POLECAMY

Jak pokonać zapalenie zatok?

Jesienią i zimą zatoki potrzebują specjalnej troski. Zobacz jak je ochronić przed infekcją i co robić, gdy jednak dojdzie do choroby.
Jak pokonać zapalenie zatok?
Katar i ból głowy. Tak może objawiać się przeziębienie, ale także ostre zapalenie zatok. Z tym ostatnim zmaga się co roku kilka milionów Polaków, ale połowa z nich nie wie, co im naprawdę dolega. Dlatego podpowiadamy, jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłej infekcji oraz jak je raz na zawsze wyleczyć.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?


Infekcja może objąć jedną zatokę lub kilka. O ile nie trwa dłużej niż 3–4 tygodnie, określa się ją jako „ostre zapalenie zatok”. Mimo takiej nazwy, choroba może mieć całkiem łagodny przebieg. Objawy wywoływane są przez infekcję wirusową i (częściej) bakteryjną. Występują wtedy:
 • bóle głowy lub części twarzy. W zależności od tego, która zatoka jest zajęta przez infekcję, ból pojawia się w okolicy czoła, szczęki albo między oczami;
 • stan podgorączkowy. Może też być niewielka gorączka (poniżej 38) lub wyższa (ponad 39);
 • uczucie przytkanego nosa. Z nim związane jest uczucie osłabienia, zmęczenia, ból głowy – skutek niedotlenienia organizmu ;
 • dość rzadka, ale intensywna wydzielina spływająca do gardła;
 • kaszel (nie zawsze).

Przeprowadź test dotykowy


Możesz też przeprowadzić sprawdzian dotykowy. Zlokalizuj miejsce, w którym ból jest najsilniejszy, i sprawdź, czy właśnie tam nie znajduje się któraś z zatok. Jak to zrobić? Dotknij palcem i lekko uciśnij:
 • środek górnej ścianki oczodołu po bolącej stronie twarzy – jeśli dolegliwości się nasilają, stan zapalny objął zatokę czołową;
 • dołek na szczęce, tuż nad 3 zębem (kłem) po bolącej stronie twarzy – tu znajduje się zatoka szczękowa;
 • nasadę nosa, poniżej miejsca, w którym zbiegają się brwi – tam są zatoki sitowe.
Wszystkie te objawy świadczą właśnie o zapaleniu zatok. Dokładne informacje o tym, gdzie znajdują się zatoki znajdziesz na następnej stronie.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?


Kurację najlepiej zacząć od razu, w pierwszych dniach infekcji. Gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że problem dotyczy zatok idź do lekarza. Absolutnie zrób to natychmiast, jeżeli pojawią się :
 • bardzo silne bóle głowy lub części twarzy;
 • temperatura powyżej 39°C;
 • całkowita niedrożność nosa;
 • gęsta ropna wydzielina z nosa;
 • obrzęk powiek.
Uwaga! Nie staraj się przeczekać zapalenia zatok. W końcu objawy mogą nawet minąć, ale to nie znaczy, że jesteś zdrowa. Infekcja może przekształcić się w przewlekłe zapalenie zatok. Z tym zaś o wiele trudniej się uporać.

Czytaj także:

Jak leczyć zapalenie zatok??


Jeżeli lekarz stwierdzi, że infekcja przebiega z nadkażeniem bakteryjnym, przepisze ci kurację antybiotykami. Trwa ona nawet 10-14 dni. Nie wolno jej samemu przerywać, nawet jeśli dolegliwości ustąpią. Może się bowiem okazać, że część bakterii przetrwała i stan zapalny ponownie się rozwinie. Niezależnie od tego, czy chorobę wywołały wirusy, czy bakterie, możesz samodzielnie złagodzić przykre objawy:
 • zadbaj o nawilżenie mieszkania – włącz nawilżacz powietrza, a jeśli go nie masz, ustaw w pokoju, w którym najczęściej przebywasz, miskę z wodą lub rozwieś pranie. Oddychanie odpowiednio nawilżonym powietrzem przyspiesza regenerację błon śluzowych;
 • rób lecznicze inhalacje – wlej do miski litr wrzątku, wpuść 5–8 kropli olejku lawendowego, sosnowego lub tymiankowego. Pochyl się nad naczyniem, przykryj głowę ręcznikiem, tak by para nie uciekała na boki. Oddychaj głęboko przez 5 minut. Zabieg przeprowadzaj raz lub dwa razy dziennie. To pomoże ci udrożnić drogi oddechowe;
 • zastosuj leki bez recepty – w złagodzeniu bólu i zmniejszeniu obrzęku błon śluzowych  pomogą ci tabletki z pseudoefedryną i ibuprofenem.
Przekrwienie błon śluzowych zmniejszą krople na katar. Aby dokładniej oczyścić nos i zregenerować jego błony śluzowe, warto też używać kilkakrotnie w ciągu dnia soli fizjologicznej.

Zapalenie zatok - jak uniknąć nawrotów choroby?


Ponieważ zapalenie zatok ma tendencję do nawracania, nawet po prawidłowym wyleczeniu infekcji warto pamiętać o kilku zasadach:
 • lecz każde przeziębienie – zapalenie zatok często wynika właśnie z takich infekcji;
 • jeśli masz alergię, idź do specjalisty – farmakologiczne leczenie znacznie zmniejszy intensywność dolegliwości (w tym m.in. katar);
 • unikaj dymu papierosowego – niszczy on występujące na błonach śluzowych rzęski (to one oczyszczają powietrze), podrażnia śluzówki, to zaś ułatwia inwazję bakteriom i wirusom;
 • w sezonie grzewczym nawilżaj mieszkanie – to prosty sposób na to by, uniknąć przesuszenia błon śluzowych;
 • pij co najmniej 2-2,5 litra wody lub soków dziennie – dzięki temu nawilżysz śluzówki „od wewnątrz”.
Dowiedz się więcej o zapaleniu zatok z naszego forum medycznego.

Konsultacja: lek. med. Iwona Leszczyńska, specjalista laryngolog z Centrum Medycznego ENEL-MED

Czytaj także:

Artykuł Diany Ożarowskiej-Sady

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/rok temu
W przypadku takich bardziej rodzinnych, uniwersalnych inhalatorów to może ten nasz Ci się przyda, czyli Alergia Stop. Polska firma, instrukcja po polsku, gwarancja na 2 lata, całkiem niska cena. Można tutaj się leczyć przy przeziębieniu, można stosować profilaktycznie, albo tak jak nasza córka alergiczka można prowadzić ciągłą terapię.
/rok temu
Inhalacje podczas zapalenia zatok ??? Kto to pisał !!?? Takimi artykułami można tylko zaszkodzić, proponuję konsultacje u specjalisty a nie podpieranie się artykułami, które są nic nie warte. Tego typu artykuły powinny być karane, gdyż przyczyniają się do "szkody zdrowia"
/2 lata temu
Z zapalenia zatok też się wyleczyłam, ale muszę brać Sinudafen na udrożnianie dróg oddechowych. Jedna tabletka po jedzeniu. Zdarza mi się zapchany nos, ale głowa mnie rzadziej boli. Rzeczywiście zatoki potrafią dać w kość, co myślicie o czyszczeniu zatok? Słyszałam o tym, ale nie wiem jak to wygląda
POKAŻ KOMENTARZE (16)