czy w adwencie można tańczyć fot. Adobe Stock

Czy w adwencie można tańczyć?

Adwent to dla chrześcijan czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, jednak czy to oznacza, że w adwencie można iść na dyskotekę? Kwestę urządzania zabaw precyzują przykazania kościelne.
Redaktorki Polki.pl / 19.10.2020 04:13
czy w adwencie można tańczyć fot. Adobe Stock

Zazwyczaj zarówno wielki post, jak i adwent, rozumiane były jako okres skupienia, refleksji i zadumy. Fioletowy kolor szat kościelnych i odbywające się rekolekcje podkreślały, że jest to dla katolików czas szczególny. 

W kościołach i domach przygotowuje się wieniec adwentowy, umieszczając 4 świece zapalane w kolejne niedziele adwentu.

Adwent a imprezy

13 marca 2014 roku Konferencja Episkopatu Polski promulgowała nowy tekst przykazań kościelnych. Treść 4. przykazania otrzymała brzmienie:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie wielkiego postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Oznacza to, że w adwencie można tańczyć, pojawia się jednak pytanie, czy tańczyć można także w piątek, który w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest dniem pokuty:

W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi, są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.
- Kan. 1250 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Obecnie, by móc zorganizować w piątek np. wesele, należy wystąpić do proboszcza o udzielenie dyspensy. Nie chodzi jednak o sam taniec, lecz o możliwość spożywania pokarmów mięsnych. We wszystkie piątki katolików obowiązuje bowiem wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

adwent a imprezy
fot. Adobe Stock

Przyjmuje się wówczas, że dzień pokuty czyli piątek (także w czasie adwentu) można uczcić w inny sposób niż powstrzymanie się od jedzenia mięsa czy udziału w imprezie, np. poprzez spełnienie uczynku pobożnego.

Powodem, dla którego uległo zmianie sformułowanie tego przykazania kościelnego, jest dotychczasowa praktyka przenoszenie uroczystości rodzinnych czy szkolnych na piątek ze względów praktycznych
- powiedział abp Józef Michalik.

Czy w adwencie można tańczyć? Zdania duchownych są podzielone

Także dziś, wielu duchownych wciąż powołuje się na stanowisko Kongregacji Nauki Wiary z 2002 roku, której przewodniczył ówczesny jej prefekt Joseph Ratzinger:

Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie wielkiego postu. Przypominamy w ten sposób wszystkim uczestnikom zabaw oraz tym, którzy je organizują, by uszanowali dni pokuty, a zwłaszcza czas wielkiego postu.

Duchowni nawołują do tego, by adwent przeżyć jako czas skupienia i refleksji nad swoim postępowaniem, przypominając także o tym, by... nie urządzać zabaw. Nawiązują przy tym do nieaktualnego już określania adwentu tzw. czasem zakazanym, w którym nie wolno było urządzać hucznych zabaw.

Dziś taniec w adwencie grzechem nie jest, choć w obiegu wciąż popularne są powiedzenia dotyczące tańca w piątek:

Kto w piątek tańcuje, a w sobotę śpiewa, ten niech się w niedzielę nieszczęścia spodziewa.

Nie rób z piątku niedzieli.

Powiedzenia mają jednak to do siebie, że istnieją w świadomości niezależnie od obowiązujących zapisów prawa, także kanonicznego.

Czytaj więcej na temat zwyczajów w Kościele katolickim:
Wszystkich Świętych - zwyczaje w Polsce i na świecie
Symbole wielkanocne - co oznaczają?
Jak zrobić kalendarz adwentowy?