Sprawdź! Oto lista pierwszych objawów ciąży

Czy można być w ciąży i mieć okres? Jakie są pierwsze objawy? Które oznaki mogą być jedynie fałszywym alarmem? Sprawdź!
Pierwsze objawy ciąży - sprawdź czy spodziewasz się dziecka fot. Panthermedia

 

Wypowiedź lekarza: jakie objawy świadczą o ciąży?

 

Choć wkrótce będziesz wiedziała z absolutną pewnością, czy jesteś w ciąży, już dziś lepiej zacząć obserwować swoje ciało. Pierwsze jej oznaki mogą być już widoczne kilka dni po zapłodnieniu. Nawet, jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w każdej aptece kwas foliowy – to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu.

Objawy ciąży: czy doszło do zapłodnienia?

Kilka dni po zapłodnieniu twoje piersi najprawdopodobniej staną się nieco większe, twarde i wrażliwe na każdy, nawet najdelikatniejszy dotyk. Oprócz nadmiernej tkliwości możesz czuć mrowienia, związane z ich powiększaniem się. Ten sygnał wysyłany przez organizm, jest jednak bardzo podobny do oznak zbliżającej się miesiączki. Podczas badania ginekologicznego lekarz może zaobserwować również rozpulchnienie szyjki macicy – jednak ten objaw tak samo może świadczyć jedynie o nadchodzącym okresie.

Pierwsze objawy ciąży

1. Miesiączka

Niemal pewnym znakiem świadczącym o ciąży, będzie brak miesiączki. Pewnie zastanawiasz się, czy można być w ciąży i mieć okres? Pamiętaj, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane m.in. z powodu stresu, nieprawidłowej diety, podróży albo strachu przed ciążą! Zdarza się również krwawienie w ciąży - nawet przez kilka pierwszych miesięcy!

2. Wrażliwy węch

Kilkanaście dni po prawdopodobnym zapłodnieniu zaczynasz wyczuwać nowe zapachy. Twój partner pachnie mniej przyjemnie, poranna kawa cuchnie, a woń papierosów przyprawia o mdłości. Nudności i wyostrzenie węchu to jedne z najwcześniejszych objawów ciąży. Jednak ich pojawienie wcale nie musi jej dowodzić! Czasem nadwrażliwość na zapachy to objaw zatrucia pokarmowego, infekcji albo... zbyt bujnej wyobraźni.

3. Oddawanie moczu i senność

Kolejnymi sygnałami świadczącymi o ciąży są częste oddawanie moczu i wzmożona senność. Kobieta w dzień zasypia "na stojąco", a w nocy kilkakrotnie się budzi, aby pójść do toalety. Jeśli wykluczysz zapalenie pęcherza i cukrzycę, możesz być niemal pewna, że powodem twoich dolegliwości jest ciąża. Jeżeli odczuwasz dolegliwości żołądkowe, zawroty głowy lub przemożną senność warto wybrać się do apteki po test ciążowy i umówić się na wizytę do ginekologa.

Dowiedz się więcej o zajściu w ciążę:

Katarzyna Bosacka opowiada o zachciankach w ciąży:

4. Zwiększony apetyt lub wstręt do jedzenia

Jeśli zaobserwowałaś powyższe objawy, możesz być już niemal pewna, że wkrótce będziesz mamą. To jedne z pierwszych objawów ciąży. Zmiany w gospodarce hormonalnej powodują u ciebie zwiększenie apetytu i łaknienia, choć tak naprawdę dziecko jeszcze wcale nie potrzebuje dużej ilości białka ani węglowodanów.

5. Infekcja pochwy

Jednym z najczęstszych, a przy tym najbardziej wstydliwym symptomem ciąży jest infekcja pochwy. Jeśli zatem czujesz uporczywe swędzenie w intymnych okolicach i obserwujesz biały nalot lub grudkowate, przypominające twaróg, upławy, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Infekcje pochwy podczas ciąży są bardzo niebezpieczne. Nie lekceważ nawet najmniejszego objawu grzybicy – krótkotrwały, ostry stan zapalny jest mniej groźny, niż łagodne, ale przeciągające się zapalenie.

Objawy ciąży, które dają niemal 100% pewność

1. Test ciążowy

Dwie kreseczki na teście są niemal pewnym znakiem ciąży (wyjątkiem może być dodatni wynik spowodowany uszkodzeniem mechanicznym testu lub twoimi problemami z tarczycą). Jeśli jednak na teście pojawiła się wyłącznie jedna kreseczka, nie jest to jeszcze wiarygodny dowód, że w ciąży nie jesteś. Być może test jest zbyt mało czuły albo jeszcze w twoim moczu jest zbyt małe stężenie gonadotropiny. Choć hormon ten jest produkowany od pierwszych dni po zapłodnieniu, wiele testów wykrywa go dopiero po terminie spodziewanej miesiączki.

2. Wizyta u lekarza

Najpewniejszą metodą sprawdzenia, czy jesteś w ciąży jest badanie USG. Już 4 tygodnie po zapłodnieniu można zobaczyć na ekranie aparatu USG maluteńki embrion lub pęcherzyk ciążowy, a dwa miesiące później być może będziecie mogli usłyszeć bicie miniaturowego serduszka. Jeśli zatem obserwujesz u siebie większość prawdopodobnych sygnałów ciąży, jak najszybciej zarezerwuj sobie miejsce u dobrego lekarza, który może przeprowadzić tego typu badanie.

Ważne! Nawet jeśli tym razem okazało się, że nie będziesz jeszcze mamą, nie odstawiaj kwasu foliowego. Lekarze zgodnie twierdzą, że kobiety powinny go przyjmować już 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem, a potem przez cały pierwszy trymestr ciąży.

10 najlepszych narzędzi i kalkulatorów na Mamotoja.pl. Sprawdź!

napisane na podstawie artykułu autorstwa Sylwii Niemczyk, "Mamo to ja"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (147)
/9 miesięcy temu
Witam, od jakiegoś czasu źle się czuję, kręci mi się w głowie, nie dobrze mi. Strasznie bolą mnie piersi, są bardzo czułe na dotyk. Nie wiem dlaczego tak jest. Dwa dni temu dostałam miesiączkę, ale dostałam ją za szybko, leciało mi przez pierwszy dzień tylko a teraz nic. Mam wahania nastroju, jestem senna z chęcią spała bym cały dzień. Kochałam się z chłopakiem w dni płodne bez zabezpieczeń i skończył we mnie. Czy może powiedzieć mi co to znaczy?
/9 miesięcy temu
Witam mam taki problem może ktoś mi pomoże brałam tabletki antykoncepcyjne i odstawiłam je w mniejszej połowie czyli wzięłam tylko 8 tabletek i przerwałam. Ostatni okres skończył mi się 28 marca a przerwałam tabletki 4 kwietnia i po przerwaniu tych tabletek 9 kwietnia dostałam plamienia brazowe i tylko przez 3 dni a w tym czasie do teraz kochałam się z chłopakiem i za każdym razem kończył we mnie. A już przez dwa tygodnie boli mnie pod brzusze , codziennie rano bierze mnie na wymioty a czasami wymiotuje odrazu a do tego mam bardzo obolałe piersi a zwłaszcza brodawki nawet ich dotknąć nie mogę. Czy to może być ciąża?
/rok temu
Witam tydzień temu miałam okres. Skończył się po 5 dniach a 6 współżyłam z chłopakiem i doszło do krwawienia. Dziś jest 7 dzień i mam brązowe plamnienie, zawroty głowy, osłabienie, mdłości. Mouse ktoś miał coś podobnego.
POKAŻ KOMENTARZE (144)