Krwawienie z odbytu nie zawsze oznacza raka – może być też objawem hemoroidów. Jak je rozpoznać?

Hemoroidy to zmora m.in. osób prowadzących siedzący tryb życia, otyłych, kobiet, które urodziły wiele dzieci, czy tych, którzy cierpią na przewlekłą niewydolność krążenia. Na szczęście ich objawy są dość charakterystyczne.
Marta Słupska / 4 miesiące temu
Krwawienie z odbytu nie zawsze oznacza raka – może być też objawem hemoroidów. Jak je rozpoznać? fot. Adobe Stock

Hemoroidy mogą być wewnętrzne (wewnątrz odbytu – nie są widoczne) lub zewnętrzne (na zewnątrz odbytu). Mają postać guzków. Ich objawy zależą od stadium.

Na początku hemoroidy wewnętrzne są niewidoczne z zewnątrz, nie bolą, ale mogą powodować lekkie krwawienie. Później podczas parcia mogą zacząć wydostawać się na zewnątrz i same wracać do środka, a z czasem przestać się chować i stać się bolesne. W dalszym stadium guzki nie dają się przemieścić nawet palcem, towarzyszy im silny ból i krwawienia.

Żegnajcie hemoroidy, czyli jak się ich pozbyć?

Hemoroidy – objawy

Początkowym objawem hemoroidów jest zwykle świąd odbytu. Jego drapanie prowadzi do uszkodzenia skóry i śluzówki, a nierzadko także sączenia się wydzieliny. Chory może odczuwać je jako wilgoć w okolicy odbytu. Niestety, takie sączenie sprzyja odczynom zapalnym i alergicznym, a sam świąd jest często bagatelizowany, przez co zdiagnozowanie choroby odsuwa się w czasie.

Co więcej, chorzy z hemoroidami mają często poczucie niepełnego wypróżnienia, co powoduje silniejsze parcie w momencie oddawania stolca. To zaś przyczynia się do powiększania się hemoroidów. Z czasem guzki mogą zacząć wypadać i tkwić na zewnątrz odbytu.

Kolejnym charakterystycznym objawem hemoroidów jest pojawienie się niewielkich krwawień widocznych szczególnie w toalecie, np. na papierze toaletowym.

Objawy hemoroidów to więc:

  • jasnoczerwona krew z odbytu (krwawienie podczas wypróżniania lub po oddaniu stolca),
  • śluz wydalany wraz z kałem,
  • świąd i pieczenie odbytu odbytu,
  • nietrzymanie stolca,
  • pęknięcia i szczeliny okołoodbytnicze,
  • uszkodzenie śluzówki,
  • uczucie dyskomfortu,
  • problemy z siedzeniem,
  • intensywny ból, który nasila się przy wypróżnianiu,
  • wypadanie guzków krwawniczych.

Do jakiego lekarza iść z hemoroidami?

Pacjenci podejrzewający u siebie hemoroidy często wstydzą się pokazać je lekarzowi. Niepotrzebnie – tym bardziej, że w początkowym stadium leczenie hemoroidów nie jest trudne.

Z hemoroidami najlepiej jest zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby da nam skierowanie do proktologa. Specjalista zbada nas prawdopodobnie w pozycji na lewym boku, która nie jest tak krępująca i nie powoduje dyskomfortu jak stosowania dotychczas kolankowo-łokciowa z wypięciem pośladków.

Na podstawie badania per rectum (palcem), wywiadu i obejrzenia okolic odbytu lekarz będzie mógł prawdopodobnie od razu postawić diagnozę. Aby potwierdzić hemoroidy, konieczna może też być anoskopia, czyli obejrzenie końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika – anoskopu. Badanie jest krótkie i bezbolesne.

Polecamy:
Tak się leczy hemoroidy w domu + 5 objawów choroby
Metoda Barrona - leczenie hemoroidów w jeden dzień

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 miesiące temu
Nie przyjemne uczucie bardzo ja już nawet w łązince bibidet zamontowałam żeby tylko nie podcierać i nie podrażniać tych wrażliwych miejsc. Jak wodą się podmywam to zupełnie inaczej jest. czasami zdarza się że nawet długo usiedzieć w miejscu nie mogę bo dyskomfort czuje. mam maśc do smarowania tych miejsc