POLECAMY

Co trzeba wiedzieć o perfumach kwiatowych?

Zanim kupisz perfumy, określ rodzinę zapachową, która Cię interesuje. Będzie Ci wówczas łatwiej poruszać się w tajemniczym świecie zapachów.
Co trzeba wiedzieć o perfumach kwiatowych?

Istnieją następujące podstawowe rodziny zapachowe perfum: kwiatowe, kwiatowo-aldehydowe, kwiaty-wodne owoce, cytrusowe, zielone, drzewno-kwiatowe, drzewne, aromatyczne, drzewno-wetyweriowe, smakowe, skórzano-tytoniowe, fougere, szyprowe, orientalne.
Skupmy w tym momencie naszą uwagę na perfumach czysto kwiatowych.

Ważne cechy

Są one najbardziej kobiece. Mogą sygnalizować tę kobiecość w różny sposób, w różnym stopniu i w różnych aspektach, od bardzo duchowego po bardzo cielesny. Mogą wyznaczać pewien dystans i przyciągać, zawierać informację o charakterze erotycznym lub informować, że o żadnym erotyzmie nie ma tu mowy.

Perfumy te są też określane jako: świeże, dyskretne (co nie zawsze jednak ma miejsce), musujące, delikatne, eleganckie.
Nadają się zatem na różne okazje. Mogą być przeznaczone do pracy lub na randkę w zależności od tego, z jakiej grupy wybierzemy dane pachnidło i jaki zapach czy zapachy będą w nim dominować.
W rodzinie perfum kwiatowych możemy wyróżnić następujące grupy: jeden kwiat, wiele kwiatów, białe kwiaty.

Krótka historia

Do XIX w. kobiety chętnie używały perfumy zawierające zapach wyłącznie jednego kwiatu. Potem zaczęto od tego odchodzić wzbogacając takie perfumy o zapachy innych kwiatów (pozostawiając jednak jako dominujący ten jeden zapach), co spowodowało, że perfumy te nabrały głębi.
Perfumy, których nutą przewodnią jest zapach jednego kwiatu są bardzo wyraziste, łatwe do rozpoznania, mogą stanowić swoiste logo kobiety.
Wszystko zależy tu od tego jaki, kwiat się wybierze.

Wybór nuty dominującej

Jeśli będzie to kwiat o zapachu delikatnym i subtelnym jak róża czy fiołek perfumy będą pasować do wielu sytuacji (np. do pracy, również na kierownicze stanowisko). Wybierając kwiat kobieta powinna głęboko przemyśleć ten wybór tak, by wybrać zapach najlepiej pasujący do jej typu urody i do jej osobowości, do pozycji w środowisku zawodowym.

Polecamy: Perfumy - jak je dobierać?

I tak, np. zapach róż zastosowany przez kobietę ubraną w czarny kostium i zachowującą się oficjalnie będzie tworzył dodatkowy dystans i onieśmielał rozmówców.
Jeśli będzie to kwiat o zapachu intensywnym, dominującym, słodkim i odurzającym, wręcz agresywnym tak jak, np. kwiat tuberozy perfumy, w których dominuje będą raczej na prywatne i wieczorne okazje. Nie powinno się ich stosować ciepła porą (są wtedy duszące i potęgują uczucie ciepła). Takie perfumy mają też właściwości „otulające” i dlatego świetnie pasują do chłodnych wieczorów i zimnych dni. Są one z natury wyzywające i są zbyt intensywne. W żadnym wypadku zatem nie powinno się ich stosować do pracy i na oficjalne uroczystości i przyjęcia.

Niezależnie od wieku

Perfumy o jednym dominującym zapachu kwiatowym są świetne dla młodych kobiet, ale i dobre dla kobiet już dojrzałych.
Perfumy zawierające wiele zapachów kwiatowych, tworzące tzw. bukiet kwiatowy to nowoczesne, zrównoważone perfumy posiadające, jak piszą specjaliści, „nieco abstrakcyjny zapach”.

Są to, z reguły, bardzo uniwersalne perfumy, choć raczej nie kwalifikują się dla młodych kobiet. Są dla nich bowiem zbyt poważne. Określa się je jako perfumy eleganckie, niezbyt natarczywe, umiarkowanie erotyczne. Są to perfumy z reguły na cały dzień. Najlepiej jednak, o czym trzeba wiedzieć, pachną wieczorem.
Fachowcy twierdzą, że są to bardzo dobre perfumy dla kobiet zajmujących wysoką pozycję zawodową i towarzyską.

Niektóre z tych perfum, takie jak choćby L`Air du Temps Niny Ricci podkreślają takie cechy jak skromność i przywiązanie do tradycji, inne takie, jak choćby zapach Gabrieli Sabbatini niosą za sobą trochę więcej ciepła i zmysłowości.

Na bazie białych kwiatów

Perfumy z grupy białych kwiatów (jaśmin, bez, tuberoza, konwalia itd.) będące specyficzną odmianą perfum tworzących bukiet zapachowy są intensywne i odurzające. Są więc ekstrawaganckie, wyzywające, dla kobiet ekspansywnych, wręcz natarczywych. Zdarzało się, że kobiety używające takich perfum były wypraszane, ze względu an zapach, z eleganckich restauracji.

Czytaj także: Jak działają perfumy?

Zobacz stronę eksperta: www.savoir-vivre.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)