POLECAMY

Idziesz w niedzielę z palemką do Kościoła? A czy znasz tradycje, związane z Niedzielą Palmową?

Skąd zwyczaj noszenia palemki do kościoła? Co z nią zrobić po Wielkanocy? Jaka powinna być tradycyjna wielkanocna palma? Nie wiesz? My wiemy!
Idziesz w niedzielę z palemką do Kościoła? A czy znasz tradycje, związane z Niedzielą Palmową? fot. Fotolia
Niedziela Palmowa, podobnie jak Niedziela Wielkanocna, jest świętem ruchomym. Wypada na tydzień przed Świętami. Święto jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zgodnie z przekazem biblijnym Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, a tłumy, które wyszły mu na przywitanie, machały do niego gałązkami, krzycząc: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!"

Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: "Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści". Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: "Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach". Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: "Kto to jest?" A tłumy odpowiadały: "To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei".
(Mt 21,1-11)

Tradycje związane z Niedzielą Palmową

Dziś przyjęło się, że na tydzień przed Wielkanocą wierni gromadzą się w kościele z palemkami, które następnie są święcone przez duchownego. Mają zapewnić szczęście i błogosławieństwo. Początkowo polskie palmy były wiązankami gałęzi wierzby z pąkami i baziami. Wierzba w ludowej tradycji symbolizowała nowe życie, odradzający się kosmos, a także wiosnę.

Palmie od zawsze przypisywano nadludzkie właściwości. To dlatego dawniej w Polskich domach po powrocie z kościoła ludność połykała bazie, które miały zapewnić zdrowie. Poświęcone palmy wtykano też w okno w czasie burzy, wierząc, że ochroni dom przed piorunem, wiatrem i deszczem. Rolnicy wykorzystywali bazie z palmy w czasie wiosennego siewu zbóż i ziemniaków, co miało zapewnić obfite plony. Niektórzy mieszkańcy wsi uderzali gałązkami palmy w dobytek, wierząc, że dzięki temu krowy będą bardziej dojne, a konie silne i zdrowe.
Z czasem gałązki z wierzby zaczęły być coraz bardziej ozdobne, do tego stopnia, że dziś w wielu miejscach w Polsce przypominają prawdziwe dzieło sztuki. Obecnie palma jest symbolem Wielkanocy, dekoracją i świąteczną ozdobą. 

Hity z Instagrama: najpiękniejsze DIY na Wielkanoc 

Najsłynniejsze palmy wielkanocne

Najsłynniejsze polskie palmy to palma kurpiowska, góralska i wileńska. Kurpiowskie palmy są bogato zdobiona, najczęściej wrzosem, bukszpanem, kwiatami, bibułą i wstążką. To właśnie na Kurpiach w miejscowości Łyse odbywa się coroczny pokaz najpiękniejszych palm. Kolejną słynną palmą jest palma góralska. Wykonana jest z wikliny, a jej wierzchołek stanowią kwiaty zrobione z bibuły oraz wstążek. Palma wileńska wykonana jest z mchów i suszonych kwiatów.
 

#niedzielapalmowa #kurpie #domingoderamos #palmakurpiowska #łyse

Post udostępniony przez kpiorko (@kpiorko)

Co zrobić z palmą po Niedzieli Palmowej?

Poświęconą palmę wielu traktuje jak piękną dekorację świąteczną. Dawniej wierzono, że jeśli palmę umieści się w oknie domu, to zapewni to szczęście i ochroni przed burzami. Dziś palmy pięknie komponują się z wielkanocnymi dekoracjami. Należy pamiętać, że starą palmę przynosi się do kościoła, gdzie są palona, a popiół, który z nich powstanie, służy do posypywania głów wiernych w Środę Popielcową. Palmy najczęściej pali się w ostatnią niedzielę karnawału (lub w innym terminie, który wyznaczy parafia). 

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)