POLECAMY

Jak wyleczyć hemoroidy?

Hemoroidy, tzw. guzki, które napełniając się krwią uszczelniają kanał odbytu. Nie dają dolegliwości, dopóki nie dojdzie do stanu zapalnego.
Jak wyleczyć hemoroidy? fot. Fotolia

Hemoroidy, tzw. guzki krwawnicze to sploty naczyń krwionośnych, które napełniając się krwią uszczelniają kanał odbytu zapobiegając niekontrolowanemu oddawaniu gazów i stolca. Nie dają żadnych dolegliwości, dopóki nie dojdzie do stanu zapalnego.

Jeśli masz świąd odbytu, bóle przy oddawaniu stolca, a nawet bezbolesne krwawienia, to znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów. Sprawdź, jak z nimi walczyć skutecznie.

Na początek zła wiadomość – mamy je wszyscy. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to sploty naczyń krwionośnych, takie jakby "poduszeczki", które napełniając się krwią uszczelniają kanał odbytu. Gdyby nie one, nie potrafilibyśmy utrzymać ani gazów, ani stolca.

U zdrowego człowieka nie dają one żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się, gdy pod wpływem różnych czynników dochodzi do ich zapalenia. I niestety, problem ten dotyka bardzo wielu kobiet w ciąży, a także co drugiej osoby po 50. roku życia.

Co sprzyja powstawaniu hemoroidów?

Przyczyn takiego stanu bywa wiele. Oprócz skłonności genetycznych na pewno sprzyjają im:

 • zaparcia
 • biegunki
 • używanie środków przeczyszczających
 • siedzący tryb życia

Hemoroidy stają się dokuczliwe także przy dużych wysiłkach, np. dźwiganiu ciężkich rzeczy czy ciąży i parciu w trakcie porodu.

Dowiedz się więcej o hemoroidach w ciąży i po porodzie 

Jak rozpoznać zapalenie hemoroidów?

Objawy zapalenia hemoroidów są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj stopniowalne. Mamy 3 fazy choroby (czasami wyróżnia się 4):

 • najpierw odczuwamy świąd (najczęściej po oddaniu stolca) pieczenie lub ból, w okolicach odbytu wyczuwamy guzek
 • potem mamy kłopoty z powstrzymaniem się od oddawania gazów, czasami następuje bezbolesne krwawienie, na końcu guzki wysuwają na zewnątrz w trakcie oddawania stolca,w ciąż jednak samoistnie wsuwają się do środka
 • w najbardziej zaawansowanym stadium hemoroidy nie wsuwają się już nigdy, pozostają na zewnątrz na stałe.

Gdy dojdzie do trzeciej fazy choroby, nie można już zwlekać. Trzeba zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie, żeby nie doszło do zakrzepicy żył.

Domowe sposoby na żylaki odbytu

Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. W początkowej fazie, gdy są jeszcze małe, wystarczy:

Te środki obkurczają naczynia krwionośne, łagodzą stany zapalne, świąd i pieczenie.

Przy skłonnościach do hemoroidów warto także przejść na stałe na dietę wysoko błonnikową. Często jadać pieczywo gruboziarniste i kasze, warzywa i owoce, w tym suszone jak śliwki. Pić dużo wody (półtora litra dziennie). Trzeba natomiast zdecydowanie ograniczyć kawę i alkohol oraz pikantne przyprawy.

Trzeba też bardzo przestrzegać higieny osobistej. Najlepiej myć się pod bieżącą wodą i delikatnym mydłem. Myć się ręką. Lepiej nie używać gąbki, żeby nie drażnić chorych miejsc.
I jeśli mamy siedzący tryb życia, musimy zacząć się dużo ruszać.

Uwaga! Nie przesiadywać też w wc. Trzeba też unikać zbyt silnego parcia, by nie zwiększać ciśnienia w kanale odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy

W tym czasie można też wspomagać się domowymi sposobami, np. ziołami. Najlepsze są zioła o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, a także uszczelniającym naczynia krwionośne i poprawiające przepływ krwi w żyłach. Pomocne są wtedy także dostępne maści, żele oraz czopki.

Dość niezłym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest zastosowanie bardzo zimnych okładów. Kostkę lodu zawijamy w chusteczkę higieniczną i przykładamy na kilka minut w chore miejsce. Naczynie dość szybko wtedy się obkurcza.

