Wróżby andrzejkowe fot. Adobe Stock, npls

10 pomysłów na nietypowe i mniej znane wróżby andrzejkowe

Nietypowe wróżby andrzejkowe to 10 sposobów na to, aby w tym roku zaskoczyć gości całkiem nowymi wróżbami. To np. słomki miłości, pływające marzenia, niewidzialne napisy lub miłosny makaron.
Magdalena Bury / 04.11.2021 11:14
Wróżby andrzejkowe fot. Adobe Stock, npls

Nudzą cię co roku powtarzane zabawy andrzejkowe? Przelewanie wosku, przekładanie butów, rzucanie skórek z jabłek... Może pora na coś nowego? Sprawdź nietypowe andrzejkowe wróżby, które zaangażują wszystkich.

Spis treści:

 1. Który owoc wybierasz?
 2. Niewidzialne napisy
 3. Słomki miłości
 4. Kiedy włożysz obrączkę?
 5. Pływające marzenia
 6. Liść w kolorze miłości
 7. Dwie połówki orzecha
 8. Pikantne jedzenie... pikantne sny
 9. Miłosny makaron
 10. Tajemniczy kleks z atramentu

Który owoc wybierasz?

Na czym polega ta wróżba andrzejkowa? Zawiązujesz danej osobie opaskę na oczach tak, żeby nic nie widziała. Na stole kładziesz 3 owoce: jabłko, śliwkę oraz cytrynę. Następnie mówisz, by osoba wylosowała jeden z nich. Wybrany owoc przepowie twoją miłosną przyszłość.

Jaka jest przepowiednia?

 • Śliwka - przez najbliższy rok nie poznasz żadnej miłości...
 • Jabłko - zakochasz się i to z wzajemnością!
 • Cytryna - poznasz miłość, ale to nie będzie nic przyjemnego.

Niewidzialne napisy

Na czym polega ta wróżba andrzejkowa z karteczek? Na białych kartkach A4 każdy z gości za pomocą soku z cytryny pisze dowolne imiona (na jednej kartce - jedno imię). Goście je składają, wrzucają do miski, a następnie każdy z nich losuje jedną kartkę. Kolejnym krokiem jest zapalenie świeczki i odczytanie imion z kartek.

Jaka jest przepowiednia? Wylosowane imię to imię twojej przyszłej drugiej połówki.

Słomki miłości

Na czym polega ta wróżba andrzejkowa? Goście otrzymują słomkę - każdy w innym kolorze. Następnie wrzucają je do miski z wodą.

Jaka jest przepowiednia? Osoby, których słomki jako pierwsze się ze sobą zetkną, połączy wieczna miłość.

Kiedy włożysz obrączkę?

Na czym polega ta wróżba z obrączki? To zabawa dla wytrwałych. Potrzebna jest obrączka, nitka i szklanka wypełnioną do połowy wodą. Osoba, która wykonuje tę wróżbę andrzejkową, nawija obrączkę na nitkę i wkłada ją do szklanki tak, by była ona na wysokości jej brzegów, ale ich nie dotykała. Na stole kładzie łokcie, a dłońmi przytrzymuje końce nitki. Nie wykonuje przy tym żadnego ruchu. Ręce po chwili zaczną drżeć, a przez to obrączka zacznie obijać się o ścianki szklanki.

Jaka jest przepowiednia? Licz, ile razy obrączka uderzy o szklankę. Będzie ona wskazywać na wiek, w którym wyjdziesz za mąż/ożenisz się.

Pływające marzenia

Na czym polega ta wróżba andrzejkowa? Na małych karteczkach każdy z gości zapisuje swoje marzenie. Następnie po kolei każda osoba wrzuca swoją listę marzeń do miski wypełnionej wodą.

Jaka jest przepowiednia? Marzenie, które wypłynie na powierzchnię wody jako pierwsze, spełni się. 

Liść w kolorze miłości

Na czym polega? Zaopatrz się w czerwony liść, np. klonu i przechowuj go gdzieś wśród swoich osobistych rzeczy.

Jaka jest przepowiednia? Sprawdź, w jakim tempie usycha - jeśli powoli - miłość przetrwa długie lata, a jeśli szybko - nie będzie trwała długo.

Dwie połówki orzecha

Na czym polega ta wróżba andrzejkowa? Przekrój kilka orzechów włoskich na pół. Następnie każdy z gości niech włoży do dwóch połówek orzecha karteczki z imionami - na jednej pisze swoje imię, na drugiej imię potencjalnej miłości. Obie połówki wkłada do miseczki z wodą.

Jaka jest przepowiednia? Jeśli połówki orzechów płyną do siebie - jest szansa na to, że ten związek się uda. Jeżeli jednak płynąc, oddalają się, lepiej nie pakować się w taki związek. Nie ma on przyszłości.

Pikantne jedzenie... pikantne sny

Na czym polega ta wróżba na andrzejki? Zróbcie sobie pikantną ucztę. Pikantne jedzenie może spowodować przypływ pikantnych marzeń sennych.

Jaka jest przepowiednia? Osoba, która ci się przyśni tej nocy, już wkrótce rozpali twoje serce.

Miłosny makaron

Na czym polega? Zabawa raczej dla żeńskiej części towarzystwa, ale mężczyźni również mogą wziąć w niej udział. Każda z kobiet wybiera jeden nieugotowany makaron, przy czym każdy z nich musi mieć inny kształt. Następnie wrzucacie je wszystkie do wody i gotujecie.

Jaka jest przepowiednia? Ta z was, której makaron jako pierwszy wyłowi się na powierzchnię wody, jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Tajemniczy kleks z atramentu

Na czym polega ta wróżba andrzejkowa? Na kartkę papieru wylewamy kilka kropel atramentu tak, by powstał dość duży kleks. Sprawdzamy, jaki wyłoni się z tego kształt.

Jaka jest przepowiednia? Litera, która powstała z kleksa, to inicjał imienia twojej drugiej połówki. Jeśli wyjdzie ci np. "J", zacznij bacznie się przyglądać wszystkim Jurkom, Jackom, Jankom, Jakubom czy Józefom.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.11.2019

Czytaj także:
Ciasteczka z wróżbą na andrzejki
Przysłowia na andrzejki
Zabawy i wróżby andrzejkowe dla dzieci