POLECAMY

Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu. Co jeszcze wiemy na temat tego dnia?

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. Jakie są tradycje z nim związane?
Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu. Co jeszcze wiemy na temat tego dnia? fot. Fotolia

Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem w roku - to wtedy obchodzi się pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa, który umarł wcześniej na krzyżu, aby zbawić ludzkość. 3 dni przed Wielkanocą to tzw. Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, a także Wielka Sobota. Każdy z tych dni ma swoją symbolikę i jest związany z innymi tradycjami. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy w kościele katolickim nie sprawuje się liturgii eucharystycznej. Dowiedz się więcej na temat tego święta!

Tradycje związane z Wielkim Piątkiem

Chociaż w Wielki Piątek tradycyjnie nie jest sprawowana Msza Święta, katolicy licznie biorą udział w tzw. Liturgii Męki Pańskiej. To wieczorne nabożeństwo, które ma być momentem zadumy nad śmiercią Chrystusa na krzyżu, a także okazją do skruchy i pokuty za grzechy. W tym dniu są również odprawiane obrzędy Drogi Krzyżowej, czuwania modlitewne, a także adoracje Najświętszego Sakramentu.

Warto podkreślić, że Wielki Piątek to prócz Środy Popielcowej jeden z 2 dni w roku, gdy katolików obowiązuje post ścisły (tradycyjnie pości się również w Wigilię, ale jest to bardziej zwyczaj niż konieczność). Post ścisły to całkowite powstrzymanie się od jedzenia mięsa, a także znaczne ograniczenie wszystkich posiłków. Podczas całego dnia tylko raz można najeść się do syta.

Zobacz też inspiracje wielkanocne

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek

W tym dniu w kościele nie są używane dzwonki, ani żadne instrumenty muzyczne. Ma to wyrażać smutek i skruchę, a także zjednoczenie się z cierpieniem Chrystusa. Na samym początku liturgii ksiądz leży krzyżem przed ołtarzem, podczas gdy pozostali uczestnicy celebracji klęczą. Zapada cisza, panuje atmosfera skupienia.

Później następuje Liturgia Słowa. To 2 czytania z Pisma Świętego, śpiewany a capella psalm, a następnie opis Męki Pańskiej. Później celebrans wygłasza homilię. Po Liturgii Słowa, następuje część nazywana Adoracją Krzyża (zwana w niektórych regionach Przeproszeniem Krzyża). Wtedy wszyscy zgromadzeni w kościele pojedynczo podchodzą i całują krzyż. Ten gest ma być symbolem wdzięczności za śmierć Chrystusa, a także zadośćuczynieniem za wszystkie grzechy.

Po Adoracji Krzyża następuje Komunia Święta, a potem uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanego wcześniej Grobu Pańskiego. Jest on przykryty białą tkaniną, która ma symbolizować całun, którym okryte było ciało Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek w kościele prawosławnym

Obchody Wielkiego Piątku wyglądają nieco inaczej w kościele prawosławnym. Wierni powinni przestrzegać jeszcze ściślejszego postu, niż katolicy. Każdy, komu tylko pozwalają warunki zdrowotne, przez cały dzień musi wręcz całkowicie powstrzymywać od spożywania jakichkolwiek pokarmów. Wiele osób pości również w Wielką Sobotę. W nocy z piątku na sobotę jest także odprawiana jutrznia wielkosobotnia.

Zobacz więcej na temat tradycji wielkanocnych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)