Zioła można wykorzystać w postaci:

 • nasiadówek
 • kompresów
 • odwarów do przemywania

Najlepsze do tego celu są: ruszczyk kolczasty, topola czarna, dąb szypułkowaty, kasztanowiec zwyczajny oraz nostrzyk żółty. Bardzo pomocne są też: nagietek, rumianek, aloes oraz wyciąg z opuncji, gruszki, marakui i miód. Jeśli nie mamy pod ręką ziół, możemy ratować się doraźnie naparem z czarnej herbaty. Po zaparzeniu herbaty, trzeba ją wystudzić i przyłożyć w chore miejsce na kilka minut.

Skuteczne zabiegi na hemoroidy

Kiedy jednak proste metody zawodzą, a choroba rozwija się lub ma tendencje do nawracania trzeba sięgnąć po  bardziej radykalne środki. Takie zabiegi, jak:

 • gumkowanie
 • ostrzykiwanie
 • podwiązywanie
 • usuwanie laserowe
 • falami radiowymi
 • zabiegi chirurgiczne (ok. 10-15 proc, gdy nie ma już innego wyjścia). Najczęściej robi się operację albo w trzecim, bardzo zaawansowanym stadium choroby, ale też w pierwszym, gdy dochodzi do masywnych krwawień, których nie można zatrzymać leczeniem zachowawczym. Spośród klasycznych metod wycięcia hemoroidów dwie najczęściej stosowane to hemoroidektomia otwarta sposobem Milligana-Morgana i zamknięta sposobem Fergusona.

Każda z tych metod prowadzi do zamknięcia i usunięcia chorego naczynia.

Metoda Barrona, czyli tzw. gumkowanie

Polega na założeniu u podstawy guzka hemoroidalnego elastycznego pierścienia. Gumka odcina dopływ krwi, guzek obumiera i wciągu 7-10 dni odpada. Zostaje wydalony na zewnątrz. W ciągu jednego zabiegu zazwyczaj zakłada się gumkę na 1 góra dwa żylaki. Jeśli więc mamy ich więcej, kolejne będzie można usunąć dopiero po 4 tygodniach. Cena to ok. 200 zł.

Krioterapia, czyli zamrażanie

Za pomocą sondy, którą wprowadza się w odbyt guzek zostaje zamrożony na 2-5 sekund. To również hamuje dopływ krwi do niego. Prowadzi do martwicy. Podobnie jak przy gumkowaniu na raz można w ten sposób usunąć 1-2 żylaki. Kolejne można usunąć dopiero po 6-8 tygodniach. Cena to już ok. 1500 zł.

DGHAL, czyli zamykanie tętnic

W tej metodzie przez odbyt wprowadza się tzw. sondę Dopplera. Lekarz znajduje tętnice zaopatrujące hemoroidy w krew i zamyka je, zakładając specjalne szwy (z czasem się wchłaniają) Niedokrwiony guzek obumiera. Zabiegu nie trzeba powtarzać. Cena to jednak ok. 1500-2000 zł. 

Dowiedz się więcej:
Jakie leki stosuje się na hemoroidy?
Jak odróżnić hemoroidy od raka jelita grubego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
U mnie hemoroidy pojawiły się w momencie kiedy cierpiałam na potworne zaparcia, nie obyło się bez wizyty u lekarza, który na hemoroidy przepisał mi maść ale jednocześnie kazał stosować dicopeg 10g na pozbycie się zaparć dopiero po pozbyciu się zaparć udało mi się wyleczyć hemoroidy
/rok temu
Hemoroidy to nie wiedziec czemu dosc wstydliwy temat. Miałam hemoroidy I to był koszmarny czas w moim zyciu. Pierwszy lekarz (nfz) przepisal mi jaka masc i na tym skonczył. Ból nie ustepował I mineło kilka dni zanim zdecydowałam się na kolejną wizytę. Tym razem poszlam prywatnie, do Enel-Medu. Trafilam na świetnego specjalistę. Dostałam specjalne czopki i leki oraz zalecenia co do diety na przyszlosc, ograniczenie z kawy, za to jedzenie pelnoziarnistego pieczywa, warzyw I owocow. Stosowałam tez zimne oklady. Wreszcie bol ustapił i od wielu miesiecy nie powrócił.