Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy

"Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy" to lektura, która wielu rozbawi, wzruszy i nauczy, a niejednego skłoni do refleksji. Wydawnictwo Naukowe PWN wydało w bardzo stylowej formie i utrzymaną w klimacie epoki książkę autorstwa Marii Barbasiewicz. Tę publikację możemy z czystym sumieniem polecić i to nie tylko fanom savoir-vivre'u i dwudziestolecia międzywojennego.
/ 04.07.2012 11:33

Dobre maniery to klucz do sukcesu towarzyskiego, udanych relacji biznesowych i społecznych. Dwudziestolecie międzywojenne, czyli lata 1918-1939, było w Polsce okresem dynamicznych zmian w różnych dziedzinach życia - gospodarczych, cywilizacyjnych, społecznych. Te okoliczności miały wielki wpływ na obyczaje i unowocześnianie się zasad savoir-vivre'u.

Zobacz też: Jak dostrzec skrytą niegrzeczność?

Autorka, Maria Barbasiewicz, przygląda się formom towarzyskim obowiązującym w dwudziestoleciu międzywojennym w różnych środowiskach. Zagląda do salonów, dworów ziemiańskich, a także do mieszczańskich domów i miejsc pracy, analizuje też szczególne grupy zawodowe, jak wojskowi. Zajmuje się kulturą stołu oraz różnymi sytuacjami życiowymi podlegającymi zasadom savoir-vivre'u jak chrzciny, śluby i pogrzeby, spotkania towarzyskie i rodzinne oraz wizyty oficjalne i prywatne.

"Dobre maniery...", okładka książki

"Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy", Maria Barbasiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

Oto kilka smaczków epoki:

  • Nigdy nie sprzeczaj się z naczelnikiem i nie oponuj mu, władza jest bowiem zawsze władzą.
  • Staraj się nie pożyczać od nikogo pieniędzy: ubliża to twej godności.
  • Grzeczność wszystkim należy, lecz każdemu inna.

Tekst ubarwiają cytaty z pamiętników i wspomnień, literatury pięknej, ówczesnej prasy, a także opisy zachowań towarzyskich preferowane przez autorów poradników i kodeksów zasad. Całości towarzyszą starannie dobrane ilustracje archiwalne. Atrakcją tej publikacji są anegdoty oraz opisy gaf, wynikających zwykle z nieznajomości zachowań uznawanych za właściwe.

Zobacz też: Całuję rączkę

Zobacz też: Czy zawsze puszczamy kobietę przodem

Maria Barbasiewicz - historyk, od zawsze zainteresowana historią sztuki, kulturą materialną, etnografią i socjologią. W przeszłości była związana z Pracowniami Konserwacji Zabytków, Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Autorka wielu publikacji poświęconych architekturze i tradycji.

Zobacz też: Dobre maniery w tańcu

Tytuł: Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy

Autor: Maria Barbasiewicz

ISBN: 978-83-01-16981-7 (01)

Wydanie: pierwsze

Format: 195x235 mm

Objętość: 336 stron

Oprawa: twarda

Cena: 89 zł

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA