schorzeniem zawsze powinni być niezwłocznie hospitalizowani w celu przeprowadzenia interwencji chirurgicznej.

Z innych powikłań należy wymienić: upośledzenie węchu, neuralgię nerwu V, pozagałkowe zapalenie nerwu ocznego.

Podsumowanie

W przypadku zapalenia zatoki klinowej postawienie prawidłowej diagnozy jest trudniejsze niż w przypadku innych zatok. Również i tutaj wywiad jest podstawowym elementem procesu diagnostycznego, natomiast badanie przedmiotowe może nie uwidocznić znaczących odchyleń.

Jedynie w badaniu endoskopowym można stwierdzić obecność wydzieliny ropnej oraz obrzęk i przekrwienie błony śluzowej w okolicy ujścia zatoki. Badanie rentgenowskie również w większości przypadków jest niediagnostyczne, dlatego przy podejrzeniu procesu zapalnego w obrębie zatoki klinowej należy wykonać badanie tomografii komputerowej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/3 lata temu
Ja jestem właśnie po operacji zatoki klinowej, jeszcze w trakcie leczenia poszpitalnego. U mnie jedyna dolegliwością były bardzo silne bóle głowy, bez gorączki itp. Ból głowy bagatelizowałam, pomagały najpierw ibupromy. Ale niestety pewnego dnia nawet 4 ibupromy wzięte na czczo nie pomogły, ból był ne do wytrzymania, bolała głowa z tyłu, jakby ktoś wsadzał głowę w imadło i ściskał, ponadto bolały nawet kości twarzy. Ból promieniował strasznie, nie byłam w stanie podnieść się z łózka, nic zrobić. Wylądowałam na neurologii z podejrzeniem wylewu, lub tętniakiem. Zrobiono punkcje-prawidłowa. Faszerowano mnie ketonalem i tramal-na zmianę, ale ból i tak był, chociaż w mniejszym nasileniu. Dopiero rezonans magnetyczny wykazał ostre zapalenie zatoki klinowje, cała zatoka zalana ropą. Trafiłam na super specjalistę laryngologa-dr Zbigniew Kozłowski z Łodzi (adres można znaleźć na-znanylekarz.pl). Dr niesamowicie sympatyczny człowiek, z poczuciem humoru, a przede wszystkim super specjalista. Po operacji nie czuje bólu głowy, ponadto jak się okazał(czego nie było widać na rezonansie, bo tak zatoka klinowa zalana była ropą), iż oprócz zapalenia zatoki, były w niej także ziarniaki i polipy, które zostały usunięte podczas operacji. Zapalenie zatoki klinowej tj.bardzo niebezpeczna choroba, raczej bez operacji się nie obejdzie, trudne do wyleczenia samymi antybiotykami. Pozdrawiam serdecznie i zyczę na swojej drodze o zdrowia tylko dobrych specjalistów.
/3 lata temu
Prosze!!! podaj namiar na tego laryngologa z warszawy,bo trafiamy na samych idiotów.Pozdrawiam
/4 lata temu
strasznie ci współczuje, przechodzę to drugi raz w odstępie 2 lat i lekarze lekceważą objawy(niestety).To straszny ból, rozrywający głowę na przemian z paleniem,pieczeniem i przeszywaniem jakby coś chciało wyjść a nie może.zanim zrobiono mi tomograf i stwierdzono że to zatoka klinowa przeszłam wiele badań(usg szyi, badanie słuchu, resonans ucha) które były prawidłowe i stwierdzono że jestem histeryczką, chodziłam po najlepszych laryngologach, profesorach (jeden z nich nawet stwierdził że powinnam na urlop jechać) i jak ucho na zewnątrz nie boli to znaczy że jesteś zdrowa!!!!!aż w końcu pojechałam na konsultacje do Warszawy i tam od razu tk zatok i leczenie miesiąc(cipronex 500, flixonase nasule,płukanie zatok sinuse rinse) a tym razym już tak łatwo nie poszło w leczeniu na szczęście trafiłam na świetnego laryngologa któremu pokazałam badania poprzednie i dał mi bioprazol flixonaise nasule oraz metypred 4 mg (wcześniej wziełam 5 antybiotyków-duomox,klabax, cipronex 500, amoksiklav i niewiele dały)przez miesiąc mam brać, teraz jest 6 dzień i zaczynam żyć!!!!!podstawa to prawidłowa diagnoza, ale nie można dawać za wygraną w końcu chodzi o nasze zdrowie trzeba drążyć najlepiej zrobić tk zatok tam widać czy zatoki klinowe są zacienione czy nie, powodzenia:)
POKAŻ KOMENTARZE (10)