POLECAMY

Kolory wina

Wydaje się, że nie ma prostszego kryterium wyboru wina niż jego kolor. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką paletę barw przygotowali dla nas winiarze. Zdziwieni? Pewnie sądzicie, że tekst ten was nie zaskoczy, bo i czym - wino białe i czerwone znane nawet zagorzałym abstynentom, i tyle. Może jeszcze niektórzy wymienią różowe (błędnie nazywane różanym). I tyle? Otóż nie!
Kolory wina

Wino żółte

Niezwykła ciekawostka pochodzi ze wschodniej Francji, z regionu Jury. Powstają tam z miejscowego szczepu Savagnin wina żółte (vin jaune). Są to wina robione wbrew wszelkim współczesnym trendom, przy użyciu zamierzchłych technik. Dojrzewają w beczkach częściowo niepełnych co sprawia, że na powierzchni tworzy się kożuch drożdżowy, a wino ulega utlenieniu. Wtedy to nabiera ciemnożółtej, czy czasem wręcz brązowej barwy. Żeby być jeszcze bardziej w opozycji do reszty świata, winiarze z Jury butelkują swoje wina w butelkach o pojemności 620ml. Podobno tyle wina zostaje po leżakowaniu jednego litra przez obowiązkowy czas 6 lat i trzech miesięcy.

Wino czarne

Również z Francji, z regionu Cahors wywodzi się określenie wina czarne. Są to wina, jak łatwo się domyślić, niezwykle intensywne i skoncentrowane. Określenie pochodzi z wieku XIX, kiedy to dodawano tychże win do mieszania z sąsiadującymi bordoskimi. Obecnie nazwa jest używana raczej ze względów historycznych.

Wino szare

Z kolei wina szare spotkamy zarówno we Francji jak i w Maroko. Najogólniej rzecz ujmując są to wina różowe powstałe z ciemnych winogron (sok z winogron niezależnie jakiego koloru jest biały, kolor winu daje kontakt ze skórką). Z tym, że jest to bardzo delikatna różowość, można nawet przyjąć, że bliżej im do win białych.

Wino zielone

Jednakże najbardziej znanym z wymienianych właśnie win jest z pewnością portugalskie wino zielone (vinho verde). Nazwa ma nam przywodzić na myśl świeżość i pewną „niedojrzałość" wina, które jest przyjemnie orzeźwiające. Vinho verde ociera się o delikatnie musujące choć właściwiej byłoby powiedzieć, że tylko troszkę szczypie w język. Aby konkluzja była pełna dodajmy, że vinho verde może być zarówno różowe jak i czerwone choć naturalnie najwięcej jest tych białych.

Polecamy: Etykiety win - jak je czytać

Zonacz więcej o Autorze i Wineonline

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
jeszcze kolor "herbaciany" czyli taki jak np. kolor whisky - wino Madera:)
/8 lat temu
No, rzeczywiście mnie Pan zaskoczył. Zdziwiona? Tak!