Triduum Paschalne to ważne wydarzenie dla katolików fot. Adobe Stock

Triduum Paschalne – co to jest i jak się go obchodzi? (tłumaczenie, zwyczaje)

Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota – te trzy dni dla katolików na całym świecie oznaczają jedno – Triduum Paschalne. To najważniejsze wydarzenie w kalendarzu liturgicznym, podczas którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który zmarł na krzyżu, by zbawić ludzkość.
Magdalena Bury / 27.03.2019 16:43
Triduum Paschalne to ważne wydarzenie dla katolików fot. Adobe Stock

Triduum Paschalne

Słowo „triduum” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „trzy dni”. To jednak nie tylko określenie liczby dni, ale także fazy odkupienia za grzechy.
Chodzi tutaj o:

  • ostatnią wieczerzę,
  • śmierć Jezusa na krzyżu,
  • zmartwychwstanie.

W jaki sposób katolicy przygotowują się na to wydarzenie? Najważniejszą sprawą jest spowiedź święta, w której wyznają swoje grzechy i proszą o pokutę, by pogodzić się z Bogiem. Czas prowadzący do Wielkiej Nocy powinien być czasem uspokojenia oraz oczyszczenia grzesznej duszy. Podczas Wielkiego Postu poprzedzającego święta wielkanocne dla katolików ważne jest także wysłuchanie rekolekcji wielkopostnych oraz uczęszczanie na Drogę Krzyżową.

Wielki Czwartek

Triduum Paschalne rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem. W tym dniu w kościołach na całym świecie celebrowana jest msza święta, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas niej kapłani obmywają nogi 12 wybranym wcześniej mężczyznom, co symbolizuje pokorę Jezusa Chrystusa i jego poniżenie. Po mszy kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii. Podczas adoracji wierni wspominają ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu.

Wielki Piątek

Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek, czyli dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Nie odbywa się msza święta, a w kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej. Wierni adorują drzewo krzyża – symbol zbawienia. Następnie Najświętszy Sakrament przenoszony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota

Tego dnia również nie odbywa się msza święta. Wierni święcą pokarmy (jajka, chleb, baranka wielkanocnego, chrzan, sól czy babkę wielkanocną) oraz odwiedzają Grób Pański. Po zmroku odbywa się natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której poświęcona zostaje woda i ogień. Uczestnicy liturgii odnawiają także przyrzeczenia chrzcielne.

Wielka Niedziela

Kolejny dzień nie należy już do Triduum Paschalnego. To Niedziela Wielkanocna, najważniejsze święto dla katolików. Pierwsza wielkanocna msza odbywa się o godz. 6:00 i jest nazywana Rezurekcją. W kościołach biją wtedy dzwony, a wierni śpiewają głośne Alleluja na znak, że Jezusa nie ma już w grobie.

Więcej o Wielkiej Nocy przeczytasz tutaj:
Życzenia na Wielkanoc - zobacz te najciekawsze!
Kiedy wypada Wielkanoc w 2019 roku? To wyjątek!
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)