Jak zrobić masę solną fot. fot. Adobe Stock, Claudia

Jak zrobić masę solną - prosty przepis

Przepis na masę solną jest prosty: sól, mąkę i wodę wystarczy zmieszać w odpowiednich proporcjach. Masa solna wolno schnie, dlatego zdążysz ulepić figurki, zanim stwardnieje.
Milena Oszczepalińska / 30.12.2021 14:54
Jak zrobić masę solną fot. fot. Adobe Stock, Claudia

Masa solna jest doskonałym tworzywem do zabawy. Dzięki niej stworzysz z dzieckiem własnoręczne, a do tego ekologiczne dekoracje i figurki. Poza tym wspólne lepienie z masy solnej pozwoli wam na zacieśnienie relacji i efektywne spędzenie czasu. Aby móc cieszyć się tą zabawą, musisz najpierw przygotować masę solną - prosty przepis i dobrze dobrane proporcje są kluczowe, by się udała.

Spis treści:

  1. Przepis na masę solną
  2. Czy masa solna jest bezpieczna?
  3. Jak zabarwić masę solną?
  4. Ile schnie masa solna?
  5. Przechowywanie masy solnej

Jak zrobić masę solną?

Przepis na masę solną składa się z 3 składników i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Do jej wyrobienia nie potrzebujesz też skomplikowanych produktów. Oto kompletna lista składników masy solnej:

  • mąka,
  • sól,
  • woda.

Przepis na masę solną jest prosty: wystarczy, że połączysz ze sobą powyższe składniki. Pamiętaj! Zawsze stosuj proporcje 2 do 1, jeśli chodzi o mąkę i sól. Do szklanki mąki dodaj pół szklanki soli, a na 2 szklanki mąki - 1 szklankę soli.

Do tej mieszaniny musisz dodać wodę, aby powstała łączna, zbita masa. Potrzebujesz takiej ilości wody, by powstała masa solna dała się łatwo formować, ale nie rozpadała się ani nie przyklejała do palców.

Ze świeżo przygotowanej masy solnej możesz lepić przeróżne figurki. Własnoręcznie przygotowane aniołki z masy solnej z pewnością spodobają się dziecku.

Czy masa solna jest bezpieczna?

Masa solna nazywana jest naturalną plasteliną. Ma podobne właściwości, a do tego jest absolutnie nietoksyczna, więc w pełni bezpieczna dla dzieci. Warto więc proponować lepienie z masy solnej, a nie z chemicznej plasteliny.

Masę solną maluch może zrobić samodzielnie. Możesz przygotować składniki w odpowiednich proporcjach i czuwać nad pracą, ale zlecić ulepienie masy solnej dziecku. Będzie na pewno dumne, że jest tak samodzielne, a do tego będzie mogło ćwiczyć umiejętności manualne - to nauka i rozwój przez zabawę.

Jak zabarwić masę solną?

Najczęściej masę solną maluje się i dekoruje już po wyschnięciu, jednak można zrobić to jeszcze przed połączeniem składników. Do barwienia masy solnej możesz wykorzystać barwniki spożywcze, ale równie dobrze sprawdzą się przyprawy, takie jak kurkuma, kakao czy papryka w proszku.

Doskonale barwi także sok z buraka lub wywar z gotowania buraków, ale pamiętaj, by go wcześniej ostudzić.

Jak suszyć figurki z masy solnej?

Kiedy już wasze figurki z masy solnej będą gotowe, warto je wysuszyć, by móc później je gdzieś zawiesić lub przyczepić. Masę solną wysuszysz:

  • Na powietrzu - możesz położyć gotowe figurki z masy solnej na płaskiej powierzchni. Taka metoda jest najbezpieczniejsza, ale też najbardziej czasochłonna. Weź też pod uwagę wilgotność powietrza.
  • W piekarniku - należy pamiętać, by temperatura nie przekraczała 70 stopni Celsjusza. Jeśli jest to piekarnik gazowy, warto zostawić lekko uchylone drzwiczki. W piekarniku elektrycznym nie ma takiej konieczności.

Jak przechowywać masę solną?

Masę solną możesz przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni. Wystarczy, że zapakujesz ją w plastikowy woreczek. Może ona wówczas nieco wyschnąć, ale jeśli tylko po wyjęciu jej z lodówki dolejesz nieco wody, będzie znów gotowa do formowania.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 10.06.2015.

Czytaj także:Domowy piasek księżycowyZabawki, które zrobisz z dzieckiemKreatywne ozdoby z szyszek