Jak się przejawia złośliwość?

Jak się przejawia złośliwość?

Problemem w życiu społecznym oraz w naszym codziennym prywatnym i zawodowym życiu są bardzo często czyjeś zachowania negatywne, a zatem zachowania, które naruszają jakieś ogólnie przyjęte normy, godzą w uniwersalne wartości, ranią czyjeś uczucia czy naruszają ludzką godność.
/ 07.09.2010 17:06
Jak się przejawia złośliwość?

Zauważmy, że jednym (zresztą z wielu) zadań savoir – vivre’u i etykiety jest niedopuszczanie do pojawienia się takich zachowań i odpowiednie oraz skuteczne reagowanie na nie.

Zachowania negatywne można podzielić, ze względu na ich ciężar gatunkowy, na zachowania: niewłaściwe, niestosowne, niegodne i obraźliwe.

Zachowania niewłaściwe to zachowania o najmniejszym ciężarze gatunkowym, o niedużej szkodliwości.
Oto ich lista: faux pas, gafa, niezręczność, nieuprzejmość, nieżyczliwość, nietakt, brak grzeczności, niegrzeczność, poufałość, lekceważenie, złośliwość, kpina, drwina, szyderstwo, arogancja, impertynencja, afront, despekt, dyshonor.
Omówiłem już w poprzednich poradach i artykułach faux pas, gafę, niezręczność, nieuprzejmość, nieżyczliwość, nietakt, brak grzeczności, niegrzeczność, poufałość, lekceważenie.

Przyszedł więc teraz czas na złośliwość, drwinę, kpinę i szyderstwo.

Złośliwość

Złośliwość to czyn lub wypowiedź, której celem jest uczynienie komuś jakieś drobnej krzywdy czy sprawienie komuś przykrości. Źródłem złośliwości jest niechęć i nieżyczliwość wobec kogoś i, często, negatywne emocje.

Złośliwość może mieć różny ciężar gatunkowy. Jest zawsze zachowaniem niewłaściwym. Nie przystoi zatem osobie dobrze wychowanej. W wielu wpadkach plami honor: może być zachowaniem niegodnym lub obraźliwym.

Złośliwe czyny

Złośliwość może być dokonana czynem.

Ktoś może, np. komuś złośliwie nasypać soli do herbaty zamiast cukru, podać mu gorący napój mówiąc, że jest zimny i oczekując, że dana osoba poparzy sobie usta.

Polecamy: Niegrzecznośc i brak grzeczności

Złośliwa informacja

Złośliwość może zostać zamanifestowana poprzez przekazanie komuś fałszywej informacji.

Ktoś poinformuje kogoś złośliwie, że ważne zebranie jest o godz. 16.00, gdy jest ono o 17.00 tak, by osoba poinformowana musiała czekać godzinę, lub powie, że to zebranie jest o 18.00, co spowoduje, że osoba poinformowana nie weźmie w nim udziału).

Czytaj także: Savoir vivre w sklepie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/06.08.2015 08:29
żadna żenada, bardzo dobrze robią. Z jakiej racji ma ktoś coś od nich brać? Albo chodzic na zajecia i pisac samemu albo sie najwyzej nie ma, a nie! A zaraz tylko nie daj to ktos taki jest posadzany nie wiadomo o co, nie chce pomoc, ale ty jestes, kujon, żyła, ble, ble. A tak mu nikt nic nie powie, a jego praca jest jego. Słusznie. Popieram. Trzeba sie bronic i nie zezwalac na cwaniactwo, sciaganie wszelkiej masci, przepisywanie, etc. Kazdy pracuje na siebie i powinien to robic uczciwie. A studentom piszacym czerownym wkładem, gratuluje pomyslu :)
/30.09.2010 17:04
Teraz zauważyłam takie zjawisko wśród studentów. Niektórzy np. specjalnie piszą czerwonym długopisem żeby nikt nie chciał kserować ich notatek... Żenada!