Zachłystowe zapalenie płuc – groźna choroba wieku dziecięcego

Kaszel, gorączka, przyspieszony oddech – te objawy nie zawsze wskazują na zwykłe przeziębienie. To także symptomy zachłystowego zapalenia płuc u dzieci, groźnej choroby zapalnej dolnych dróg oddechowych.
Magdalena Bury / 2 miesiące temu
Śpiący niemowlak z wenflonem fot. Adobe Stock

Zachłystowe zapalenie płuc

Zachłystowe zapalenie płuc (nazywane także zespołem Mendelsona) najczęściej pojawia się u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia. Jest trudne do zdiagnozowania. Lekarz zauważa zmiany w płucach dopiero podczas badania RTG klatki piersiowej. Badanie stetoskopem czy wywiad rodzinny nie dają pewności.

To choroba zapalna, która pojawia się, gdy drobnoustroje chorobotwórcze (np. bakteria Streptococcus pneumoniae) dostają się do tkanki płucnej bądź drzewa oskrzelowego. Dochodzi do tego poprzez drogę kropelkową bądź krew. W niektórych przypadkach zakażenie jest spowodowane zachłyśnięciem treści z przewodu pokarmowego.

Zapalenie płuc – choroba, którą zbyt często bagatelizujemy

Czynniki ryzyka

Najczęściej do zachłystowego zapalenia płuc dochodzi w pierwszej dobie po porodzie. Choroba pojawia się także u niemowląt, które nie potrafią jeszcze prawidłowo jeść i często się dławią.

Zapalenie płuc u dzieci - na co zwracać szczególną uwagę?

Objawy zachłystowego zapalenia płuc

  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • nadmierna potliwość,
  • dreszcze,
  • osłabienie organizmu,
  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej,
  • ropna plwocina w drogach oddechowych,
  • szybki oddech.

Zachłystowe zapalenie płuc to choroba zdradliwa. U niemowląt może objawiać się jedynie brakiem apetytu, ogólnym niepokojem i płaczliwością. Starsze dzieci skarżą się na bóle w klatce piersiowej i bóle brzucha.

Leczenie choroby

Zachłystowe zapalenie płuc leczy się silnymi antybiotykami – klindamycyną, penicyliną krystaliczną z metronidazolem czy penicyliną z inhibitorami laktamaz. Leczenie trwa nawet kilka tygodni, a pacjent przez ten czas musi przebywać w szpitalu. Najczęściej leki podawane są dożylnie.

W 15 % powikłaniem zachłystowego zapalenia płuc jest zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), który zagraża życiu.

Zobacz też:Zapalenie płuc - jakie daje objawy?Bezobjawowe zapalenie płuc – jak je rozpoznać i leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)