Jeśli nie pamiętamy imienia
Jeśli zapomnimy lub pomylimy czyjeś imię, nie powinniśmy od razu wpadać w panikę. Pamiętajmy, że pomyłka jest rzeczą ludzką i może się przytrafić każdemu, a na poprawienie błędu jest kilka sprawdzonych sposobów.
Duże znaczenie ma oczywiście to, czy przedstawiamy kogoś podczas uroczystego spotkania czy na domowej imprezie. W pierwszym przypadku możemy liczyć na podpowiedź ze strony osoby, której imienia nie pamiętamy. Jeśli natomiast ma do koszuli przypięty identyfikator ze swoimi danymi, nikt nie zauważy, jak przez moment na niego spojrzymy.
Zdarzają się niestety również takie sytuacje, w których te dwie metody zawiodą. Wówczas można pójść najprostszą drogą i powiedzieć: „Przepraszam, ale nie pamiętam, jak masz na imię”. Rozwiązanie to sprawdza się także w sytuacji, kiedy zapomnimy nazwiska. Mniejszy problem mamy natomiast, gdy pomylimy czyjeś imię na imprezie albo podczas nieoficjalnego spotkania. Wówczas przyznanie się do błędu, na pewno nie będzie odebrane negatywnie. Mimo to nie należy zapominać o przeprosinach.
Nie wiemy, jak wymówić nazwisko
Może się również zdarzyć, że będziemy musieli przedstawić osobę, której nazwisko jest trudne do wymówienia. Najbezpieczniej jest wówczas wcześniej zapytać kogoś, kto zna tę osobę, jak prawidłowo wypowiedzieć jej nazwisko. Można również poprosić, żeby osoba przedstawiana sama je wymówiła, bo my możemy zrobić to nieprawidłowo. Jeśli natomiast popełnimy już błąd, powinniśmy przeprosić i obiecać, że więcej się to nie powtórzy.
Panna zamiast pani
Jeśli powiemy do zamężnej kobiety „panno” zamiast „pani”, z pewnością od razu nas poprawi albo zignoruje nasze słowa. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, żeby przeprosić. Pomyłki tego rodzaju nie należą do najbardziej obraźliwych, ale najlepiej jest ich unikać.
Popełnianie błędów podczas przedstawiania innych są z pewnością krępujące. Warto jednak pamiętać, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, a pomyłki zdarzają się nawet najlepszym.