Zauważaj przyjemności dnia codziennego - to wtedy rodzi sie szczęście/ fot. Shutterstock

Praca zdalna kontra etat w biurze

Na stronach internetowych można znaleźć coraz więcej ofert pracy zdalnej. Osoby, które decydują się na tego typu zatrudnienie, mogą wykonywać powierzone im obowiązki w domu. Choć propozycji nie brakuje, ludzie podchodzą do takiej pracy z dużym dystansem. Dlaczego tak się dzieje?
/ 22.09.2016 15:22
Zauważaj przyjemności dnia codziennego - to wtedy rodzi sie szczęście/ fot. Shutterstock

Praca zdalna daje dużo komfortu. To świetna oferta dla studentów, osób niepełnosprawnych oraz tych wszystkich, którzy z różnych przyczyn muszą być obecni w mieszkaniu. Jednak mimo niezaprzeczalnych zalet pracy w domowym zaciszu, ludzie zdecydowanie chętniej podejmują pracę na standardowych warunkach, czyli poza domem.

Polecamy: Czy matka powinna pracować?

Mówi się, że nie należy mieszać życia zawodowego z osobistym. W przypadku pracy zdalnej, byłoby to niestety nieuniknione. Dom, w którym z logicznego punktu widzenia powinno się odpoczywać, relaksować i regenerować siły, stałby się także miejscem, w którym trzeba zarabiać pieniądze. Te dwie wizje rzadko daje się ze sobą pogodzić.

Ludzie, wbrew pozorom, potrzebują dyscypliny i wyraźnie określonych reguł; dzięki temu czują się pewniej i bezpieczniej.

W standardowej pracy, pod czujnym okiem szefa, doskonale wiemy na co możemy sobie pozwolić. Z kolei pracując w domu, poniekąd sami bylibyśmy swoimi szefami i sami musielibyśmy narzucać sobie tępo pracy. Trzeba mieć w sobie bardzo dużo siły i samozaparcia, aby w wirze domowych obowiązków znaleźć czas na wykonywanie powierzonych nam zadań.

Praca zdalna to jeden z kolejnych „wynalazków” nowoczesności. Choć świat idzie do przodu, wielu z nas niekoniecznie chce za nim nadążać. Standardowa praca daje człowiekowi poczucie normalności i przynależności do społeczeństwa. Wędrując rano do biura, mijamy po drodze tysiące ludzi, którzy też śpieszą się do pracy. Czujemy się wówczas tacy jak oni – potrzebni i zwyczajni, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Polecamy: Jak przetrwać w nowej pracy?

Mimo iż praca zdalna daje nam nowe możliwości, szukając zatrudnienia zwracamy uwagę przede wszystkim na oferty standardowe. Wirtualne zajęcia traktujemy raczej jak formę dodatkowego zarobku niż poważne przedsięwzięcie. Ludziom nie chodzi tylko o wykonywanie swoich obowiązków, lecz także o psychiczne poczucie, że się pracuje. Jak się okazuje, składa się na to wiele innych czynników.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/17.07.2013 15:53
Z pracą zdalną jest różnie, trzeba przede wszystkim uważać na to, czy 'zleceniodawcy' to nie oszuści i w jaki sposób możemy otrzymać wynagrodzenie i za co konkretnie. Takie portale jak np. inClick mają przejrzyste i prawnie uregulowane zasady (1 pkt za zadanie to 1 gr, wypłata następuje po zdobyciu 5 tys. pkt, czyli 50 zł). Serwis ten ma zróżnicowane zadania i wynagrodzenia, przykładowo za recenzję na 300 słów można otrzymać od 300 pkt wzwyż. Jest to dobra alternatywa do codziennego spędzania czasu przed komputerem, w którym można zarobić dodatkowe pieniądze na drobne wydatki. Warto rzucić okiem, jeśli posiada się legitymację uczniowską lub studencką (bez niej rejestracja jest niemożliwa).
/28.09.2012 11:41
praca zdalna jest specyficzna, to fakt. ale jak ktoś ma sporo samodyscypliny, to może być szalenie wygodne rozwiązanie :) zresztą, prowadzenie choćby własnego sklepu internetowego, ciekawe doświadczenie na pewno, no i szansa na przyzwoity zarobek. z tego co widzę to nawet chińszczyzna z wólki kosowskiej schodzi świetnie, internauci szukają okazji cenowych, to chyba klucz do sukcesu :)
/26.10.2010 09:28
to spróbuj tak popracować na dłuższą metę, komputer zacznie Ci się kojarzyć z przykrym obowiązkiem, a sprawdzanie maila z kolejna nudną czynnościa
POKAŻ KOMENTARZE (3)