W jaki sposób jednak mamy je dobierać? Wchodzicie do sklepu, wąchacie perfumy. Wiele zapachów Wam się podoba. Który z nich będzie pasował do eleganckiego kostiumu do pracy, który na randkę w wiosenny poranek, który na sylwestrowy bal? Czy macie kierować się przeczuciem?
Nieco wiedzy
Trzeba być profesjonalistą, by rozpoznawać prawidłowo perfumy również pod kątem tego, do jakiej okazji pasują. Kobieta nie musi jednak koniecznie znać się na perfumach jak perfumiarz. Ona tylko powinna wiedzieć w jaki sposób i po co perfumy powstają, na jakie dzielą się kategorie i z której kategorii ma je w danym przypadku wybrać.
Jak powstają perfumy
Perfumy są dziełem wielkich (z reguły) artystów, którzy komponują je niekiedy latami. Przystępując do ich komponowania taki artysta jak kreator mody z góry zakłada jaki typ perfum będzie komponował: dla młodych kobiet czy starszych, na lato czy na zimę, na poranek, na cały dzień, na wieczór, do pracy, na randkę, wabiące, kuszące, erotyczne czy pozbawione erotyzmu, skracające dystans innych wobec ich użytkowniczki czy wydłużające ten dystans. Po dokonaniu takiego wyboru kreator perfum ustala jeszcze ich filozofię i ich głębsze przesłanie, atmosferę, którą mają wyznaczać, ich aurę i zmysłowy przekaz.
Kreator perfum jest jak kompozytor. Najpierw kompozytor podejmuje decyzję czy będzie komponował muzykę poważną, muzykę filmową, romantyczną piosenkę czy disco polo. Wybierając muzykę poważną musi podjąć decyzję czy będzie to scherzo, walc, utwór fortepianowy czy symfonia, smutny czy wesoły, podniosły czy frywolny.
Jeśli perfumiarz jest genialny i ma dużo czasu osiągnie dokładnie taki efekt jaki zamierza, a jego perfumy będą precyzyjnie oddziaływać na ludzi w wielu płaszczyznach.
Jeśli kobieta chce panować nad swoim zapachem musi zawierzyć twórcom perfum i dotrzeć do informacji o wyznaczonej im funkcji i nadanemu im w różnych porządkach przesłaniu.
Kobieta musi umieć, jako pewne minimum, rozpoznawać kategorie perfum wydzielone ze względu na okazje. Mówiąc inaczej musi znać najbardziej ogólną charakterystykę danych perfum.
Jeśli mają jej służyć w trakcie balu czy wieczornej podszytej erotyzmem randki, to musi towarzyszyć im informacja typu: „perfumy na wieczór” albo „perfumy orientalne”. Tylko takie perfumy będą pasować do wieczorowej kreacji, do nastroju miejsca i okoliczności oraz do usposobienia kobiety.
Polecamy: Savoir-vivre sekretarki
Jeśli kobieta wybiera perfumy do pracy, perfumy, które mają pasować do kostiumu, sukienki z marynarką, prostej czarnej sukienki, eleganckiej szmizjerki, garsonki czy bliźniaka musi dobierać perfumy kategorii „na cały dzień”. Z tą kategorią trzeba jednak uważać. Dziś w czasach niskiego morale producentów i hurtowników naciąga się to określenie, przypina się taką etykietkę wielu perfumom, które w istocie wcale nie pasują na cały dzień. Powód jest prosty. Perfumy „na cały dzień” są najczęściej kupowane, bo kobiety błędnie uznają, że są uniwersalne, że można ich użyć rano, w południe, po południu i wieczorem.
Jeśli kobieta wybiera się na randkę w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem, jeżeli elementem tej randki jest spacer po parku, jeżeli ma to być pierwsza randka lub randka w atmosferze pewnej niedostępności i dystansu – randka nieco uduchowiona należy wybrać perfumy z kategorii „na romantyczna okazję”.
Producenci perfum z reguły nie wyróżniają takich kategorii perfum jak „na wiosenny i letni ciepły dzień” czy „na mroźny, śnieżny dzień zimowy”. Produkują jednak perfumy przeznaczone na takie okazje. Trzeba więc do nich dotrzeć odwołując się do charakterystyk poszczególnych perfum.
Czytaj także: Jak dobierać perfumy na wieczór i na dzień?
I tak, np. na wiosenny i letni dzień kobieta może wybrać perfumy „Quelques Fleurs L`Oryginal” – kwiatowe perfumy powstałe w 1912 (Houbigant), zmodyfikowane w 1987 r. stanowiące „cud uchwycenia wiosny w jednym oślepiającym momencie, kiedy kwiaty przejmują władzę nad światem upajając zmysły odurzającą wonią i niepowtarzalnym pięknem”.
Szukając perfum na zimę może dotrzeć do perfum „Aqua Allegoria Winter Delice” – szyprowych perfum wykreowanych w 2000 r. (Guerlain), dobrych do pracy i na „oficjalny wieczór”, aseksualnych, których dominującymi nutami zapachowymi są jodła i szkocka sosna.
Zobacz stronę eksperta: www.savoir-vivre.com.pl