Nazwisko po ślubie

Kwestie wyboru nazwiska po ślubie regulują art. 25 i 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. To, czy jeden z małżonków podejmie decyzję o zmianie nazwiska zależy tylko i wyłącznie od niego.
Kwestie wyboru nazwiska po ślubie regulują art. 25 i 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. To, czy jeden z małżonków podejmie decyzję o zmianie nazwiska zależy tylko i wyłącznie od niego.

O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem USC.

Nazwisko po ślubie

Oświadczenie takie można złożyć bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Możliwości są różne. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich (niekoniecznie męża). Każde z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka.
Warto jednak pamiętać, że nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów. W przypadku gdy ani kobieta, ani mężczyzna nie złoży oświadczenia w sprawie nazwiska, to każde z nich zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. Jedyny zakaz dotyczy „wymiany” nazwisk pomiędzy małżonkami.

Decyzja o zmianie nazwiska jest bardzo delikatna. Panowie z reguły traktują ją bardzo honorowo. Tymczasem wielu kobietom wcale nie jest łatwo rozstać się ze swoim panieńskim nazwiskiem. Niektóre kobiety nie uważają zmiany nazwiska za konieczne, inne twierdzą, że taka jest tradycja i przyjęcie nazwiska męża jest oczywiste.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (28)
/10 lat temu
Ja mam inny problem z nazwiskiem. Za miesiąc mam ślub i złożyłam już oświadczenie w USC, że chcę zostać przy swoim nazwisku. Jak dowiedziała się o tym rodzina mojego przyszłego męża to się na nas totalnie obrazili - w szczególności na mnie. W związku z tym mam pytanie, czy jeżeli jestem jeszcze przed ślubem, mogę zmienić jeszcze moje oświadczenie nazwisku po ślubie?? czy to już kaplica jak się raz oświadczy???? Pomóżcie proszę!!!
/10 lat temu
Można zmienić. Pośpiesz się.
/10 lat temu
nie daj się! rodzince przejdzie, a nazwisko zostaje na całe życie, ja tez mam panienskie, mąż swoje a dzieci obydwa, trochę indywidualności trzeba zachować!!
POKAŻ KOMENTARZE (25)