ciąża fot. Fotolia

Hemoroidy w ciąży i po porodzie: co to jest, leczenie, maści, czopki

Hemoroidy występują u 20–50% kobiet ciężarnych i zazwyczaj powiększają się po porodzie. Czym jest to spowodowane i jak sobie z nimi radzić? Czy pozostaną już na trwałe? Jak leczyć hemoroidy?
/ 14.09.2018 13:42
ciąża fot. Fotolia

Kobiety po porodzie skarżą się na wiele dolegliwości: krwawienie z pochwy, ból krocza, zmęczenie. Dodatkowo u części kobiet po urodzeniu dziecka, a niekiedy już w trakcie ciąży, pojawia się problem żylaków odbytu. Hemoroidy są to powiększone sploty żylne w okolicy odbytu. W okresie ciąży układ żylny kobiety jest przeciążony, panuje w nim większe ciśnienie, a ściany naczyń krwionośnych stają się cieńsze.

Ponadto w okresie tym praca jelit staje się wolniejsza, a wypróżnianiu towarzyszy zwiększone parcie, co dodatkowo obciąża okolicę odbytu. Sprzyja to tworzeniu się guzków krwawniczych, które swędzą, pieką, bolą i krwawią.

Jak walczyć z hemoroidami po porodzie?

Zalecenia dla kobiet ciężarnych oraz tych, które już urodziły i mają problemy z hemoroidami nie różnią się praktycznie od zaleceń w każdym innym wypadku. Wyjątkiem jest jedynie stosowanie nasiadówek, których w okresie ciąży nie zaleca się. Poleca się natomiast przede wszystkim dietę bogatą w warzywa, owoce i błonnik oraz picie dużej ilości wody mineralnej, co zapewnia odpowiednią konsystencję stolca, reguluje pracę jelit oraz ułatwia wypróżnianie.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie podnóżka podczas korzystania z toalety – zmniejsza to nacisk na okolicę odbytu.

Ponadto zaleca się ograniczenie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, a zwiększenie aktywności fizycznej. Ulgę w dolegliwościach przynoszą także okłady z lodu lub oczaru na okolicę odbytu.

 

Jakie leki stosować na hemoroidy w ciąży i po porodzie?

Podczas ciąży stosowanie każdego leku może wiązać się z ryzykiem dla płodu, dlatego lepiej nie eksperymentować na własną rękę i przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego, przeciwzapalnego czy na przeczyszczenie, lepiej zasięgnąć porady lekarza. Dotyczy to także preparatów stosowanych miejscowo na okolicę odbytu w postaci maści na hemoroidy, kremów czy czopków.

Po porodzie hemoroidy mogą się niestety nasilić na skutek parcia podczas porodu. Jednak odpowiednie leczenie w ciąży z reguły powoduje ich zmniejszenie  lub ustąpienie w okresie kilku tygodni lub miesięcy po porodzie. Prawdopodobne jednak jest, że problem hemoroidów będzie nawracał w kolejnych ciążach.

Występowanie hemoroidów jest wstydliwą sprawą, często przemilczaną, także przed lekarzem. Nie należy jednak wzbraniać się przed rozmową o dolegliwościach związanych z żylakami odbytu, jest to bowiem choroba jak każda inna, którą można skutecznie opanować. Tak więc jeśli podczas ciąży wystąpią niepokojące objawy, należy przy najbliższej okazji poinformować o tym ginekologa prowadzącego ciążę. Wczesne podjęcie leczenia hemoroidów zapobiegnie ich powiększaniu się.

Dowiedz się więcej:
Jak wyleczyć hemoroidy?
Jak radzić sobie z hemoroidami po porodzie? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/13.12.2012 11:12
witam, też tam wypalałam! Miejsce godne polecenia, euroklinika na Wyspiańskiego w Siemianowicach Śląskich
/02.12.2012 22:43
majam z nimi spore problemy, stosowałam różne środki: proszki, maści ale najbardziej skuteczne okazało się wypalanie laserem, polecam euro-klinika.pl