nastolatek kobieta smutek fotolia

Gafa w pracy – jak z niej wybrnąć

Nie jednej z nas zdarzyło się popełnić jakiś błąd w pracy, zrobić coś głupiego, albo powiedzieć coś, czego teraz żałujemy. Czasami mija to niezauważalnie, ale niekiedy jest to bardzo widoczne i przyczepia się do nas na długie lata, a my musimy ponieść konsekwencje naszej „głupoty”. Jak zrobić by wyjść z tego i nie wstydzić się przez dłuższy czas?
nastolatek kobieta smutek fotolia

Wpadka w samotności

Jeszcze nic się nie stało! Wylałyśmy kawę na dywan - posprzątajmy po sobie - przecież każdemu może się to zdarzyć. Jeśli nie zostanie plama - nie ma potrzeby o tym wspominać. Jeśli plama została - cóż, wypada się przyznać i przeprosić!

Jeśli zrobiłyśmy coś głupiego bez szkody dla nikogo to najlepiej o tym nie mówić. Przecież nie zależy nam by jak najwięcej osób się o tym dowiedziało. Im mniej, tym lepiej dla nas. Jeśli wyjdzie to jednak na wierzch to nie możemy dać po sobie poznać, że tak strasznie nas to dotknęło. Wystarczy jakiś krótki tekst w stylu: „Każdemu się zdarza”. Wtedy nikt nie zauważy, że gafa dotknęła Cię i pewnie szybko zostanie Ci to zapomniane.

Zobacz też: Jak oddzielić pracę od życia prywatnego?

Przy publiczności

Niestety, kiedy już nasza wpadka ujrzy światło dzienne, może da się ją jakoś odkręcić, lub zamienić w jakiś żart. Na pewno nie możemy się nią znacznie przejmować, bo to sprawi, że osoby mniej życzliwe, będą nam ją wypominać przez większość czasu. Pozostaje nam jedynie przeprosić i starać się nie popełnić jej w przyszłości.

Czasami bywa tak, że żadna z tych metod nie pomoże, a my jesteśmy na pozycji spalonej i dostajemy etykietkę. Wszystko zależy, jak do tego podejdziemy. Osoby z silnymi nerwami, pewnie po jakimś czasie przyzwyczają się do tego i znacznie się nie przejmą.

Jednak odsetek osób, które nie potrafią radzić sobie z presją, mogą się załamać, lub popaść w jakąś chorobę. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana miejsca pracy i nowa, przyjemniejsza atmosfera.

Zobacz też: Dlaczego zostajemy w nieciekawej pracy

Jednak zmiana pracy to skrajność - jeśli naprawdę źle się czujesz, wtedy możesz uciec się do tego sposobu.

Warto pamiętać, że od takich sytuacji nie można wiecznie uciekać. Warto zastanowić się, czy nie lepiej skorzystać z porady specjalisty i nauczyć się sobie z tym radzić.

Zobacz też: Ćwicz asertywność w pracy

Śmiej się!

Najlepszym rozwiązaniem na wpadkę jest śmiech! Należy mieć dystans do własnej osoby i umieć śmiać się ze swoich błędów. To najlepsze rozwiązanie, które w dodatku pomoże Ci także w sprawach codziennych. I w nawiązywaniu kontaktów - śmiejąc się z samych siebie sprawiamy, że ludzi przychylniej nas postrzegają i zaczynają śmiać się razem z nami.

Także w razie wpadki - najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do błędu i szczery uśmiech!