Triduum Paschalne fot. Adobe Stock

Triduum Paschalne: opis każdego dnia. Tradycje Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty

Triduum Paschalne to czas, w którym wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który zmarł na krzyżu, by zbawić ludzkość. W 2021 roku Triduum będzie trwać od 1 do 3 kwietnia.
Magdalena Bury / 03.03.2021 16:43
Triduum Paschalne fot. Adobe Stock

Triduum Paschalne:

  1. Wielki Czwartek
  2. Wielki Piątek
  3. Wielka Sobota 

Słowo „triduum” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „trzy dni”. To jednak nie tylko określenie liczby dni, ale także fazy odkupienia za grzechy.

Chodzi tutaj o:

  • ostatnią wieczerzę,
  • śmierć Jezusa na krzyżu,
  • zmartwychwstanie.

W jaki sposób katolicy przygotowują się na to wydarzenie? Najważniejszą sprawą jest spowiedź święta, w której wyznają swoje grzechy i proszą o pokutę, by pogodzić się z Bogiem. Czas prowadzący do Wielkiej Nocy powinien być czasem uspokojenia oraz oczyszczenia grzesznej duszy.

Podczas Wielkiego Postu poprzedzającego święta wielkanocne, dla katolików ważne jest także wysłuchanie rekolekcji wielkopostnych oraz uczęszczanie na Drogę Krzyżową.

Wielki Czwartek

Triduum Paschalne rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem. W tym dniu w kościołach na całym świecie celebrowana jest wyjątkowa msza święta, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas niej kapłani obmywają nogi 12 wybranym wcześniej mężczyznom, co symbolizuje pokorę Jezusa Chrystusa i jego poniżenie.

Po Mszy kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii. Podczas adoracji wierni wspominają ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu.

Wielki Piątek

Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek, czyli dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Nie odbywa się Msza Święta, a w kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej. Wierni adorują drzewo krzyża - symbol zbawienia. Następnie Najświętszy Sakrament przenoszony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę także nie odbywa się Msza Święta. Rano wierni święcą pokarmy (jajka, chleb, baranka wielkanocnego, chrzan, sól czy babkę wielkanocną) oraz odwiedzają Grób Pański. Po zmroku odbywa się natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której poświęcona zostaje woda i ogień. Uczestnicy liturgii odnawiają także przyrzeczenia chrzcielne.

To zakończenie Triduum Paschalnego. Zgodnie z żydowską tradycją, o zmroku nastaje nowy dzień, więc rozpoczyna się już radość ze Zmartwychwstania Jezusa.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.03.2019

Zobacz więcej na temat Wielkanocy: