POLECAMY

Sąsiedzki savoir-vivre

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w małej czy dużej miejscowości, dobre zwyczaje sąsiedzkie są bardzo ważne. Pamiętanie o nich każdego dnia, może znacznie umilić życie nam i osobom znajdującym się w naszym otoczeniu.  
Sąsiedzki savoir-vivre

Jaki powinien być idealny sąsiad? Prawdopodobnie każdy ma na ten temat inne zdanie. Niezależnie jednak, czy będzie on spokojny i praktycznie nie pojawiający się publicznie czy towarzyski i otwarty, nie powinien zapominać o stosowaniu się do sąsiedzkiego savoir-vivru.

Pierwszy krok

Dawniej, niemal zawsze o wprowadzeniu się nowych sąsiadów wiedzieli wszyscy mieszkańcy kamienicy, bloku lub wioski. Dziś jest zupełnie inaczej. Rzadko zdarza się, że ktoś już pierwszego dnia uraczy nas swoją wizytą lub powita nas w nowym miejscu zamieszkania ciastem, upieczonym specjalnie na tę okazję. Dzieje się tak dlatego, że ludzie przeprowadzają się w dzisiejszych czasach częściej niż kiedyś. Poza tym tempo życia jest szybsze i czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy nowych sąsiadów.

Z pewnością byłoby im miło, gdyby pozostali mieszkańcy przywitali ich w nowym miejscu. Ci natomiast nie są do końca pewni, czy niezapowiedziane wizyty nie będą źle odebrane. Jak się okazuje są to jedne z niewielu sytuacji, których nikt nie powinien uznać za nieodpowiednie. Nie musimy przecież wchodzić do mieszkania i robić zamieszania. Wystarczy się przywitać i przedstawić przy drzwiach albo w ogrodzie. Jeśli natomiast to Ty jesteś nowym sąsiadem, możesz pierwszy rozpocząć rozmowę.

Prezenty dla sąsiadów

Można również na pierwsze spotkanie przynieść drobny prezent. Pamiętajmy jednak, żeby nie był on kosztowny ani zbyt wyszukany. Wystarczy, że upieczemy ciasteczka albo przyniesiemy kwiaty z naszego ogrodu. Sąsiad na pewno ucieszy się z takiego podarunku. Niektórzy piszą również listy powitalne, które wrzucają do skrzynki, jeśli nie zastaną sąsiadów w domu.

Nie należy przejmować się tym, że przywitamy ich dopiero po kilku tygodniach. Może się przecież zdarzyć, że nie zauważymy, kiedy się wprowadzili. W tym przypadku, jeśli sąsiad już się zadomowił, przynoszenie prezentu nie jest konieczne.

Sąsiedzka pomoc

Jeśli wprowadza się nowa osoba, warto zaproponować jej pomoc podczas ustawiania mebli lub przenoszenia kartonów. Należy jednak pamiętać, żeby się nie narzucać. Najbezpieczniej jest poinformować ją o takiej możliwości, podać godziny, w których jesteśmy dyspozycyjni i zostawić swój numer telefonu. Możemy także zasygnalizować, że zawsze chętnie udzielimy informacji na temat okolicy.

Przedstawienie się czy zaoferowanie pomocy, to zasady, które obowiązują nie tylko sąsiadów wprowadzającej się osoby, ale również jej samej. Obustronne stosowanie się do sąsiedzkiego savoir-vivru z pewnością umili każdy dzień.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Witam, brak mi w tym artykule zasad współżycia z lokatorami, czyli np. przestrzegania ciszy nocnej. Jak zareagować na sąsiada, który do 1.30 w nocy gotuje (ostro przy tym tłukąc się garnkami, wylatują mu z rąk pokrywki, garnki, które lądują na płytkach). Jak zareagować na dziecko które regularnie tuż po 6.00 wali pięściami w ścianę, przy akceptacji uradowanego rodzica (teoretycznie mu wolno ale... to się powtarza już od miesiąca. pzdr