POLECAMY

Tak się leczy hemoroidy w domu + 5 objawów choroby

Problem z hemoroidami dotyczy już co trzeciej osoby po trzydziestce! We wstępnej fazie możemy jednak leczyć się sami – stosując leki doustne i czopki. Jak długo jest sens to robić? I przede wszystkim jakie są zazwyczaj pierwsze objawy choroby? Zobaczcie.
Diana Ożarowska-Sady / 3 miesiące temu
Tak się leczy hemoroidy w domu + 5 objawów choroby fot. Adobe Stock
Kłopoty z hemoroidami, to domena kobiet w ciąży, ludzi z nadwagą i... pracowników biurowych. A to dlatego, że ryzyko takich powikłań rośnie w efekcie wielogodzinnego siedzenia (zwłaszcza, jeśli nie rekompensujemy go sobie potem odpowiednią dawką ruchu), błędów dietetycznych i dolegliwości trawiennych, które nasilają tendencję do zaparć, ale też zmian hormonalnych, które wpływają na kondycję naczyń krwionośnych i metabolizm.
Na jakimś etapie życia niemal u każdego występuje któryś z tych czynników. Dlatego – aby nie dołączyć do grona osób, którym hemoroidy dają się we znaki (albo czym prędzej się z niego ewakuować), wykaż się refleksem. Im bowiem wcześniej wypowiesz wojnę tej dolegliwości, tym łatwiej i szybciej ją wygrasz. 

Czym są hemoroidy?

To inaczej guzki krwawnicze. Ma je każdy człowiek. Są to położone w kanale odbytu sploty naczyń żylnych. Kiedy wypełniają się krwią, uszczelniają wylot przewodu pokarmowego (dzięki temu można skutecznie powstrzymać stolec i nie dopuścić do stałego ulatniania się gazów). Aby wypróżnienie było możliwe, krew cofa się z naczyń, a przynajmniej tak być powinno.

Skąd się biorą problemy z hemoroidami?

Jeżeli hemoroidy obejmie stan zapalny, tracą one swą elastyczność, a w związku z tymi i zdolność swobodnej zmiany objętości. Zaczyna w nich stale zalegać krew. To już oznacza początek choroby. 

Co sygnalizuje, że hemoroidy chorują?

Z czasem nieprawidłowości w pracy guzków krwawniczych się utrwalają i powodują wystąpienie coraz bardziej dokuczliwych objawów, takich jak: 
 1. ból, 
 2. pieczenie czy świąd w okolicy odbytu, 
 3. pojawianie się krwi (zwłaszcza podczas podcierania);
 4. wysuwanie się powiększonych hemoroidów na zewnątrz, 
 5. utratę szczelności odbytu (czego objawem są zabrudzenia na bieliźnie). 
Oczywiście nie wszystkie te objawy muszą wystąpić. Ale każdy z nich powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Co w takim przypadku robić? Trzeba się leczyć! 
 

Faza I i II choroby

We wstępnym stadium (I i II) problemów z hemoroidami można leczyć się  - przynajmniej na początku – w domu. Jak się zorientować, że właśnie w tej fazie mamy hemoroidy?

Faza I 

Hemoroidy są lekko powiększone, ale znajdują się wewnątrz kanału odbytu. O problemach z nimi może świadczyć pojawiająca się na papierze odrobina krwi.
Faza I 
Guzki krwawnicze są już na niestety tyle duże, że podczas oddawania stolca wysuwają się  z odbytu.  Potem jednak się do niego z powrotem chowają.
 
Na czym polega domowe leczenie?
We wstępnej fazie problemów z hemoroidami wyraźną poprawę można jeszcze uzyskać, stosując środki bez recepty. Aby jednak terapia dała naprawdę dobre rezultaty, trzeba też zmienić niektóre ze swoich nawyków. Oto wskazówki, które ułatwią ci to zadanie.
Problemy z hemoroidami często wynikają z zaparć, dlatego postaraj się do nich nie dopuszczać. Pomoże ci w tym zwiększenie aktywności, wprowadzenie do diety większej ilości błonnika (jest we wszystkich warzywach i owocach oraz produktach z pełnego ziarna), picie minimum 2 litrów niesłodzonych napojów dziennie (najlepiej niegazowanej wody). Oprócz tego:
 • Unikaj przesiadywania w toalecie, bo pozycja taka wymusza nacisk na hemoroidy i je dodatkowo podrażnia.
 • Doraźnie stosuj leki – przez 7 dni (maksymalnie 10) aplikuj sobie maści, czopki lub żele przeciw hemoroidom. Łagodzą one stan zapalny i podrażnienia oraz poprawiają elastyczność splotów żylnych. Aby kuracja była kompleksowa, na naczynia krwionośne warto podziałać też od wewnątrz – zażywając środki z diosminą i hesperydyną czy rutyną.
Jeśli po 2 tygodniach leczenia nie będzie poprawy, idź do lekarza (na początek internisty). To samo zrób, jeżeli objawy ustępują, ale po jakimś czasie wracają. Trzeba bowiem wykluczyć inne przyczyny dolegliwości i sprawdzić, czy hemoroidy nie przeszły w kolejną fazę (wtedy konieczne jest bardziej radykalne leczenie).
 

Jak zaaplikować czopek przeciw hemoroidom?

 1. Jeśli odczuwasz taką potrzebę, wypróżnij się
 2. Podmyj się i umyj ręce
 3. Ostrożnie rozpakuj czopek (by go nie uszkodzić) – jeśli w domu jest ciepło, przechowuj czopki w lodówce (ale nie zamrażaj!) lub schodź je np. przez 30 minut przed aplikacją. dzięki temu będą zwarte i odpowiednio twarde.
 4. Ukucnij lub połóż się w wygodnej pozycji na boku.
 5. Namierz palcem odbyt, a potem wsuń w otwór czopek - nie musi być głęboko, wystarczy, by przeszedł przez zwieracz – wtedy mięśnie odbytu zamknął się nad czopkiem i przekierują go nieco głębiej. Na wszelki wypadek możesz przez chwilę przytrzymać palec przy odbycie, by mieć pewność, że czopek został wchłonięty.
 6. Umyj ręce.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)