POLECAMY

Słońce podnosi poziom witaminy D we krwi

Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Grupa brytyjskich naukowców donosi, że już 15 minut dziennie spędzone na słońcu wpływa na wzrost ilości witaminy D w organizmie – czytamy na bbc.co.uk w artykule „Top up on sunshine and witamin D, says charity”.
Słońce podnosi poziom witaminy D we krwi

Witamina D, która wytwarzana jest pod wpływem słońca, jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej możliwe jest przyswajanie wapnia z pożywienia. Niedobór tej witaminy prowadzić może do utraty masy kostnej, zaburzenia funkcjonowania mięśni oraz krzywicy u dzieci, dlatego zaleca się suplementowanie witaminą D przez kobiety w ciąży.

Alan Silman, dyrektor grupy badawczej z Wielkiej Brytanii uważa, że już kilka minut dziennie na słońcu znacznie wpływa na produkcję witaminy D w naszym organizmie. Zaleca, żeby od czerwca do sierpnia spędzać na słońcu 15 minut dziennie, jednak należy uważać, żeby nie doszło do groźnych poparzeń słonecznych. W miesiącach, w których słońce nie świeci wystarczająco często i mocno, witaminę D należy dostarczać wraz z pożywieniem – najwięcej jest jej w rybach takich jak na przykład łosoś, tuńczyk, makrela i sardynka..

Badania wykazują, że mieszkańcom Wielkiej Brytanii brakuje odpowiedniej dawki witaminy D w krwi. Szczególnie narażeni są ludzie powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci do piątego roku życia.

Zobacz też: Czy witamina D zapobiega krzywicy?

Źródło: bbc.co.uk/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)