POLECAMY

Jak zrobić ekologiczne zabawki z masy solnej?

Zrób masę solną i razem z dzieckiem lepcie z niej przeróżne figurki.
Jak zrobić ekologiczne zabawki z masy solnej? fot. Fotolia
Masa solna jest doskonałym tworzywem do zabawy. Dzięki niej stworzycie z dzieckiem własnoręczne, a do tego ekologiczne zabawki. Poza tym wspólne lepienie z masy solnej pozwoli wam na zacieśnienie relacji i spędzenie bardzo efektywnie razem czasu. Aby móc cieszyć się tą zabawą, musisz najpierw przygotować masę solną. Jak ją zrobić?

Jak zrobić masę solną?

Zrobienie masy solnej jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Do jej wyrobienia nie potrzebujesz też jakichś skomplikowanych składników. Wystarczą jedynie:
 • mąka;
 • sól;
 • woda.

Aby zrobić masę solną wystarczy, że połączysz ze sobą powyższe składniki. Zawsze stosuj proporcje 2 do 1, jeśli chodzi o mąkę i sól. Np. do szklanki mąki dodaj pół szklanki soli, a na dwie szklanki mąki - jedną szklankę soli. Do tej mieszaniny musisz dodać wodę, aby powstała łączna, zbita masa. Potrzebujesz taką ilość wody, by powstała masa solna dała się łatwo formować, ale nie rozwalała się ani nie przyklejała do palców. Z tak uformowanej masy możesz wraz z dzieckiem lepić przeróżne figurki. Zabawa z pewnością spodoba się dziecku i da radość wam obojgu.

Co warto wiedzieć o masie solnej?

 • Masa solna nazywana jest naturalną plasteliną. Ma podobne właściwości, a do tego jest absolutnie naturalna, więc w pełni bezpieczna dla dzieci. Warto więc proponować dziecku lepienie z masy solnej, a nie z chemicznej plasteliny.
 • Masę solną dziecko może zrobić samodzielnie. Możesz przygotować dziecku składniki w odpowiednich proporcjach i czuwać nad pracą, ale zlecić ulepienie masy solnej dziecku. Będzie na pewno dumne, że jest tak samodzielne, a do tego będzie mogło ćwiczyć umiejętności manualne.
 • Masę solną możesz przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni. Wystarczy, że zapakujesz ją w plastikowy woreczek. Może ona wówczas nieco wyschnąć, ale jeśli tylko po wyjęciu jej z lodówki dolejesz do niej nieco wody, będzie znów gotowa do formowania.

  Jak suszyć figurki z masy solnej?

  Kiedy już wasze figurki z masy solnej będą gotowe, warto je wysuszyć, by móc później je gdzieś zawiesić lub przyczepić. Jak najłatwiej wysuszyć masę solną?
 • na powietrzu - jeśli nie spieszy się wam, możecie położyć gotowe figurki z masy solnej na płaskiej powierzchni. Taka metoda jest najbezpieczniejsza, ale też najbardziej czasochłonna.
 • w piekarniku - należy pamiętać, by temperatura nie przekraczała 70 stopni. Jeśli jest to piekarnik gazowy, warto zostawić lekko uchylone drzwiczki. W piekarniku elektrycznym nie ma takiej konieczności.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11 miesięcy temu
Można dodać trochę oleju, nie będzie tak wysychac.
/2 lata temu
Fajne...
/2 lata temu
Xd mamy to teraz na plastyce... :)