Zazwyczaj zarówno wielki post, jak i adwent, rozumiane były jako okres skupienia, refleksji i zadumy. Stąd w dzisiejszych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Adwencie można tańczyć? Fioletowy kolor szat kościelnych i odbywające się rekolekcje podkreślają i w Wielkim Poście i w Adwencie, że jest to dla katolików czas szczególny. Jak się jednak okazuje, Adwent rządzi się nieco innymi prawami, i tańczyć w nim można, chociaż księża mogą radzić, aby się od tego powstrzymać.
Spis treści:
- Czy w Adwencie można tańczyć? – co mówią przykazania?
- Czy w Adwent można tańczyć? Zdanie duchownych
- Czego nie można w Adwencie?
Czy w Adwencie można tańczyć? – co mówią przykazania
13 marca 2014 roku Konferencja Episkopatu Polski promulgowała, czyli ogłosiła akt normatywny, jakim jest nowy tekst przykazań kościelnych. Treść 4. przykazania otrzymała brzmienie:
Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie wielkiego postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Oznacza to, że w adwencie można tańczyć, pojawia się jednak pytanie, czy tańczyć można także w piątek, który w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest dniem pokuty:
W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi, są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.
- Kan. 1250 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Obecnie, by móc zorganizować w piątek np. wesele, należy wystąpić do proboszcza o udzielenie dyspensy. Nie chodzi jednak o sam taniec, lecz o możliwość spożywania pokarmów mięsnych. We wszystkie piątki katolików obowiązuje bowiem wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.
fot. Czy w Adwent można tańczyć?/ Adobe Stock, Alexander
Przyjmuje się wówczas, że dzień pokuty, czyli piątek (także w czasie adwentu) można uczcić w inny sposób niż powstrzymanie się od jedzenia mięsa czy udziału w imprezie, np. poprzez spełnienie uczynku pobożnego.
Powodem, dla którego uległo zmianie sformułowanie tego przykazania kościelnego, jest dotychczasowa praktyka przenoszenie uroczystości rodzinnych czy szkolnych na piątek ze względów praktycznych
- powiedział abp Józef Michalik.
Czy w Adwent można tańczyć? Zdanie duchownych
Także dziś, wielu duchownych wciąż powołuje się na stanowisko Kongregacji Nauki Wiary z 2002 roku, której przewodniczył ówczesny jej prefekt Joseph Ratzinger:
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie wielkiego postu. Przypominamy w ten sposób wszystkim uczestnikom zabaw oraz tym, którzy je organizują, by uszanowali dni pokuty, a zwłaszcza czas wielkiego postu.
Duchowni nawołują do tego, by adwent przeżyć jako czas skupienia i refleksji nad swoim postępowaniem, przypominając także o tym, by... nie urządzać zabaw. Nawiązują przy tym do nieaktualnego już określania adwentu tzw. czasem zakazanym, w którym nie wolno było urządzać hucznych zabaw.
Dziś taniec w adwencie grzechem nie jest, choć w obiegu wciąż popularne są powiedzenia dotyczące tańca w piątek:
Kto w piątek tańcuje, a w sobotę śpiewa, ten niech się w niedzielę nieszczęścia spodziewa.
Nie rób z piątku niedzieli.
Powiedzenia mają jednak to do siebie, że istnieją w świadomości niezależnie od obowiązujących zapisów prawa, także kanonicznego.
Czego nie można w Adwencie?
Pytanie o taniec w Adwencie to nie jedyna wątpliwość, jaką mają katolicy w okresie przed Bożym Narodzeniem. Często zastanawiają się nad tym, czy można pić w tym czasie alkohol albo brać ślub kościelny.
Obowiązujące na ten czas zalecenia Kościoła niczego wiernym w Adwencie nie zakazują. Nie trzeba w tym czasie pościć, nie trzeba odmawiać sobie żadnych pokarmów ani napojów, można tańczyć i brać śluby kościelne. Adwent nie jest czasem pokuty i umartwiania się. To czas oczekiwania na narodziny Jezusa, które są czasem radości. Jednak jak już wspomnieliśmy, każdy piątek, także w Adwencie, jest zgodnie z tradycją dniem pokutnym i postnym.
Treść artykułu opublikowano pierwotnie 23.02.2009 r.
Czytaj także:
Symbole i zwyczaje adwentowe
Postanowienia adwentowe dla dzieci i dorosłych
Jak zrobić kalendarz adwentowy – instrukcja krok po kroku