hemoroidy fot. Adobe Stock

Hemoroidy – objawy, maści, czopki, leczenie, domowe sposoby

W zależności od stadium zaawansowania leczenie hemoroidów obejmuje stosowanie maści, czopków i naparów lub poddanie się specjalnym zabiegom.
Marta Słupska / 08.07.2019 09:22
hemoroidy fot. Adobe Stock

Jeśli w toalecie zauważasz krew na papierze toaletowym, odczuwasz ból przy wypróżnianiu lub swędzenie odbytu, może to oznaczać, że masz żylaki odbytu popularnie zwane hemoroidami. Na szczęście w większości przypadków można się ich łatwo pozbyć. Sprawdzamy, jak wyglądają, co je powoduje i jak się je leczy.

Hemoroidy:

Co to są hemoroidy?

Guzki krwawnicze to tak naprawdę naturalne struktury odbytu, które ma każdy z nas. Kontrolują one wydalanie stolca i gazów, a mają formę wypełnionych krwią poduszeczek. Problemy z nimi uważane są za wstydliwe, chociaż szacuje się, że mogą one dotyczyć nawet co drugiego Polaka.

A jakie to problemy? Gdy guzki zbytnio się rozciągają i wypełniają krwią, a następnie nie mogą naturalnie z niej opróżnić, dochodzi często do stanów zapalnych zarówno guzków, jak i tkanek odbytu. Wypróżnianie staje się wówczas bolesne, tak samo jak sama czynność siadania.

Mamy wówczas do czynienia z chorobą hemoroidalną, czyli żylakami odbytu. Wiele osób mówi też na nie hemoroidy odbytu. Niektórzy z nas są bardziej narażeni na ich powstawanie. Dlaczego?

5 prostych rad, dzięki którym unikniesz hemoroidów

Skąd się biorą hemoroidy?

Wbrew powszechnej opinii żylaki odbytu nie są zależne od wieku, lecz od naszego trybu życia i tego, co jemy. Oto podstawowe przyczyny hemoroidów (rozumianych jako choroba hemoroidalna):

 • siedzący tryb życia, brak ruchu;
 • otyłość,
 • ciąża i związane z nią zmiany hormonalne,
 • niektóre zawody, czynności i aktywności fizyczne: kolarstwo, jazda konna, bycie kierowcą (długie siedzenie w miejscu), siedzenie przy komputerze;
 • dieta uboga w błonnik i płyny,
 • częste biegunki,
 • przewlekła niewydolność krążenia,
 • przebycie wielu porodów,
 • seks analny.

Jak wyglądają hemoroidy?

Jeśli chodzi o wygląd, zobaczyć możemy hemoroidy zewnętrzne (wewnętrzne są schowane). Mają one postać wystających, wyczuwalnych na zewnątrz odbytu guzków. Mogą swędzieć, piec i krwawić. Większe hemoroidy zaś wiążą się z ryzykiem infekcji – uszkodzona skóra jest podatna na wnikanie drobnoustrojów.

Aby zdiagnozować takie hemoroidy, lekarz wykonuje badanie fizykalne (naoczne). By sprawdzić, czy pacjent ma hemoroidy wewnętrzne, konieczne jest badanie per rectum, czyli przez odbyt.

fot. Adobe Stock, kolaż Polki.pl

Badania na hemoroidy, czyli jak je zdiagnozować?

Jakie dają objawy?

Początkowo (głównie ze względu na krwawienie) symptomy tego schorzenia mogą przestraszyć. Podstawowe objawy hemoroidów to:

 • świąd odbytu,
 • ból przy oddawaniu stolca,
 • poczucie niepełnego wypróżnienia,
 • krwawienie z odbytu,
 • pieczenie odbytu,
 • problemy z siedzeniem.

Jeśli podejrzewasz hemoroidy, lekarz, do którego musisz się najpierw zgłosić, to lekarz pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie skieruje cię do proktologa.

Kiedy trzeba z hemoroidami iść do lekarza?

Żylaki odbytu w ciąży

Gdy ciężar dziecka wywiera nacisk na naczynia krwionośne w obrębie miednicy matki, mogą się u niej pojawić żylaki odbytu. Hemoroidy w ciąży to częsty problem. Pojawiają się zwykle w III trymestrze, a także po porodzie. Ich objawy są takie same, jak u innych osób: krwawienie, świąd i ból.

Jak leczyć żylaki odbytu?

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia ich zaawansowania. O jego doborze decyduje lekarz. Możemy wyróżnić trzy podstawowe drogi leczenia żylaków odbytu:

Domowe sposoby

To przede wszystkim nasiadówki, kompresy, przemywanie odbytu chusteczkami namoczonymi w naparze z rumianku lub nagietka (łagodzi ból i dezynfekuje miejsce, przez co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i dalszemu rozwojowi hemoroidów). 

Domowe leczenie hemoroidów traktujmy wspomagająco i zawsze konsultujmy je z lekarzem. Nierzadko może ono stanowić uzupełnienie leczenia. Możemy je zastosować w pierwszej i drugiej fazie choroby, kiedy guzki wciąż jeszcze po kilku dniach wsuwają się do środka same.

Świetne efekty daje wyziębianie hemoroidów. Polega na tym, by w chustkę lub ściereczkę zawinąć kawałek lodu. Wówczas zmniejsza się stan zapalny, guzek obkurcza się i wsuwa do środka.

Bardzo pomocne są też zioła. Można wykorzystać je w postaci:

 • naparów do picia,
 • nasiadówek,
 • kompresów,
 • odwarów do przemywania.

Najlepsze do tego celu są: ruszczyk kolczasty, topola czarna, dąb szypułkowaty, kasztanowiec zwyczajny oraz nostrzyk żółty.

Bardzo istotnym elementem leczenia jest uregulowanie rytmu wypróżnień, dlatego duże znaczenie mają zalecenia dietetyczne. Zaleca się unikania spożywania kawy, mocnej herbaty, ostrych przypraw, alkoholu, czynników zapierających, jak np. czekolada, orzechy, tłuszcze zwierzęce, a wprowadzenie pokarmów bogatobłonnikowych, takich jak warzywa, owoce, ciemne pieczywo, otręby
– dodaje dr n. med. Marcin Tchórzewski – proktolog, chirurg w CM Damiana.

Leki i czopki

Na żylaki odbytu możemy też zastosować leki w formie kremów, czopków i maści. Mają one działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwświądowe, przeciwbólowe i/lub ściągające. Mogą zawierać diosminę, lidokainę, tlenek cynki, pączki topoli, wyciąg z nagietka, kasztanowca bądź arniki górskiej lub hydrokortyzon.

Leki na hemoroidy to np. Hemorectal, Hemorol, Avenoc, Procto-Hemolan, Proktis-M, Posterisan, Hemorol czy Proktosanol.

Szczególnie popularne są czopki oraz maści na hemoroidy – większość z nich jest dostępna bez recepty.

Zabiegi

Leczenie hemoroidów to też zabiegi, np. gumkowanie (czyli metoda Barrona), usuwanie laserowe, podwiązywanie, krioterapia i ostrzykiwanie. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się w ostateczności, gdy hemoroidy są już zaawansowane. Spośród klasycznych metod wycięcia żylaków odbytu dwie najczęściej stosowane to hemoroidektomia otwarta sposobem Milligana-Morgana i zamknięta sposobem Fergusona.

Uważa się, iż tylko 10–20% chorych z chorobą hemoroidalną wymaga zabiegu operacyjnego. Są to z reguły pacjenci z IV stopniem choroby, wypadaniem odbytu, a także ci, u których zawiodło leczenie zachowawcze i instrumentalne
– dodaje dr n. med. Marcin Tchórzewski.

Dowiedz się więcej o zabiegach na hemoroidy

Hemoroidy a rak jelita grubego

Krwawienie z odbytu, które towarzyszy żylakom odbytu, może być też mylone z rakiem jelita grubego – i odwrotnie. Jest to objaw, który zawsze powinien zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza. Jak odróżnić hemoroidy od raka jelita grubego? Przede wszystkim dzięki innym symptomom: bólom brzucha, zmianie rytmu wypróżnień, chudnięciu i niedokrwistości.

Pamiętajmy, że żylaki odbytu i nowotwór jelita grubego mogą ze sobą współistnieć, a ich objawy mogą nakładać się na siebie.

Bywa też, że hemoroidy są mylone z innymi chorobami przewodu pokarmowego.

Polecamy:
Jak rozpoznać objawy raka jelita grubego?
Szczelina odbytu w ciąży i po porodzie

 

Marcin Tchórzewski
dr n. med.
Marcin Tchórzewski
proktolog, chirurg

Jest proktologiem i chirurgiem, pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie. Jego zainteresowania w obrębie specjalizacji to: choroby zapalne jelit, nowotwory jelit, choroby odbytu, odbytnicy oraz jelita grubego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/26.04.2019 10:48
Jolka, a ty sama robilas herbatke czy pilas jakaś gotową albo cos?
/23.04.2019 08:56
Na hemoroidy to najlepiej leczy sie od srodka jakimis ziolkami typu rdest ptasi, prawoślaz, szałwia itd. Pić herbatki i sami zobaczycie jak ładnie zejdą.
/12.07.2018 10:26
Po 3 porodzie miałam okropne hemoroidy , które leczyłam cały rok ale udało się . Stosowałam nasiadówki, leki delikatne bo karmiłam piersią oraz dieta i aktywność fizyczna. Uważam że dieta to podstawa.
POKAŻ KOMENTARZE (1)