Zapalenie płuc - jakie daje objawy?

Objawy zapalenia płuc to m.in. kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, gorączka i zmęczenie. Zdarza się też, że choroba przebiega bezobjawowo. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka diagnoza.
Chora kobieta fot. Fotolia

Zapalenie płuc to poważna choroba układu oddechowego, kiedyś stanowiąca niemal wyrok śmierci. I chociaż obecnie jest spotykana coraz rzadziej, nadal jest groźna. Zbagatelizowanie zapalenia płuc grozi bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Jakie objawy daje zapalenie płuc?

Zapalenie płuc - co to takiego?

Zapalenie płuc to choroba infekcyjna wywołana przez bakterie (najczęściej dwoinkę płuc), wirusy lub grzyby. Niebezpieczeństwo zapalenia płuc związane jest z utrudnieniem wymiany gazowej. Organizm otrzymuje wtedy mniej tlenu, co upośledza jego funkcjonowanie. Podczas zapalenia płuc pęcherzyki płucne, które są odpowiedzialne za pobieranie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla, wypełniają się płynem i ropą. W efekcie uniemożliwia to płucom prawidłowe wykonywanie swojej funkcji. Organizm staje się niedotleniony, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Zapalenie płuc - jakie daje objawy?

Objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc objawia się podobnie jak większość chorób dróg oddechowych z tą różnicą, że w niektórych przypadkach symptomy są bardziej nasilone. Przekłada się to na pogorszone samopoczucie. Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia płuc to:

Gorączka w zapaleniu płuc

Podwyższona temperatura ciała wskazuje na stan zapalny, który rozprzestrzenia się po organizmie. W przypadku zapalenia płuc gorączka dochodzi nawet do 39-40 stopni Celsjusza. Najlepiej więc zbijać ją od razu. W powrocie do zdrowia pomoże odpoczynek i przyjmowanie dużej ilości napojów, np. herbaty z miodem, cytryną i z wkrojonym imbirem czy wody z sokiem malinowym.

O czym świadczy gorączka? 9 najczęstszych przyczyn

Ból w klatce piersiowej i kaszel

Częstym objawem zapalenia płuc jest także ból w klatce piersiowej spowodowany kaszlem. Zalegająca w płucach wydzielina dławi chorego, przez co chęć odkrztuszania pojawia się niemal co chwilę. Kaszel męczy nawet we śnie, nie pozwalając na dobrej jakości sen. Właśnie dlatego lekarze przepisują chorym leki ułatwiające odkrztuszanie, które rozrzedzają wydzielinę.

Zmęczenie i bóle mięśni

Zapalenie płuc objawia się też zmęczeniem i bólami mięśni. Chorzy nie mają siły wstać z łóżka, co często przypisują grypie, której nie leczy się antybiotykami. W rezultacie zamiast zdrowieć, ich stan nieustannie się pogarsza. Do lekarza udają się, gdy zapalenie płuc jest w zaawansowanym stadium.

Leczenie zapalenia płuc

W celu diagnozy zapalenia płuc lekarz zleca wykonanie morfologii krwi oraz zdjęcia RTG klatki piersiowej. Pacjenta leczy się antybiotykami, często podawanymi dożylnie, lekami obniżającymi gorączkę oraz preparatami ułatwiającymi odkrztuszanie. Podczas leczenia zapalenia płuc zaleca się odpoczynek oraz spożywanie dużej ilości płynów.

Obecnie wcześnie zdiagnozowane zapalenie płuc jest całkowicie wyleczalne. Nie należy jednak bagatelizować objawów mogących świadczyć o jego rozwoju. Chorzy na zapalenie płuc bezwzględnie powinni być pod opieką lekarza.

Zobacz także:Zapalenie płuc – choroba, którą zbyt często bagatelizujemyZapalenie płuc - czy należy się bać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 lata temu
do Felicja -> jakaś Ty durna....
/5 lat temu
aha, i nawet jeśli podejrzewasz objawy zapalenia płuc w żadnym razie nie lecz się sama antybiotykami! nic nie pomożesz a możesz się tylko uodpornić i potem będzie problem...
/5 lat temu
może to nie są objawy zapalenia płuc? warto słuchać lekarzy, ale jeśli się martwisz to wybierz się do innego lekarza i zobacz co powie :)
POKAŻ KOMENTARZE (4)