Poznaj nasz patent na łatwe i szybkie pisanki! Będziesz pod wrażeniem!

Skorzystaj z naszego pomysłu na wykonanie pięknych, koronkowych pisanek. Poznaj nasz patent na naturalne farbowanie jajek. Będziesz zaskoczona, że za pomocą tylko jednego barwnika uzyskasz tak wiele kolorów od szarości, przez błękit, turkus, granat po fioletowy! Do dzieła!
Aneta Żuchowska / 15.03.2018 14:29

Do tej pory na każdą Wielkanoc przygotowywałam tradycyjne, wydrapywane pisanki gotowane w łupinach cebuli. W tym roku postanowiłam nieco złamać tradycję, nie odwracając się jednak od rustykalno-naturalnego nurtu.  Postawiłam na jajka barwione
w wywarze z czerwonej kapusty z koronkowymi wzorami. Pisanki zrobione tą metodą są mniej pracochłonne niż te wydrapywane, a dzięki temu doskonałe do zrobienia z dziećmi. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania!

Do przygotowania łatwych, koronkowych pisanek potrzebujesz:

  • białych jajek,

  • barwnika z czerwonej kapusty (przepis na niego znajdziesz poniżej),
  • 3 rodzaje, bawełnianej koronki,
  • gumki recepturki,
  • nożyczki.

Łatwe, koronkowe pisanki krok po kroku

  1. Przygotuj jajka do malowania.Kup białe jajka i ugotuj je na twardo. Następnie owiń każde z nich koronką, wiążąc jej końce gumką recepturką. Zwróć uwagę na to, żeby materiał był mocno ściągnięty – musi bardzo dobrze przylegać do skorupki jajka. W przeciwnym razie wzór nie odbije się tak dokładnie, jakbyśmy tego oczekiwali.
  2. Włóż jajka do barwnika. Nawlecz końce koronki na patyczek do szaszłyków. Zanurz jajko w barwniku z kapusty czerwonej. Jak go przygotować? Ugotuj 1,5 kg pokrojonej kapusty w 1,5 litra wody z 2 łyżkami octu. Gotuj 30-60 minut, po czym odcedź. Możesz stopniować stopień wybarwienia jajek, wkładaj je na 5, 15, 30 minut, na godzinę i całą noc. Zobaczysz, jak różne odcienie można otrzymać z jednej farby!
  3. Czas obejrzeć efekt! Wyjmij jajka z barwnika, wysusz je, zdejmij koronkę i sprawdź, jak odbił się wzór. Zależy nam, by był wyraźnie zaznaczony i pozostał biały.

Jajka zabarwisz na kolor turkusowy i jego odcienie, gdy użyjesz świeżo ugotowanego wywaru z czerwonej kapusty. Gdy odstawisz go na 24 godziny, zacznie barwić na fioletowo.

Jak się wam podobają pisanki wykonane tym sposobem? Mnie osobiście urzekają najbardziej piękne, naturalne kolory, których nie osiągnęłoby się przy użyciu sztucznych barwników do jajek. Z kolei koronkowe wzory wyglądają tak, jakby były ręcznie malowane woskiem, a kosztują przy tym tak niewiele pracy...

Polecamy:

5 łatwych sposobów, aby twoje wielkanocne pisanki wyglądały zjawiskowo!

Tych potraw nie może zabraknąć podczas Wielkanocy! Oto menu wielkanocne na śniadanie, obiad i kolację!

Ona będzie królową wiosennych stylizacji. Bez niej ani rusz!