Przy doborze stopnia nasycenia koloru oraz ilość kolorów stroju należy przede wszystkim stosować zasadę „im mniej – tym lepie”. Ubiór zbyt kolorowy – razi kontrastem wielu braw. Strój o zbytnim nasyceniu kolorów nie zawsze i nie wszędzie pasuje, razi intensywnością odcieni.
Czytaj także: Dodatki do ubioru
Podstawowe informacja na temat kolorów i barw
Wśród kolorów wyróżnia się ciepłe – czerwony, pomarańczowy i żółty oraz zimne – niebieski, zielony i fioletowy. Istnieje również podział barw na neutralne i nasycone. Do pierwszej kategorii należą: biel, czerń i odcienie szarości. Barwy nasycone to czerwień, zieleń, niebieski i fiolet.
Jak należy łączyć kolory
Wiele ubrań ma kolory uzyskane poprzez domieszkę barw neutralnych, które nieco przytłumiają intensywność czerwieni, zieleni czy fioletu. Spotyka się również ubiory o intensywnych, żywych kolorach.
Sąsiedztwo kolorów jest bardzo ważne, szczególnie jeśli jedna część ubioru jest tłem dla drugiej. Intensywny niebieski kolor bluzki sprawi, że zielone korale na jej tle będą miały odcień żółty. Jeśli założysz dwie części garderoby, każda w innym nasyconym kolorze, np. czerwień i fiolet, zarówno czerwień jak i fiolet wydadzą się mieć bardziej intensywną barwę niż w rzeczywistości.
Warto pamiętać, że ciemny ubiór jest korzystniejszy dla osób o ciemnej karnacji, ciemnej oprawie oczu i ciemnych włosach niż dla osób o jasnej karnacji i blond włosach.
Nasycenie barw można osłabić łącząc kolory z barwami neutralnymi lub zestawiając ze sobą części garderoby w tym samym kolorze, ale w różnych odcieniach. Dobrze wyglądają następujące połączenia: kolory kontrastowe: biel i czerń, zieleń i czerwień, kolory nasycone i barwy neutralne: biel i brąz, czerwień i szary, fiolet i czerń, te same kolory w różnych odcieniach: jasna i ciemna zieleń, szary i biały. Ostatnie rozwiązanie jest czasem problematyczne, gdyż niektóre odcienie tego samego koloru nie pasują do siebie.
Zasady doboru kolorystyki stroju:
1. łącz ze sobą dwa kolory, większa ich ilość to ryzykowne rozwiązanie – trudno wówczas uzyskać pełną harmonie stroju,
2. jasne kolory pogrubiają i bardziej pasują do ciepłych pór roku,
3. ciemne kolory wyszczuplają i pasują na jesienne i zimowe dni,
4. do pracy wybieraj kolory stonowane i niezbyt jasne,
5. kolor inaczej wygląda w świetle dziennym a inaczej przy sztucznym oświetleniu – sprawdź jak twoja wieczorowa kreacja przy nim wygląda.