wielka sobota fot. Adobe Stock

Wielka Sobota: post, liturgia Wielkiej Soboty i inne tradycje

Wielka Sobota w 2020 wypada 11 kwietnia. Tego dnia wierni odwiedzają grób Jezusa, święcą pokarmy w koszyczkach wielkanocnych, a wieczorem uczestniczą w liturgii Wielkiej Soboty.
Weronika Kwaśniak / 02.03.2020 05:06
wielka sobota fot. Adobe Stock

Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne. To ostatni z 3 dni przygotowujących chrześcijan do święta Zmartwychwstania. To nadal moment zadumy, wyciszenia i pokornego oczekiwania na ponowne nadejście Chrystusa.

Tradycyjnie w tym dniu święci się pokarmy, które są zjadane podczas śniadania wielkanocnego. Po zmroku, w godzinach wieczornych, odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, która stanowi już początek radosnych obchodów Zmartwychwstania Jezusa - jest więc tak naprawdę uznawana za Niedzielę Wielkanocną, chociaż wielu mylnie zalicza ją do rytuałów Wielkiej Soboty.

Wielka Sobota - post

W Wielki Piątek wszyscy katolicy są zobowiązani do zachowania postu. Co natomiast z Wielką Sobotą? Post w tym dniu nie jest wprawdzie obowiązkowy, ale większość wiernych zgodnie z tradycją zachowuje tzw. post paschalny, czyli powstrzymuje się od spożywania pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota - tradycje

W tym dniu od godzin porannych wierni kościoła katolickiego w skupieniu adorują Chrystusa, złożonego jeszcze w grobie. Zgodnie z tradycją, przy Grobie Pańskim czuwają harcerze, ministranci, a także strażacy. Symbolizują oni strażników, którzy pilnowali grobu Jezusa, aby uczniowie nie mogli wykraść jego ciała.

Wielka Sobota to dzień żałoby. W tym dniu katolicy korzystają z sakramentu pokuty, a w godzinach porannych w kościołach tradycyjnie święci się pokarmy. W koszyczku wielkanocnym musi znaleźć się: wędlina, sól oraz pieprz, jajko, baranek, chleb, a także ciasto. Każdy z pokarmów ma swoją symbolikę, a wszystkie poświęcone produkty spożywa się podczas śniadania w Wielką Niedzielę.

W Wielką Sobotę w kościele katolickim (tak samo jak w Wielki Piątek) nie odprawia się Mszy Świętej. Zgodnie z tradycją ten dzień kończy się po zmroku. Wieczorem celebruje się więc liturgię Wigilii Paschalnej, ale jest ona zaliczana już do obchodów wielkanocnej Niedzieli Zmartwychwstania.

Obrzęd święcenia pokarmów dawniej odbywał się w domach wiernych. Poświęcone miały być wszystkie pokarmy, które miały być spożyte w Niedzielę Wielkanocną. Z czasem (głównie z uwagi na ogromne ilości jedzenia w domach szlacheckich) zakazano święceń w domach. W ten sposób zobowiązano wiernych do przynoszenia pokarmów do kościoła. To wymusiło z czasem, że święcenie przybrało formę symboliczną - każdy element koszyka nabrał określonego znaczenia.

Liturgia Wielkiej Soboty

Wigilia Paschalna to liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania. Chociaż fizycznie uroczystości odbywają się w sobotni wieczór, są one zaliczane już do niedzielnego świętowania. Skąd te rozbieżności? Zgodnie z symboliką żydowską, po zmierzchu rozpoczyna się już nowy dzień. To najważniejsza część trzydniowego Triduum Paschalnego.

Uroczystość rozpoczyna się od Liturgii Światła, podczas której odbywa się poświęcenie ognia. Ta część celebracji sprawowana jest przed kościołami. Później następuje Liturgia Słowa. W tym dniu odczytywanych jest aż 9 fragmentów Pisma Świętego.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu, uderza się we wszystkie dzwony. Kolejną częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której odbywa się poświęcenie wody, a także udzielenie sakramentu chrztu. Następnie celebrowana jest Liturgia Eucharystyczna, podczas której uczestnicy przyjmują Ciało Chrystusa.

Zakończeniem Wigilii Paschalnej może być uroczysta procesja rezurekcyjna. Ma ona obwieszczać triumf Chrystusa nad śmiercią i jego zwycięstwo nad szatanem. W niektórych parafiach tę część świętuje się jednak podczas wielkanocnego poranka - procesja rezurekcyjna odbywa się przed poranną Mszą w niedzielę.

Zobacz więcej na temat wielkanocnych tradycji:

Niedziela Wielkanocna: tradycje i zwyczaje związane z tym wyjątkowym dniem
Niedziela Wielkanocna: tradycje i zwyczaje związane z tym wyjątkowym dniem
Niedziela Wielkanocna to dla katolików najważniejszy dzień w roku. Jest świętem ruchomym, w 2020 przypada 12 kwietnia. Obchody Niedzieli Wielkanocnej rozpoczynają się już wieczorem w Wielką Sobotę.
Niedziela Palmowa 2020 - kiedy wypada? Tradycje i zwyczaje
Niedziela Palmowa 2020 - kiedy wypada? Tradycje i zwyczaje
Niedziela Palmowa 2020 wypada 5 kwietnia. W tym dniu przynosimy do kościołów palmy wielkanocne. W wielu parafiach odbywają się specjalne procesje.
Wielki Czwartek - tradycje i obrzędy. Kiedy wypada w 2020?
Wielki Czwartek - tradycje i obrzędy. Kiedy wypada w 2020?
Wielki Czwartek - tradycje związane z tym dniem mają swoje źródło już w Nowym Testamencie. Kapłani odnawiają wtedy swoje przyrzeczenia. Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Co oznaczają symbole Wielkiego Czwartku?
Wielkanoc 2020 - kiedy wypadają święta wielkanocne?
Wielkanoc 2020 - kiedy wypadają święta wielkanocne?
W tym roku Wielkanoc przypada dopiero w kwietniu, ale już teraz warto znać jej termin i dowiedzieć się, kiedy jest wolne.
Kurczaczek wielkanocny w ozdobach świątecznych- znasz jego symbolikę?
Kurczaczek wielkanocny w ozdobach świątecznych- znasz jego symbolikę?
Kurczaczek wielkanocny to jeden z najmilszych i najbardziej uroczych symboli Wielkanocy. Nie sposób wyobrazić sobie świąteczne dekoracje bez tego puchatego maleństwa. Co wypada, a czego możesz nie wiedzieć o kurczaczku?
Ozdoby wielkanocne na szydełku - to prawdziwy hit, nie tylko w domu babci!
Ozdoby wielkanocne na szydełku - to prawdziwy hit, nie tylko w domu babci!
Wielkanocne dekoracje chętnie przygotowujemy już nawet na kilka tygodni przed świętami. Nic dziwnego - wprowadzają wiele radości i słońca do każdego domu. Szukasz wielkanocnych inspiracji na ozdoby? Pomyśl o... ozdobach wielkanocnych na szydełku!
Ozdoby wielkanocne z papieru - zrób to sama! 3 pomysły na piękne dekoracje
Ozdoby wielkanocne z papieru - zrób to sama! 3 pomysły na piękne dekoracje
Ozdoby wielkanocne to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do tych radosnych świąt. Nadal bardzo popularne są papierowe ozdoby. Są łatwe do wykonania (to doskonała zabawa dla dzieci), zawsze się udają, łatwo je przechować i cudownie wyglądają!
Palma wielkanocna - zobacz, jak ją zrobić samodzielnie!
Palma wielkanocna - zobacz, jak ją zrobić samodzielnie!
Palma wielkanocna to jeden z najmilszych symboli tych świąt. Jeśli chcesz, by twoja palemka była wyjątkowa i wyróżniała się na tle innych, zrób ją sama!
Co zaserwować na Wielkanoc? Menu wielkanocne z pomysłami!
Co zaserwować na Wielkanoc? Menu wielkanocne z pomysłami!
Święta spędzane w gronie rodzinnym to nie tylko radość, ale także spore wyzwanie kulinarne. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się na stole na śniadanie, obiad i kolację!
Babka z mięsa - przepis składniki i przygotowanie
Babka z mięsa - przepis składniki i przygotowanie
W środku mięso mielone, a na zewnątrz boczek!
Galaretka z jajkiem - przepis na wielkanocną przekąskę
Galaretka z jajkiem - przepis na wielkanocną przekąskę
Efektowna przekąska, która urzeknie twoich gości!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)