POLECAMY

Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Ból głowy jest częstym objawem zapalenia zatok czołowych. Ich efektem może być ropień nadtwardówkowy, który (nieodpowiednio leczony) prowadzi do zapalenia opon lub ropnia mózgu – stan bardzo groźny dla zdrowia i życia. Jak zatem rozpoznać zapalenie zatok czołowych?
Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Co to są zatoki czołowe?

W obrębie kości czołowej, na pograniczu łuski i części oczodołowej, znajdują się przestrzenie powietrzne wyścielone błoną śluzową - są to zatoki czołowe. Każdy posiada dwie zatoki symetrycznie położone po obu stronach ciała, oddzielone przegrodą.

Ujście zatoki (przewód nosowo-czołowy) znajduje się w przewodzie nosowym środkowym w jamie nosowej, pomiędzy małżowiną nosową środkową a dolną.

Jest największą po zatoce szczękowej (ok. 7ml). Zatoki czołowe wykształcają się po 7-8. roku życia.

Na czym polega zapalenie zatoki czołowej?

Zapalenie zatoki czołowej rzadko występuje jako izolowana infekcja - najczęściej łącznie z zapaleniem zatok sitowych. Ponadto jest drugą co do częstości (po zapaleniu zatoki szczękowej) lokalizacją zmian zapalnych w zatokach.

Najistotniejszą rolę w mechanizmie choroby ma utrudniony odpływ wydzieliny z zatoki. Obrzęknięta błona śluzowa, wyściełająca przewód czołowo-nosowy, uniemożliwia odpływ wydzieliny z wnętrza zatoki czołowej.

Jak poznać zatokowy ból głowy?

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok czołowych jest ból głowy. Silny, rozpierający ból najczęściej występuje w lokalizacji odpowiadającej zajętej zatoce, zwłaszcza podczas jej opukiwania. Może promieniować do czubka głowy. Ponadto występuje bolesność przy ucisku na stropie oczodołu.

Pozostałe cechy charakterystyczne bólu są typowe dla zatokowego bólu głowy: nasila się przy pochylaniu głowy, przy wysiłku fizycznym oraz kaszlu i największe jego nasilenie występuje rano. W przewlekłym zapaleniu zatok czołowych ból głowy jest mało charakterystyczny i słabiej wyrażony lub w ogóle nie występuje. W przypadku powikłanego przebiegu, gdy zapalenie szerzy się przez tylną ścianę zatoki, tworząc ropień nadtwardówkowy, stanowi to również poważną przyczynę nasilonego bólu głowy.

Opisany ból jest najczęściej mylony z neuralgią nerwu oczodołowego. Cechą różnicującą jest fakt, iż w neuralgii jest szczególna wrażliwość na ucisk na okolicę wcięcia nadoczodołowego, a ból nasila się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Zobacz też: Zatokowy ból głowy - kiedy do lekarza?

Jakie są inne objawy kliniczne?

Prócz bólu głowy mogą występować: światłowstręt, łzawienie oraz obrzęk okolicznych tkanek miękkich.

Objawy ogólne w ostrym zapaleniu zatok to przede wszystkim: podwyższona temperatura, ogólne osłabienie, brak łaknienia.

Natomiast w przewlekłym zapaleniu mogą pojawić się zaburzenia węchu i zmiany polipowate zatok.

Powikłania, czyli czym to grozi?

Wśród powikłań opisywanego schorzenia wyróżnia się ropień podokostnowy, który w wyjątkowo rzadkich przypadkach może przebić ścianę zatoki czołowej ponad lub poniżej łuku brwiowego. W wyniku rozprzestrzeniania się zmian chorobowych do szczytu oczodołu może dojść do uszkodzenia nerwów i naczyń przechodzących w tamtej okolicy (tzw. zespół szczytu oczodołu).

Natomiast wspomniany wcześniej ropień nadtwardówkowy, jeżeli nie jest odpowiednio leczony, może przedostać się przez warstwę oponową i spowodować zapalenie opon lub ropień mózgu, co stanowi już bardzo groźne dla zdrowia powikłania.

Zobacz też: Jakie są powikłania nieleczonego zatokowego bólu głowy?

Trzeba zrobić badania

Podstawą postawienie diagnozy zapalenia zatok czołowych jest dokładnie zebrany wywiad oraz badanie przedmiotowe. W badaniach dodatkowych można wykonać badanie rtg przednio-tylne i boczne, gdzie można stwierdzić poziom płynu w zapalnie zmienionej zatoce (opcjonalnie zdjęcie w pozycji osiowej Welina) oraz w trudniejszych diagnostycznie przypadkach badanie tomografii komputerowej.

Chory z ostrym zapaleniem zatoki czołowej i z potwierdzoną radiologicznie obecnością płynu w jej obrębie powinien być hospitalizowany.

Poznaj domowe sposoby na katar zatokowy u dzieci i dorosłych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (47)
/rok temu
niestety ten kto raz zachorował na zapalenie zatok wie jak to nieprzyjemne, mnie niedawno znów spotkąło, wystarczyło troche lżej sie ubrać na rower w wietrzny dzień, wieczorem już nos przytkany i oczywiście ucisk w zatokach, dobrze że jeszcze miałem sinufast w domu, od razu zacząłem brać i dziś już jest dużo lepiej, zawsze mnie ten lek ratuje w takich sytuacjach
/2 lata temu
Ogólnie z zatokami nie ma żarów. Mnie przy zapaleniu bolały oczy i głowa. Myślałam, że to bóle migrenowe, ale po badaniach zatoki. także wizyta u lekarza i leczenia jest ważne. Codziennie biorę jedną kapsułkę sinudafenu. Gorąca woda z olejkiem nad ręcznikiem również u mnie pomagały.
/2 lata temu
Cześć, Mój problem z zatokami czołowymi jest taki, że pojawia się co najmniej raz w miesiącu. Tylko trochę spadnie temperatura, a mi już chce rozerwać głowę. Jak zrobi się cieplej to również pojawia się ten sam ból. Czasem towarzyszy temu krew lecąca z nosa. Już dłużej nie wytrzymam z tym. Jak sobie poradzić? Czy macie może jakiegoś sprawdzonego lekarza w okolicach Wrocławia?
POKAŻ KOMENTARZE (44)