Nazwisko po ślubie - zmiana nazwiska po ślubie.

para młoda fot. Fotolia
Przejęcie nazwiska męża? Pozostanie przy panieńskim, a może nazwisko dwuczłonowe? Zobacz, która opcja będzie dla ciebie najlepsza.
para młoda fot. Fotolia
Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się też ze zmianą nazwiska. Zgodnie z tradycją, po wypowiedzeniu sakramentalnego "tak", żona przyjmuje nazwisko męża. Nie jest to jedyna opcja. Zobacz, jakie możliwości związane ze zmianą nazwiska mają przyszli małżonkowie.
 
Zmiana nazwiska po ślubie nie jest procesem automatycznym. Zarówno pary zawierające związek małżeński w kościele, jak i te, które wybrały Urząd Stanu Cywilnego, muszą złożyć oświadczenie o nazwisku własnym oraz potomstwa. W przypadku, gdy takie oświadczenie nie zostanie złożone (zwykle przyczyną jest zaniedbanie ze strony urzędnika USC) kobieta zostaje przy nazwisku panieńskim, a dzieci mają podwójne nazwisko – po matce i ojcu.

Dowiedź się, jak to jest ze zmianą nazwiska po ślubie 

Przyjęcie nazwiska męża

Najbardziej popularną opcją jest przejęcie nazwiska po mężu. Wówczas zarówno mężczyzna i kobieta, jak też ich potomstwo mają to samo nazwisko.

Pozostanie przy nazwisku panieńskim

Kolejną możliwością jest zachowanie nazwiska rodowego. Dawniej nazwiska po ślubie nie zmieniały piosenkarki, aktorki, dziennikarki czy znane celebrytki. Dziś coraz częściej decydują się na to kobiety, które ponad wszystko cenią sobie wolności i niezależność.

Poznaj historię kobiety, która nie chciała przejąć nazwiska po mężu 

Nazwisko dwuczłonowe

Modne ostatnio stały się nazwiska dwuczłonowe, czyli nazwisko panieńskie + nazwisko męża. To idealna opcja i subtelny kompromis dla kobiet, które chcą zachować pewną niezależność, ale z drugiej strony chętnie zaakcentują zmianę swojego stanu cywilnego.

Przejęcie nazwiska żony

Niewiele osób ma świadomość tego, że również mężczyzna może zmienić nazwisko po ślubie. Ma do tego takie samo prawo, jak kobieta. Jeśli tylko się na to zdecyduje, pan młody może przejąć nazwisko żony

Redakcja poleca

REKLAMA