Ma je nawet co drugi Polak! Hemoroidy są uciążliwe i często mylone z rakiem – jak się ich pozbyć?

W zależności od stadium zaawansowania leczenie hemoroidów obejmuje stosowanie maści, czopków i naparów lub poddanie się specjalnym zabiegom. W najgorszym wypadku konieczna może być operacja.
Marta Słupska / 5 miesięcy temu
Ma je nawet co drugi Polak! Hemoroidy są uciążliwe i często mylone z rakiem – jak się ich pozbyć? fot. Adobe Stock

Jeśli w toalecie zauważasz krew na papierze toaletowym, odczuwasz ból przy wypróżnianiu lub swędzenie odbytu, może to oznaczać, że masz żylaki odbytu popularnie zwane hemoroidami.

Na szczęście w większości przypadków można się ich łatwo pozbyć. Sprawdzamy, jak wyglądają, co je powoduje i jak się je leczy.

Spis treści:

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy (guzki krwawnicze) to tak naprawdę naturalne struktury odbytu, które ma każdy z nas. Kontrolują one wydalanie stolca i gazów, a mają formę wypełnionych krwią poduszeczek. Problemy z nimi uważane są za wstydliwe, chociaż szacuje się, że mogą on e dotyczyć nawet co drugiego Polaka.

A jakie to problemy? Gdy guzki zbytnio się rozciągają i wypełniają krwią, a następnie nie mogą naturalnie z niej opróżnić, dochodzi często do stanów zapalnych zarówno guzków, jak i tkanek odbytu. Wypróżnianie staje się wówczas bolesne, tak samo jak sama czynność siadania.

Mamy wówczas do czynienia z chorobą hemoroidalną, czyli żylakami odbytu. Wiele osób mówi też na nie hemoroidy odbytu. Niektórzy z nas są bardziej narażeni na ich powstawanie. Dlaczego?

5 prostych rad, dzięki którym unikniesz hemoroidów

Przyczyny powstawania hemoroidów

Wbrew powszechnej opinii żylaki odbytu nie są zależne od wieku, lecz od naszego trybu życia i tego, co jemy. Oto podstawowe przyczyny hemoroidów (rozumianych jako choroba hemoroidalna):

  • siedzący tryb życia, brak ruchu;
  • otyłość,
  • ciąża i związane z nią zmiany hormonalne,
  • niektóre zawody, czynności i aktywności fizyczne: kolarstwo, jazda konna, bycie kierowcą (długie siedzenie w miejscu), siedzenie przy komputerze;
  • dieta uboga w błonnik i płyny,
  • częste biegunki,
  • przewlekła niewydolność krążenia,
  • przebycie wielu porodów,
  • seks analny.

Jak wyglądają hemoroidy?

Jeśli chodzi o wygląd, zobaczyć możemy hemoroidy zewnętrzne (wewnętrzne są schowane). Mają one postać wystających, wyczuwalnych na zewnątrz odbytu guzków. Mogą swędzieć, piec i krwawić. Większe hemoroidy zaś wiążą się z ryzykiem infekcji – uszkodzona skóra jest podatna na wnikanie drobnoustrojów.

Aby zdiagnozować takie hemoroidy, lekarz wykonuje badanie fizykalne (naoczne). By sprawdzić, czy pacjent ma hemoroidy wewnętrzne, konieczne jest badanie per rectum, czyli przez odbyt.

Badania na hemoroidy, czyli jak je zdiagnozować?

Hemoroidy – objawy

Podstawowe objawy hemoroidów to: świąd odbytu, ból przy oddawaniu stolca, poczucie niepełnego wypróżnienia, krwawienie z odbytu, pieczenie odbytu czy problemy z siedzeniem.

Jeśli podejrzewasz hemoroidy – lekarz, do którego musisz się najpierw zgłosić, to lekarz pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie skieruje cię do proktologa.

Kiedy trzeba z hemoroidami iść do lekarza?

Hemoroidy w ciąży

Gdy ciężar dziecka wywiera nacisk na naczynia krwionośne w obrębie miednicy matki, mogą się u niej pojawić żylaki odbytu. Hemoroidy w ciąży to często problem. Pojawiają się zwykle w III trymestrze, a także po porodzie. Ich objawy są takie same, jak u innych osób: krwawienie, świąd i ból.

Hemoroidy – leki i leczenie

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia ich zaawansowania. O jego doborze decyduje lekarz. Możemy wyróżnić trzy podstawowe drogi leczenia żylaków odbytu:

Hemoroidy – domowe sposoby

Domowe sposoby na hemoroidy to przede wszystkim nasiadówki, kompresy, przemywanie odbytu chusteczkami namoczonymi w naparze z rumianku lub nagietka (łagodzi ból i dezynfekuje miejsce, przez co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i dalszemu rozwojowi hemoroidów). Inne zioła, które przyniosą ulgę, to: ruszczyk kolczasty, topola czarna, dąb szypułkowaty, kasztanowiec zwyczajny oraz nostrzyk żółty.

Domowe leczenie traktujmy wspomagająco i zawsze konsultujmy je z lekarzem. Nierzadko może ono stanowić uzupełnienie leczenia.

Hemoroidy – leki i czopki

Na hemoroidy możemy też zastosować leki w formie kremów, czopków i maści. Mają one działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwświądowe, przeciwbólowe i/lub ściągające. Mogą zawierać diosminę, lidokainę, tlenek cynki, pączki topoli, wyciąg z nagietka, kasztanowca bądź arniki górskiej lub hydrokortyzon.

Leki na hemoroidy to np. Hemorectal, Hemorol, Avenoc, Procto-Hemolan, Proktis-M, Posterisan, Hemorol czy Proktosanol.

Szczególnie popularne są czopki na hemoroidy oraz maści na hemoroidy – większość z nich jest dostępna bez recepty.

Hemoroidy – zabiegi

Zabiegi, które pomagają zwalczyć żylaki odbytu, to m.in. gumkowanie (czyli metoda Barrona), usuwanie laserowe, podwiązywanie, krioterapia i ostrzykiwanie. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się w ostateczności, gdy hemoroidy są już zaawansowane. Spośród klasycznych metod wycięcia hemoroidów dwie najczęściej stosowane to hemoroidektomia otwarta sposobem Milligana-Morgana i zamknięta sposobem Fergusona.

Dowiedz się więcej o zabiegach na hemoroidy

Hemoroidy a rak jelita grubego

Krwawienie z odbytu, które towarzyszy hemoroidom, może być też mylone z rakiem jelita grubego – i odwrotnie. Jest to objaw, który zawsze powinien zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza. Jak odróżnić hemoroidy od raka jelita grubego? Przede wszystkim dzięki innym symptomom: bólach brzucha, zmianie rytmu wypróżnień, chudnięciu i niedokrwistości.

Pamiętajmy, że żylaki odbytu i nowotwór jelita grubego mogą ze sobą współistnieć, a ich objawy mogą nakładać się na siebie.

Bywa też, że hemoroidy są mylone z innymi chorobami przewodu pokarmowego.

Polecamy:
Jak rozpoznać objawy raka jelita grubego?
Szczelina odbytu w ciąży i po porodzie

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 miesięcy temu
Po 3 porodzie miałam okropne hemoroidy , które leczyłam cały rok ale udało się . Stosowałam nasiadówki, leki delikatne bo karmiłam piersią oraz dieta i aktywność fizyczna. Uważam że dieta to podstawa.
/5 miesięcy temu
Mialam henoroidy, pomoglo mi gumkowanie. Polecam. Dobre są na hemoroidy tez czopki