POLECAMY

Kiedy zrobić test ciążowy?

Dowiedz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był w 100% wiarygodny.
Kiedy zrobić test ciążowy? fot. Fotolia

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Zacznijmy od tego, że wszystko zależy od rodzaju testu, który kupiłaś. Każdy z nich ma inną czułość, dlatego powinnaś w pierwszej kolejność zerknąć w ulotkę i dowiedzieć się, po ilu dniach od potencjalnego zapłodnienia najkorzystniej jest go przeprowadzić.

Te droższe mogą podać prawidłowy wynik po upływie 5-6 dni od stosunku. W przypadku innych, wynik może okazać się wiarygodny dopiero po 2 tygodniach lub w dniu planowanej miesiączki. Dodatkowo pamiętaj, by test ciążowy przeprowadzać rano, podczas pierwszej wizyty w toalecie.

Który test ciążowy wybrać, by szybko wykryć ciążę?

Podczas dokonywania wyboru w aptece zwróć uwagę na wartości wskazujące czułość testu. Ich skala waha się od 500 lU/l do 1000 lU/l.

  • Te, które mają wskaźnik poniżej 500 lU/l, będą podawać wiarygodny wynik po upływie 10 dni od zapłodnienia.
  • Jeśli wynosi od 500 do 800 IU/l, na taką informację musisz poczekać ok. 14 dni.
  • W wynik testu o czułości 1000 lU/I możesz uwierzyć dopiero wtedy, gdy robisz go ok. 21 dni po zapłodnieniu.

Jak test ciążowy wykrywa ciążę?

Test ciążowy wykrywa obecność hormonu wydzielanego jedynie w czasie ciąży - gonadotropiny kosmówkowej (HCG).

Pojawia się ona w momencie, kiedy w ciele kobiety zagnieździ się zarodek. Po 3 minutach od umieszczenia na teście kilku kropli moczu, ten wskaże 1 kreskę (wynik negatywny) lub 2 kreski (wynik pozytywny).

Dowiedz się więcej:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Staramy się z mężem o drugie dziecko. Robiłam dzisiaj test czyi 9 dni po owulacji wyszedł negatywny. czy mogę jeszcze powtórzyć ten test za parę dni???
/3 lata temu
Ja nie wierzę tym testom. Raz mi wyszło, że jestem w ciąży a nie byłam. A jak już byłam naprawdę w ciąży kilka lat później, to na pierwszym teście wyszło, że nie jestem. Dopiero na drugim miałam 2 kreski. W tym, że ta druga była ledwo widoczna. Pozdrawiam przyszłe mamy!