czy w wigilię jest post fot. Adobe Stock

Czy w Wigilię jest post? Zobacz, czy można jeść mięso w Wigilię

Według obowiązujących przepisów kościelnych, 24 grudnia nie ma obowiązku postu i można jeść mięso w Wigilię. Kościół w Polsce zaleca jednak w tym dniu spożywanie tradycyjnych potraw postnych, które od lat nadają wyjątkowego charakteru wieczerzy wigilijnej.
Weronika Kwaśniak / 25.11.2020 04:17
czy w wigilię jest post fot. Adobe Stock

Czy w Wigilię jest post? Kościół wypowiedział się jednoznacznie w sprawie postu w Wigilię w 2003 roku, ale mimo to wiele osób wciąż ma wątpliwości na temat tego, czy można jeść mięso w Wigilię. Zastanawiamy się, jakie postne potrawy przygotować w ten wyjątkowy wieczór i uznajemy najczęściej, że to kwestia tradycji, a nie przepisów kościelnych.

Czy w Wigilię jest post?

Złagodzenie przepisów w zakresie postu nastąpiło w 1983 roku, wraz z wprowadzeniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany dotyczące porzucenia obowiązkowego postu w Wigilię Bożego Narodzenia, potwierdził II Synod Plenarny w Polsce. Natomiast szczegóły tych zmian, przedstawili polscy biskupi w 2003 roku w specjalnym liście na temat przykazań kościelnych.

Teoretycznie w Wigilię można jeść mięso, ale często powstrzymujemy się od przyrządzania mięsnych potraw, choćby ze względu na wieloletnią tradycję. Większość tradycyjnych potraw wigilijnych jest przygotowywanych z zachowaniem postu, więc nie wyobrażamy sobie jedzenia w tym dniu mięsnych dań - na nie przychodzi pora dopiero podczas pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak pokreślić, że jest to wyłącznie kwestia tradycji, a nie kościelnych wymogów.

Chociaż można jeść mięso w Wigilię, to post zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, obowiązuje jednak w Środę Popielcową, w Wielki Piątek, a także w każdy piątek roku, o ile w tym dniu nie wypada jakaś uroczystość.

Czytaj więcej świątecznych porad:
Całowanie pod jemiołą - tradycja świąt
Jaka ryba na Wigilię?
Stojak na choinkę - jaki wybrać?
Lista zakupów na święta dla zapracowanych oraz menu
Jak przygotować karpia na Wigilię?