POLECAMY

Najlepsze maści na hemoroidy

Jeśli na zewnątrz odbytu pojawiły się zgrubienia, to znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów. Pomocna będzie maść.
/ 9 miesięcy temu
Najlepsze maści na hemoroidy fot. Fotolia

Guzki krwawnicze, (zwane hemoroidami) to sploty naczyń krwionośnych, które napełniając się krwią uszczelniają kanał odbytu. Czasami dochodzi do stanu zapalnego i wysunięcia się ich na zewnątrz. Aby poczuć ulgę, warto wtedy sięgnąć po maść.

Jeśli masz świąd lub pieczenie odbytu, bóle przy oddawaniu stolca, a na zewnątrz odbytu pojawiły się zgrubienia, to znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów. Pomocna będzie maść.

 

Objawy zapalenia hemoroidów bywają dokuczliwe. Często odczuwamy wówczas:

  • świąd, pieczenie lub ból
  • zdarzają się krwawienia w trakcie oddawania stolca
  • a także wysuwanie guzków na zewnątrz.

Domowe sposoby na zapalenie hemoroidów

W tej pierwszej i drugiej fazie choroby, kiedy guzki wciąż jeszcze po kilku dniach wsuwają się do środka same, wciąż można poradzić sobie z nimi metodami domowymi. Oprócz stosowania dostępnych bez recepty maści, żeli lub czopków, świetne efekty dają dwa rodzaje zabiegów.

Zabieg pierwszy to wyziębianie. Polega na tym, by w chustkę lub ściereczkę zawinąć kawałek lodu. Wówczas zmniejsza się stan zapalny, guzek obkurcza się i wsuwa do środka.

Skuteczne maści na hemoroidy

Najlepsze są maści, w skład których wchodzą równoczenie dwa składniki: tribenozyd i lidokainę. To połączenie składników dobrze uśmierza świąd i ból.
Tribenozyd ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe, natomiast lidokaina wykazuje działanie znieczulające, działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. Maści z tymi składnikami stosuje się doodbytniczo.

Dobrze jeśli w opakowaniu znajduje się aplikator, ułatwiający zakładanie maści w opuchnięte i obolałe miejsca. Specyfiki te są najbardziej skuteczne przy stosowaniu dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Najpopularniejsze maści to:

Aesculan
Maści na bazie wazeliny, lanoliny i parafiny. Zawiera wyciąg z kory kasztanowca, który uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz usprawnia krążenie. Maść wzbogacona jest chlorowodorkiem lidokainy, który działa miejscowo znieczulająca.

Avenoc
Zrobiona na bazie lanoliny i wazeliny. Zawiera adrenalię, która obkurcza naczynia krwionośne oraz zmniejszający świąd chlorowodorek amyleiny. W składzie ma też wyciągi z ziarnopłonu wiosennego, kttóry działa odkażająco i łagodząco i piwonię lekarską, która działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Posterisan
Maść na bazie lamoliny i wazeliny. Zawiera też zawierająca w swym składzie standaryzowaną zawiesinę kultury bakteryjnej Escherichia coli. Działanie leku opiera się na pobudzeniu układu odpornościowego do zwalczania stanu zapalnego rozwijającego się w obrębie patologicznych guzków krwawniczych.
Wskazana jest w przypadku świądu, wydostawania się wydzieliny z odbytnicy, niweluje ból i pieczenie.

Procto-Glyvenol
Krem przeznaczony do leczenia żylaków odbytu. Zawiera w swym składzie substancje znieczulającą – chlorowodorek lidkainy, a także składnik wpływający na korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych – tribenozyd. Preparat działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo.

Proktosedon
Maść stosowana w leczeniu stanów zapalnych występujących w obrębie hemoroidów zawierająca w swym składzie: octan hydrokortyzonu (działanie p/zapalne), chlorowodorek cynchokainy (znieczulające), siarczan neomycyny (przeciwbakteryjne), eskulinę (przeciwobrzękowe i przeciwkrwotoczne).
Preparat wskazany w ostrych i przewlekłych schorzeniach hemoroidalnych, niweluje takie objawy jak świąd i ból.
Stosowana również wspomagająco po i przed zabiegami operacyjnymi.

Rectostop
Maść na podłożu wazelinowym stosowana w zwalczaniu stanów zapalnych guzków krwawniczych oraz śluzówki odbytnicy. Dodatek balsamu peruwiańskiego sprawia, że preparat charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi oraz gojącymi rany.
Dodatkowo zawiera tlenek cynku, który  działa ściągająco i wysuszająco oraz ryboflawinę regenerującą uszkodzona śluzówkę odbytnicy.

 

Maści nakładamy na umyty odbyt, najlepiej za pomocą aplikatora.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 miesięcy temu
Ja raczej maści rzadko używam, w domu mam biobidet i to urządzenie pomaga mi przy tych dolegliwościach bo mogę swobodnie się podmyć po skorzystaniu z toalety i nie podrażniam wrażliwych okolic papierem. Kory dębu także używam
/9 miesięcy temu
Mnóstwo błędów gramatycznych! Czy nikt nie sprawdzał tego tekstu przed opublikowaniem? Tego nie da się czytać! Wstyd..