POLECAMY

Zapalenie płuc może rozwijać się skrycie!

Choroba ta potrafi uderzyć z pełną mocą ale też stopniowo kraść oddech i siły. Poznaj objawy zapalenia płuc i zawalcz o swoje zdrowie.
/ 11 miesięcy temu
Zapalenie płuc może rozwijać się skrycie! fot. Fotolia

Zapalenie płuc najczęściej jest powikłaniem zakażenia bakteriami czy wirusami, które atakują nasze drogi oddechowe. Dlatego występuje np. po nieprawidłowo leczonej grypie czy zapaleniu oskrzeli. Warto jednak wiedzieć, że do zapalenia płuc może też dojść z  zupełnie innych przyczyn, np.  

 • w efekcie innej choroby (choćby powikłania w trakcie ospy wietrznej, grzybicy czy choroby pasożytniczej)
 • na skutek hospitalizacji – mikroby, z którymi stykami się w szpitalu są wyjątkowo zjadliwe i oporne na leczenie
 • pod wpływem substancji silnie lub długotrwale drażniących płuca i wywołujących w nich stan zapalnych  – np. środków chemicznych czy pyłów (np. mąki czy cementu)
 • w rezultacie zachłyśnięcia się np. treścią pokarmową (– podwyższone ryzyko występuje u osób z refluksem, obłożnie chorych, karmionych sondą, czy po poddawanym zabiegom wymagającym np. intubacji

Infekcyjne zapalenie płuc

Jest najczęściej występującą postacią zapalenia płuc, dlatego to na nim się tym razem skupimy. Zależnie od przyczyny choroba może mieć różny przebieg. Zawsze jednak trzeba ją traktować bardzo poważnie, bo może zagrażać życiu. A szczególnie ciężko przechodzą ją małe dzieci i seniorzy (zwłaszcza ci obłożnie chorzy).

Tu znajdziesz informacje o zapaleniu płuc jednoogniskowym (zrazowym) płatowym

Zapalenie płuc – objawy

Jeśli zapalenie płuc ma podłoże wirusowe, może rozwijać się skrycie, a jedynym jego sygnałem jest duże osłabienie czy męczliwość (zmiany typowe dla choroby widać wtedy dopiero na zdjęciu rtg). Inne objawy mogą być mylone np. z grypą.
Dla odmiany – w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc – często występują:

 • wysoka gorączka – dochodząca nawet do 40ºC;
 • kaszel – początkowo suchy, potem wilgotny;
 • ból w klatce piersiowej;
 • dreszcze, duszność bardzo złe samopoczucie i niepokój;
 • gęsta plwocina – zwykle ciemna, krwista.

Zapalenie płuc – diagnostyka

Lekarz może ją postawić na podstawie wywiadu z pacjentem i badania osłuchowego. Tym, co pomoże mu odróżnić zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli będzie rodzaj słyszanych podczas oddychania dźwięków, częstotliwość oddechów (24-25 na minutę, czyli ponad normę) i przyspieszone tętno (ok. 100 na minutę). Często zleca też:

 • badania krwi – o tej chorobie może świadczyć m.in. podwyższony poziom OB, CRP i leukocytów, duża ilość nowych granulocytów, niedokrwistość, czy mała zawartość tlenu.
 • zdjecie rtg klatki piersiowej – pomocne jest ono zwłaszcza przy chorobie przebiegającej nietypowo lub niemal bezobjawowo. Poza tym pozwala ustalić lokalizację i zakres ognisk zapalnych w płucach (na zdjęciu widoczne są cienie, nacieki i ciemne plamy).

Zapalenie płuc – leczenie

Jeśli zapalenie płuc zostało wywołane przez wirusy, nie stosuje się antybiotyku, a jedynie preparaty wzmacniające organizm (np. witaminy), zaleca się wypoczynek.
W przypadku choroby o podłożu bakteryjnym konieczna jest kuracja antybiotykiem (prowadzi się ją od kilku do kilkunastu dni).
Jeśli zapalenie ma łagodny przebieg, można się kurować w domu i tylko stawiać na kontrole. Przy średnio ciężkiej lub ciężkiej postaci konieczna jest jednak hospitalizacja połączona z tlenoterapią, zabiegami fizjoterapeutycznymi, które wspomagają wydolność płuc oraz nawadnianie organizmu (kroplówki).

Zapalenie płuc u niemowlaka

W przypadku noworodków i  małych niemowląt, oprócz zapalenia na tle infekcyjnym istnieje także ryzyko zapalenia zachłystowego w efekcie dostania się do dróg oddechowych płynów podczas porodu, potem zaś mleka, a u niemowląt, które mają już rozszerzaną dietę, także inną treścią pokarmową (podwyższone ryzyko występuje do czasu, aż dziecko opanuje sztukę prawidłowego jedzenia).
Bez względu na przyczynę chore na zapalenie płuc niemowlę zawsze wymaga leczenia szpitalnego!

Zapalenie płuc w klasyfikacji  icd10

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (którą od 1996 roku stosuje się także w Polsce) zapalenie płuc zajmuje pozycje od J12 do J18. Podanie odpowiedniego symbolu pozwala na szybki zorientowanie się kolejnym lekarzom, jak przebiegała diagnostyka, poza tym wymagane jest np. by określić, czy zapisane leki są w danym przypadku refundowane, albo uzasadnić wystawienie skierowania na specjalistyczne badania w ramach NFZ. A a co konkretnie oznaczają symbole stosowane są w przypadku  infekcyjnego zapalenia płuc?

 • J12 to niesklasyfikowane gdzie indziej zapalenie płuc pochodzenia wirusowego (bez tego wywołanego przez wirusy grypy)
 • J13  to zapalenie płuc wywołane przez paciorkowce
 • J14 - czyli zapalenie płuc w efekcie infekcji bakterią H. influenzae
 • J15 – niesklasyfikowane gdzie indziej bakteryjne zapalenie płuc
 • J16 - zapalenie płuc wywołane drobnoustrojami niewskazanymi w innych typach
 • J17 - zapalenie płuc przebiegające w chorobach sklasyfikowanych gdzie indziej
 • J18 - zapalenie płuc wywołane nieokreślonymi drobnoustrojami

Kod ICD-10 ma czasami więcej niż 3 znaki. Lekarz wpisuje wtedy po kropce dodatkową cyfrę. Ona także ma znaczenie, bo dookreśla diagnozę, np. J17.2 to zapalenie płuc, które wystąpiło w trakcie grzybicy, a J17.3 –zapalenie płuc w przebiegu choroby pasożytniczej.
Zapalenia płuc o podłożu innym niż infekcyjne mają swoje odrębne symbole, np. O74.0 to zapalenie zachłystowe płuc w efekcie znieczulenia w trakcie czynności porodowej i porodu.

Tu znajdziesz więcej informacji o chorobach (nie tylko płuc)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)