całowanie pod jemiołą fot. Fotolia

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - całowanie pod jemiołą

Pocałunek złożony pod nią na ustach ukochanej osoby podczas świąt Bożego Narodzenia wróży miłość i szczęście na lata...
/ 13.12.2018 12:19
całowanie pod jemiołą fot. Fotolia

Mimo że jemioła to jedna z pasożytniczych roślin, nie mamy wobec niej przykrych skojarzeń. Dlaczego? To proste! Pocałunek złożony pod nią na ustach ukochanej osoby podczas świąt Bożego Narodzenia wróży miłość i szczęście na lata.

 

Pocałunek pod jemiołą Wszystko zaczęło się w starożytności. Już w tamtym czasie zaczęto przypisywać tej roślinie szczególną, magiczną moc. Jemioła rosnąca na dębach była jednym z najsilniejszych talizmanów. W jej siłę wierzyli również Druidzi, dla których zrywanie tej rośliny było specjalnym, tradycyjnym obrzędem odprawianym podczas przesilenia zimowego.

Magiczna jemioła związana była z symbolem życia i płodności. Jej słodkie owoce miały mieć związek z boskim nasieniem.

Początkowo wieszanie jemioły pod sufitem miało zapewnić pomyślność domu oraz szczęście i zdrowie domowników. Wierzono również, że noszenie ze sobą tej rośliny wzmaga potencję seksualną.

Całowanie pod jemiołą

Skąd wzięła się współczesna tradycja związana z bożonarodzeniową jemiołą? Jak to często bywa z tradycjami, nie do końca wiadomo. Jedno jest pewne – pierwsi pod jemiołą całowali się Anglicy. Co ważne, związane to było z rytuałem zrywania owoców tego krzewu.

Po każdym pocałunku zadaniem mężczyzny było zerwanie jednego owocu jemioły. Jeśli zebrał wszystkie, mógł liczyć na owocny w kwestii miłości rok. Było też prawie pewne, że może się w niedalekiej przyszłości spodziewać potomka.

Jak (według tradycji) należy postępować z jemiołą?

  1. Zawieszamy ją nad wigilijnym stołem po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. Można także umieścić ją nad kuchnią lub frontowymi drzwiami.
  2. Po świętach jemiołę suszymy i przechowujemy do następnego roku. Dzięki temu miłość nie zniknie z naszych czterech kątów, a my sami będziemy żyć w zgodzie, zdrowiu i szczęściu.

 

 

Zobacz też świąteczne przepisy:

Pierniczki - przepis
Tradycyjne potrawy wigilijne
Ciasta na Boże Narodzenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/29.12.2018 15:16
Czytając poniższe komentarze krytykujące tradycję związane z jemiołą i podkreślające wartości chrześcijańskie odnoszę wrażenie, że zaczyna się szerzyć religijny fanatyzm tak często towarzyszący sektom religijnym! Pragnę wszystkim ceniącym wartości chrześcijańskie przypomnieć, co to jest miłość zrozumienie i tolerancja, które tak samo należy uwzględniać patrząc na biznes ojca dyrektora i prowadzenie pożyczek pieniężnych w celu zarobkowania przez bank watykański! Działalności te mają tyle wspólnego z chrześcijaństwem i naukami Jezusa co jemioła ze świętami! Mogą występować razem i się uzupełniać jeżeli to u ludzi powoduje uśmiech na twarzy! Sam jestem osobą wierzącą ale nienawidzę sekciarstwa, obłudy i narzucania innym swojego sposobu myślenia z podkreśleniem, że ich myślenie jest złe!
/17.12.2018 19:14
Kobiety, Żony, Dziewczyny ! Naprawdę chcecie wierzyć w to że kawałek zielska nad waszymi ślicznymi główkami pomoże wam w miłości? Skoro jesteście ochrzczone i wierzycie w Jezusa to może warto jemu powierzyć waszą miłość i relacje w małżeństwie / narzeczeństwie? Tak na wariata :) bo skoro na wariata zieleninie chcecie zaufać.. Warto ufać Jezusowi :) I zacząć doświadczać jego pomocy a nie przy każdej okazji szukać jemioły czy talizmanów...
/23.12.2017 17:54
zaskoczylibyście się jak wiele zwyczajów, które wiążemy z chrześcijaństwem, ba swoje pochodzenie jeszcze z czasów pogańskich 😀
POKAŻ KOMENTARZE (3)