Przy jedzeniu
Podczas posiłku niczego nie kładź na stole i nie trzymaj w ręku, np. kluczy, telefony komórkowego itp. W trakcie jedzenia prowadź rozmowy towarzyskie ze swoimi bezpośrednimi sąsiadami, ale nie z pełnymi ustami. Rozmowę bardzo ułatwia podyktowana przez savoir - vivre polityka małych kęsów - to pomiędzy nimi zabieraj głos.
Obowiązki mężczyzny
Mężczyzna ma obowiązek zabawiać rozmową przede wszystkim kobietę siedzącą z jego prawej strony. Nie oznacza to jednak, że może zaniedbywać swoją sąsiadkę z lewej strony. Mężczyzna obsługujący swoją sąsiadkę podaje jej tylko te półmiski, salaterki, które są w zasięgu jego ręki. Wszystkie potrawy i dodatki powinny być tak rozmieszczone na stole, aby w tym zasięgu się znalazły. Nie sięgaj się po półmisek przez stół. Jeżeli coś jest dalej pomocy powinni udzielić Ci gospodarze, ewentualnie osoby siedzące naprzeciwko.
Gafy podczas jedzenia
Nakładaj sobie na talerz średnie porcje (nie mogą być one ani za małe ani za duże) i wszystko zjadaj zostawiając na talerzu porządek. Nie wpadaj głośno w histerię, nie przepraszaj, nie rób żadnej „afery”, gdy kawałek, np. mięsa upadnie na obrus. Nie ruszaj go. Gospodarze sami będą wiedzieli czy reagować czy nie. Jeżeli wypadek zdarzy się sąsiadce czy sąsiadowi ignoruj to, chyba, że potrzebna jest pomoc.
Jeżeli, np. Twoja sąsiadka zaleje spódnicę sokiem podaj jej swoją śnieżnobiałą chusteczkę, którą trzymasz właśnie specjalnie tylko na takie okazje w bocznej, lewej, dolnej, wewnętrznej kieszonce marynarki.
Rozmowy na temat jedzenia
Nie komentuj negatywnie wyglądu i smaku potraw ani żadnych zdarzeń, które będą miały miejsce podczas posiłku. Chwal tylko to, co na pochwałę rzeczywiście zasługuje.
Zapytany przez gospodarzy o to jak Ci smakowało wpadaj w entuzjazm, gdy jest on uzasadniony. W innych wypadkach chwal umiarkowanie i powściągliwie.
Jeżeli popadniesz w przesadę będzie to najczęściej czytelne dla gospodarzy i wcale nie sprawi im przyjemności.
Jak zjeść deser
Na uroczystym przyjęciu powinien być na jego zakończenie podany wymyślny deser. W jaki sposób go jeść? Powinieneś uważnie, tak jak zresztą przez cały obiad, śledzić tu postępowanie gospodarzy i naśladować je.
Jeżeli zostanie podany kompot, a do niego łyżeczka nie pij go w żadnej fazie, nawet wtedy gdy pozostanie na dnie naczynia. Czego nie da się wybrać łyżeczką to pozostawisz. Jeżeli w kompocie są owoce z pestkami to pestki te wypluwaj na łyżeczkę i kładź na brzegu talerzyka służącego za podstawkę kompotierki.
Po zakończeniu posiłku przyjdzie czas na kawę, herbatę, ciastka i słodycze.
Polecamy: Ciastka, herbata, kawa
Pamiętaj, że do kawy należy jeść tylko kruche ciasteczka i czekoladki. Bierz je w rękę. Ciastka z kremem jedz łyżeczką, ciastka i ciasta „suche” widelczykiem.
Pożegnanie
Wreszcie przychodzi czas na pożegnanie. Pamiętaj, by nigdy nie opuszczać przyjęcia jako ostatni. Jest to intrygujące wskazanie savoir - vivre`u, bo przecież ktoś musi wyjść ostatni. To jednak nie możesz być Ty.
Jeżeli pozostało jeszcze dużo osób pożegnaj się ogólnym „do widzenia” czy „dobranoc”. Żegnając się z gospodarzami (gdy nie jesteś jeszcze ubrany w wierzchnie okrycia) podziękuj za miły wieczór i smaczny posiłek. Procedura wyjścia jest nieco odmienna od procedury wejścia.
Mężczyzna ubiera się jako pierwszy. Gdy jest już ubrany pomaga założyć wierzchnie okrycie swojej partnerce.
Dla niektórych może to być zaskakujące, ale wbrew pozorom jest logiczne jak wszystko zresztą w świecie savoir - vivre`u. Gdyby bowiem kobieta została w pierwszym rzędzie obsłużona i czekała „w pełnym rynsztunku” na to, że mężczyzna się ubierze to mogłaby się zagrzać i spocić. A do tego dbały o nią mężczyzna nie może dopuścić.
Czytaj także: Eleganckie zakończenie przyjęcia na stojąco