Okazuje się jednak, że przestrzeganie pewnych zasad etykiety, może na bardzo pomóc w tym przykrym momencie. Podstawową zasadą, którą należy się kierować w takiej sytuacji jest szacunek do drugiej osoby.
Oko w oko
Pamiętaj, że jeśli postanowisz zakończyć swoją znajomość z osobą bliską Ci do tej pory, powinieneś spotkać się z nią osobiście i przeprowadzić z nią szczerą rozmowę. Nie powinieneś przesyłać wiadomości o zerwaniu w liście, wiadomości SMS czy w mailu. Osoba ta zasługuje na prawdziwą, szczerą rozmowę. Unikanie konfrontacji z tą druga osobą dowodzi tylko naszego tchórzostwa.
Pisanie listów jest dopuszczalne tylko wtedy, kiedy druga osoba jest daleko np. na innym kontynencie. Lepiej jednak i w takim przypadku postarać się o przeprowadzenie szczerej rozmowy przez telefon.
Spotkanie powinno odbyć się w miejscu prywatnym i bez świadków. Mówienie o tym w restauracji w nadziei, że otoczenie obcych ludzi pohamuje łzy i złe emocje drugiej osoby jest nie tylko brakiem odwagi, ale także wyrazem ignorancji tej drugiej osoby.
Podczas spotkania nie owijaj w bawełnę i nie zwódź drugiej osoby. Pójście do kina i na pizzę, a dopiero na koniec spotkania poinformowanie o swoich intencjach nie jest godne pochwały.
Przygotuj się, że Twoje słowa mogą być dla drugiej strony zupełnym szokiem, dlatego niewykluczone, że padnie kilka gorzkich słów. Powstrzymaj się jednak od rewanżu. Postaraj się zrozumieć tę osobę, w końcu może się ona czuć oszukana i rozgoryczona. Spokojem możesz zdziałać cuda.
Poufnie
Zanim odejdziesz od drugiej osoby upewnij się, że dobrze się ona czuje. Wsiadanie za kierownicę będąc bardzo podenerwowanym, nie wróży nic dobrego. I jeszcze jedno - o treści Waszej rozmowy nie powinien wiedzieć nikt więcej oprócz Was samych. Zdradzanie szczegółów rozstania, mówienie źle o byłym partnerze/partnerce, a tym bardziej chwalenie się, że to my zerwaliśmy z drugą osobą świadczy tylko o naszym braku kultury.