Pierwsze objawy ciąży fot. Adobe Stock

Objawy ciąży: pierwsze objawy wczesnej ciąży, jak je rozpoznać

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach przypominają przeziębienie. Wczesnej ciąży towarzyszą: nudności i wymioty, brak miesiączki, zawroty głowy i omdlenia, brak apetytu, uczucie zmęczenia.
Agata Bernaciak / 10.12.2019 07:21
Pierwsze objawy ciąży fot. Adobe Stock

Pierwsze objawy mogą być już widoczne kilka dni po zapłodnieniu i możesz czuć rozdrażnienie i osłabienie. Objawy wczesnej ciąży nasilają się w I trymestrze i towarzyszą przyszłej mamie nawet przez cały okres jego trwania.

Na skróty:

Objawy ciąży: pierwsze oznaki

Objawy wczesnej ciąży mogą być mylone z objawami zbliżającej się miesiączki. Może towarzyszyć ci tkliwość piersi, rozdrażnienie, uczucie wzdętego brzucha. 

Jeżeli współżyłaś, staraliście się o dziecko i domyślasz się, że możesz być w ciąży, test ciążowy wykonaj najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Brak okresu uważany jest za pierwszy objaw ciąży. Jakie jeszcze objawy mogą świadczyć, że zostaniesz mamą?

Pierwsze objawy ciąży

 • Brak miesiączkiNiemal pewnym znakiem świadczącym o ciąży będzie brak miesiączki. Krwawienie może być też opóźnione lub zatrzymane m.in. z powodu stresu, nieprawidłowej diety, podróży albo strachu przed ciążą. Przez kilka pierwszych miesięcy może zdarzyć się również krwawienie w ciąży.

 • Wrażliwość na zapachy. Kilkanaście dni po prawdopodobnym zapłodnieniu zaczynasz wyczuwać nowe zapachy. Pierwsze objawy ciąży to też niechęć do znanych już zapachów, nawet wstręt do ulubionych perfum.

 • Nudności i mdłościTo jedne z najwcześniejszych objawów ciąży. Ich pojawienie wcale nie musi jej jednak dowodzić. Czasem nadwrażliwość na zapachy to objaw zatrucia pokarmowego lub infekcji.

 • Częstsze oddawanie moczuJeśli wykluczysz zapalenie pęcherza i cukrzycę, możesz być niemal pewna, że powodem twoich dolegliwości jest ciąża. 

Top marki w najniższych cenach! Kup modne ubrania - skorzystaj z oferty na stronie About You promocje

 • Zwiększony apetyt lub wstręt do jedzeniaZmiany w gospodarce hormonalnej powodują u ciebie zwiększenie apetytu i łaknienia, choć tak naprawdę dziecko jeszcze wcale nie potrzebuje dużej ilości białka ani węglowodanów.
 • Zawroty głowy lub senność. Jeśli to nie przeziębienie, a stan się przedłuża, to osłabienie może być związane z ciążą. 
 • Infekcja pochwyJednym z najczęstszych, a przy tym najbardziej wstydliwym objawem wczesnej ciąży jest infekcja pochwy. Bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Infekcje pochwy podczas ciąży są bardzo niebezpieczne. 
 • Pozytywny wynik testu ciążowego. Dwie kreski na teście są niemal pewnym znakiem ciąży. Wyjątkiem może być dodatni wynik spowodowany uszkodzeniem mechanicznym testu lub problemami z tarczycą. Jeśli jednak na teście pojawiła się wyłącznie jedna kreska, nie jest to jeszcze wiarygodny dowód. Być może test jest zbyt mało czuły albo w twoim moczu jest jeszcze zbyt małe stężenie gonadotropiny kosmówkowejSprawdź, jak wykonać test ciążowy

Objawy ciąży

fot. Ula Bugaeva

Wczesna ciąża: co musisz zaplanować i z czego zrezygnować

Jeśli jesteś pewna, że twoje dolegliwości to pierwsze objawy ciąży, umów się do lekarza ginekologa lub znajdź odpowiedniego, który chcesz, aby zadbał o ciebie w ciąży. 

Co musisz zrobić na tym etapie ciąży:

 •  Unikaj alkoholu. Przez cały czas trwania ciąży należy całkowicie powstrzymać się od spożywania procentowych trunków. Alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, obciążając płód. Istnieje bardzo duże ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie z wadami słuchu, nerek płuc.
 • Sprawdź, jakie leki przyjmujesz. Skonsultuj z lekarzem dotychczasowe kuracje, wyniki badań laboratoryjnych i diagnostycznych.
 • Umów się do dentysty. To mit, że w ciąży nie można leczyć zębów. Nawet trzeba!
 • Zapomnij o papierosach i innych używkach. Rzuć palenie i zmuś też domowników do porzucenia nałogu. Palenie papierosów w ciąży to jedna z gorszych rzeczy, jakie może zrobić przyszła matka. Gdy ciężarna zaciąga się dymem, tętno płodu natychmiast podwyższa się ze 130 do 180 uderzeń na minutę. Maluch otrzymuje wówczas wraz z krwią matki mniej składników odżywczych i o 25 proc. mniej tlenu.To skutkuje niedotlenieniem, a w konsekwencji nie pozwala rozwijać się prawidłowo.
 • Odżywianie. jest teraz szczególnie ważne. Kwas foliowy, inne składniki odżywcze oraz witaminy są niezbędne, aby twoje dziecko było zdrowe.

Zerknij także do kalendarza rozwoju ciąży i zobacz, jak rozwija się płód tydzień po tygodniu. 

Wszystko o wczesnej ciąży:Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Jak wyglądają pierwsze tygodnie ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (149)
/05.08.2019 16:57
Dziewczyny pomóżcie mam 15 lat, okres miałam zawsze regularnie co 28 dni, jakieś 2 tyg temu kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia, owszem spuścił mi sie, ale na nią, nie w środku, potem odrazu wytarłam sobie pochwe i poleciało trochę na łóżko. Okres powinnam dostać dzisiaj, objawy jakie mam to tylko boli mnie podbrzusze, ale zawsze tak miałam przed zbliżającym się okresem, czy jest możliwe że mi się spóźni? A i dodam że mam w pochwie śluz, ale jest go mało i jest przejrzysty
/17.07.2019 22:32
Witam 9 lipca współżyłam z chłopakiem który mnie zalał , później 15,16 lipca tez z nim współżyłam i we mnie doszedł a dzisiaj 17 lipca dostałam okres. Proszę o szybka odpowiedz czy może tak być ? Bo jestem trochę zdziwiona pomimo zalaniu mnie trzech razy dostałam okres
/19.04.2018 19:08
Witam, od jakiegoś czasu źle się czuję, kręci mi się w głowie, nie dobrze mi. Strasznie bolą mnie piersi, są bardzo czułe na dotyk. Nie wiem dlaczego tak jest. Dwa dni temu dostałam miesiączkę, ale dostałam ją za szybko, leciało mi przez pierwszy dzień tylko a teraz nic. Mam wahania nastroju, jestem senna z chęcią spała bym cały dzień. Kochałam się z chłopakiem w dni płodne bez zabezpieczeń i skończył we mnie. Czy może powiedzieć mi co to znaczy?
POKAŻ KOMENTARZE (146)