Wiedeńska duma

Wiedeńska duma
Szczep jest narodową dumą Austriaków lecz wkrótce może się ta sytuacja zasadniczo zmienić.
/ 27.05.2010 17:52
Wiedeńska duma

I wcale nie dlatego, że Wiedeńczycy nagle zaczną się go wstydzić. Wręcz przeciwnie. Właśnie na naszych oczach prawdopodobnie rozpoczyna się światowa kariera tej odmiany i szczep wyjdzie daleko poza typowy dla siebie obszar. Na razie jest obecny, oprócz Austrii, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, a także na Bałkanach. Niewykluczone jednak, że wkrótce będzie torował sobie drogę również w bardziej odległych zakątkach świata, a nie tylko na dawnych ziemiach Austrowęgierskich.

Odmiana Gruner Veltliner

Jest obecna w Austrii „od zawsze” i trzeba uczciwie przyznać, że poza samą obecnością, przez długi czas niewiele wnosiła do światowego winiarstwa. Szczep, podobnie jak całe winiarstwo austriackie, zyskał paradoksalnie na aferze z 1985 roku kiedy to wykryto, że niektórzy winiarze dodają do win substancje szkodliwe. To oszustwo wymogło większą kontrolę, co szybko przełożyło się na poprawę jakości win.

Polecamy: Co obniża wartość wina

Gruner Veltliner - Kopciuszkiem

Kolejne istotne dla Gruner Veltlinera zdarzenie miało miejsce w roku 2002 i jest jak żywcem wyjęte z bajki o Kopciuszku. Otóż zorganizowano wtedy dla wybitnych specjalistów i dziennikarzy winiarskich degustację w ciemno. Próbowano podczas niej najlepsze austriackie Gruner Veltlinery i Chardonnay oraz doskonałe wina z Burgundii, Australii i Kalifornii. Jakież było zdziwienie winiarskich tuzów, gdy okazało się, że sami przyznali dwa pierwsze miejsca dla austriackich win powstałych z Gruner Veltliner, a trzecie również austriackiemu Chardonnay. Należy dodać, że wina te pokonały naprawdę zacną konkurencję, bo między innymi Latoura i Mondaviego. Naturalnie wyniki degustacji szybko rozeszły się w światku winiarskim.
Ewentualna międzynarodowa kariera szczepu budzi tym większe zainteresowanie, że ta odmiana bardzo ładnie oddaje charakter ziemi na której powstaje i ma sporą zdolność adaptacji do różnych rodzajów terroir.

Gdybyśmy jednak pokusili się o wymienienie najbardziej charakterystycznych cech szczepu, to należy wspomnieć o jego mineralności oraz kruchości. Zwykle dają o sobie znać aromaty cytrusowe oraz pieprzne.

Czytaj także: Wino z doliny Mozeli

Wina te najlepiej sprawdzają się jako aperitify. Doskonale towarzyszą również owocom morza, a także szparagom. Zdecydowanie warto śledzić tę odmianę.

Redakcja poleca

REKLAMA