Wszystko, co musisz wiedzieć o Środzie Popielcowej 2024: kiedy wypada, jak przebiega i czy obowiązuje post?

środa popielcowa 2023 fot. Adobe Stock, Gabriela Bertolini
Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024 i jak wygląda msza święta w ten dzień? Środa Popielcowa wypada w 14 lutego 2024 roku. To początek wielkiego postu, który przygotowuje wierzących do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. O co dokładnie chodzi w Środzie Popielcowej i co ksiądz mówi, posypując głowę wiernych popiołem? Czy w ten dzień trzeba pościć?
/ 25.01.2023 05:29
środa popielcowa 2023 fot. Adobe Stock, Gabriela Bertolini

Środa Popielcowa, inaczej Popielec, to w kościele katolickim dzień, który rozpoczyna wielki post. Jest to święto ruchome, przypadające zawsze 40 dni przed Niedzielą Wielkanocną, czyli między 4.02 a 10.03. W 2024 roku Środa Popielcowa przypada na końcówkę lutego (14.02 - w walentynki). Jakie jest znaczenie Popielca i co się wtedy dzieje w kościele katolickim?

Spis treści:

  1. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2023?
  2. O co chodzi w Środzie Popielcowej?
  3. Msza w Środę Popielcową

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024?

W tym roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego. To dość wczesna data, w 2023 roku Popielec był 22 lutego, a w 2022 dopiero na początku marca. Bardzo często dzień ten określany jest jako Wstępna Środa - można powiedzieć, że jest to wstęp do wielkiego postu, który trwa 40 dni.

Ile posiłków jeść w Środę Popielcową?

Podczas Środy Popielcowej obowiązuje ścisły post. Powinno się zjeść jedynie 3 posiłki, z czego tylko jeden powinien być maksymalnie sycący. Wszystkie muszą być bezmięsne i lekkostrawne - nie powinny być tłuste.

kiedy jest środa popielcowa

fot. Środa Popielcowa 2024/Adobe Stock, vetre

O co chodzi w Środzie Popielcowej? Znaczenie

Jakie jest w zasadzie znaczenie Środy Popielcowej i co symbolizuje popiół sypany wiernym na głowę? Rytuał ten został na stałe wprowadzony ok. IV wieku. Dla wiernych Popielec jest dniem wewnętrznego nawrócenia oraz okazją do pokuty i przeprowadzenia wewnętrznego rachunku sumienia.

Popiół to symbol oczyszczenia i zmartwychwstania. Jego znaczenie wiąże się z wierzeniami, według których Bóg stworzył człowieka z popiołu, a ten po śmierci z powrotem "obróci się w proch". Popielec ma przypomnieć wiernym, że życie ziemskie przemija i że tylko wiara prowadzi do zbawienia duszy po śmierci i daje szansę na życie wieczne.

Msza w Środę Popielcową

Liturgia podczas Popielca różni się nieco od tych w inne dni. Podczas niej ksiądz posypuje głowy wiernych niewielką ilością popiołu, mówiąc przy tym "z prochu powstałeś, w proch się obrócisz". Popiół pochodzi ze spalonych rok wcześniej poświęconych palm wielkanocnych. Zwykle ma to miejsce po homilii oraz pobłogosławieniu popiołu.

Wówczas ksiądz wypowiada słowa "bracia i siostry, pokornie błagajmy Boga Ojca, aby pobłogosławił ten popiół, który nakładamy na nasze głowy na znak pokuty". Często zdarza się, że kapłan nie sypie głowy popiołem, ale moczy w nim palec, a następnie tworzy na czołach wiernych znak krzyża.

Msza w Środę Popielcową nie jest obowiązkowa, ale mimo to mnóstwo wiernych gromadzi się tego dnia w kościele, aby wspólnie rozpocząć wielki post.

środa popielcowa 2023 post

fot. Środa Popielcowa/Adobe Stock, Godong Photo

Czytaj także:
Kiedy można jeść mięso w Wielkanoc?
Życzenia na Wielki Tydzień
Pascha wielkanocna
 

Redakcja poleca

REKLAMA